| Bondoc_Dorian_1999 a întrebat:

Salutare, anul acesta trec in clasa a XII-a si m-am decis ca inca din timpul vacantei sa ma pun bine la punct cu materia, insa mai intai trebuie sa stiu toate operele care ni se cer, si nu prea a gasit o lista completa, din cate am inteles pentru anumite cerinte de la bac se pot scrie diversele opere pe care le-a ales profesorul, respectand curentul sau autorul cerut, daca se poate, mi-ar prinde bine si parerea voastra asupra caror opere sunt mai simple.
Dau funda laughing)

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Mergi la librarie si cumparati o carte cu comentarii.Acolo ai operele pe autor, pe genuri si sunt toate.Bafta! happy

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Luceafărul-Mihai Eminescu
Povestea lui Harap-Alb-Ion Creangă
O scrisoare pierdută-I.L. Caragiale
Moara cu noroc- Ioan Slavici
Plumb-George Bacovia
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii-Lucian Blaga
Testament-Tudor Arghezi
Riga Crypto și lapona Enigel-Ion Barbu
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Ion-Liviu Rebreanu
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război-Camil Petrescu
Enigma Otiliei-George Călinescu
Moromeții-Marin Preda
Leoaică tânără, iubire-Nichita Stănescu
Iona-Marin Sorescu
Niște materiale foarte bune pentru bac poți găsi aici: https://www.facebook.com/Vreau-să-iau-BAC-ul-521961071330886/