| Ela_8933 a întrebat:

Sa se determine numarul submultimilor din cate 5 elemente ale tuturor cifrelor care se pot forma astfel incat in ficare submultime sa fie exact doua numere pare...

Răspuns Câştigător
| pufulete17 a răspuns:

Buna elena...nu iti da multimea? gen A{1, 2,3, 4,5,6,7,8...}sau le iei din n? oricum eu iti spun cum vine din n si tu inlocuiesti pe n cu cate nr ai in multimea respectiva daca ai! si vine asa: {a, b} pot lua valori doar pare deci Cn luate cate 2 (n fiind numere pare care le ai) * (ori) Cn luate cate 3(n fiind cate numere impare ai)! daca nu te descurci lasa un pm :*! baftabig grin