| Cybe3r a întrebat:

Am o dilema, am numărul unu și numărul doi. Pot sa ma exprim ca"am o cantitate de doua numere?"

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta te exprimi de o manieră personală.
Spui, am numărul unu.
Ce înseamnă că îl ai?
Apoi te referi la această posesie a două numere și întrebi dacă această posesie poate fi numită cantitate de numere.
Numărul unu și numărul doi, nu sunt entități singulare, ele sunt, reprezintă o clasă de obiecte. La orice mulțime de obiecte formată din două obiecte îi putem atașa acest simbol.
Dta se pare că nu înțelegi ce este un număr și dorești să introduci termeni noi în matematică. Da, poți să spui că colecția acelor două numere reprezintă o cantitate de numere. Dar astfel ai spus că suma a două cantități reprezintă o cantitate. Ce ai rezolvat cu asta? Nimic. te-ai jucat cu cuvintele legate de noțiuni din matematică pe care nu le înțelegi rostul și sensul.

2 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

După cum ai pus întrebarea nu cauți un răspuns, ci doar o polemică pe acest subiect.Da, te poți exprima aşa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia-o altfel.
Am 2 iepuri, vasilica si gicuta. Pot sa ma exprim ca am o cantitate de iepuri?
Cred ca,
cantitate se refera la cu totul altceva.
Ca si cum te-ai duce la piata, si vanzatoarea iti zice, ce cantitate de cartofi doriti? si tu zici 2 laughing))