| ovidasmihai a întrebat:

Pe mulți v-am auzit că sunteți dezamăgit că nu au apărut autori străini pe care ia-ți fii dorit în Colecția " 100 de cărți pe care trebuie să le ai în bibliotecă ". Acum aveți ocazia pe care cei de la Adevărul nu au oferit-o adică să propuneți. Acum puteți propune cărțile, apar în fiecare lune cu Jurnalul Național la prețul de 6 lei, pe care le doriți la adresa: cartedebuzunar@jurnalul.ro sau roxana. vintila@jurnalul.ro
Spune-ți ce cărți ați propus. Vreau să ținem legătura ca să ne vedem visul împlinit.
Uitați lista pe care eu am propus-o.
AS DORI SA PUBLICATI URMATOARELE CARTI PE CARE LE VOI CITI CU MULT DRAG:
1. Victor Hugo – Romane cu volumele: Mizerabilii, Han din Islanda, Bug-Jargal, Claudiu cesetor, Muncitor pe mare, Omul care rade, Nouăzeci şi trei, Ultima zi a unui condamnat = Opera completa
2. Victor Hugo = Teatru cu volumele: Regele petrece, Angelo, Ruy Blas, Burgravii, Marion Delorme, Hernani, Cromwell = Opera completa
3. Chrales Dickens – Romane cu volumele: David Copperfield, Colind de Craciun, Martin Chuzzlewit, Casa umbrelor, Timpuri grele, Oliver Twist, Poveste despre doua orase, Nicholas Nickleby, Cronicile clubului Pickwick, Mica Dorrit = Opera completa
4. Alexandre Dumas – Romane cu volumele: Dupa 20 de ani, Laleaua neagra, Cavalerul d’Harmental, Vicontele de Bragelonne, Domnişoara de Belle-Isle, Contele de Monte-Cristo, Regina Margot, Doamna de Monsoreau, Joseph Balsamo, Colierul reginei, Conjuratii, Aventurile lui Lyderic, Cei patruzeci si cinci, Sfinxul Rosu, Cele doua Diane = Opera completa
5. William Shakespeare – Teatru cu volumele: Regel Ioan, Richard al II-lea, Henric al III-lea, Henric al IV-lea, Henric al V-lea, Henric al VI-lea, Henric al VII-lea, Imblanzirea scorpiei, Mult zgomot pentru nimic, Furtuna, Sonete, Poeme, A douasprezecea noapte, Totu-i bun cand sfarseste bine, Masura pentru masura, Titus Andronicus, Corlolan, Comedia eroilor, Poveste de iarna, Pericle, Othello, Troillus si Cresida, Macbeth, Cum va place, Visul unei npti de vara, Nevestele vesle din Windsor, Antoniu si Cleopatra, Ilius Cezar, Zadarnicele chinuri ale dragostei, Cei doi tineri din Verona, Negutatorul din Venetia, Regele Lear, Timon din Atena, Cymbeline, Scene din vita lui Shakespeare = Opere complete
6. Mark Twain – Romane cu volumele: Aventurile lui Tom Sawyer si Huckleberry, Print si cersetor, Jurnalul lui Adam si al Evei, Predetentul American, Sub cerul liber, Autobiografie, Viata pe Mississipi, Bancnota de un million de lire = Opera completa
7. Rudyard Kipling – Proza si poezie cu volumele: Poezii lirice ale unui şcolar, Cântece funcţionăreşti şi alte versuri, Povestiri simple din ţinutul deluros, Trei soldaţi, Povestea Gadsbys, în alb şi negru, Conform Deodars, ricşa Phantom, Wee Willie Winkie, Handicapul vieţii, Balade de cazarmă şi alte versuri, Multe născociri, Cele şapte măr, Căpitanii curajoşi, Munca zilnică, O flotă în devenire
Puck de pe dealul lui Pook, Kim, Cele cinci naţiuni, Povestiri aevea pentru copiii mici, Anii interimari, Cântece pentru tineret, Cantece pe mare, Limite şi reînnoiri, Câte ceva despre mine însumi, Slujitorul tău câinele şi alte povestiri, Povestiri Indiene = Opera completa
8. James Fenimore Cooper – Romane cu volumele : Calauza, Vanatorul de cerbi, Preria, Pionierii, Vanatorul de cerbi = Opera completa
9. Lev Tolstoi – Romane cu volumele: Invierea, Razboi si pace, Hagi-Murad = Opera completa
10. Walter Scott – Romane cu volumele: Doamna din lac, Waverley, Richard Inima-de-Leu, Woodstock sau regalistul, Mireasa din Lammermoor, Vrajitoarea din Shetland, Frumoasa din Perth, Capitanul Waverley, O legenda din vremea lui Montrose, Rob Roy, Kenilworth = Opera completa
ASTEPT CU NERABDARE SA CITESC CELE MAI FRUMOASE CARTI ALE LITERATURI STRAINE. SUNT UN MARE CITITOR SI FAN A COLECTIEI CARTE DE BUZUNAR.
AS DORI SA PUBLICATI URMATOARELE CARTI PE CARE LE VOI CITI CU MULT DRAG:
1. Jack London – Romane cu volumele: Lupul de mare, Colt alb, Razboiul claselor, Calcaiul de fier, Martin Eden, Croazieră cu Snark, Timpul nu aşteaptă, Pui de lup, Până la Adam, Dragoste de viaţă = Opera completa
2. Harriet Beecher Stowe – Roamne cu operele: Ministrului atragerea, Chimney Corner, Cheia pentru Coliba unchiului Tom, Ministrului atragerea, Roz şi tirania alb, Oamenii Poganuc, Eu şi soţia mea = Opera completa
3. Sven Hassel – Romane cu volumele: Legiunea blestemaţilor, Blindatele morţii, Camarazi de front, Batalion de marş, Monte Cassino, Lichidaţi Parisul, General SS, Imperiul iadului, Moarte şi viscol, Drum sîngeros către moarte, Curtea marţială, Inchisoarea, Comisarul = Opera completa
4. Bram Stoker – Romane cu volumele: Salasul Viermelui Alb, Rubinul cu şapte stele = Opera completa
5. Gustave Flaubert – Romane cu volumele: Educatia sentimentala, Ispitirea sfântului Anton, Salammbô, Bouvard şi Pécuchet = Opera completa
6. James Clavell – Romane cu volumele: Nobila casa, Changi, Gai-Jin, Vartejul = Opers completa
7. Emily Bronte – Romane cu volumele = Opera completa
8. Raymond Chandler – Roamane cu operele: Fereastra de sus, Rămas bun pentru vecie, Cyrano, Ucigas in ploaie, Asta-seara, Marlowe…, Avantaj…Marlowe, Simpla arta a crimei, Nimic de vanzare, Sora cea mica = Opera completa
9. Feodor Mihailovici Dostoievski – Roamane cu oprele: Crimă şi pedeapsă, Oameni sărmani, Fraţii Karamazov, Oameni sărmani, Nopţi albe, Jucătorul, Adolescentul, Amintiri din casa mortilor, Însemnari din subterană, O întâmplare neplăcută, Umiliţi şi obidiţi, Satul Stepancikovo şi locuitorii săi, Netoşka Nezvanova = Opera completa
10. Jane Austen – Romane cu operele: Raţiune şi simţire, Mândrie şi prejudecată, Parcul Mansfield, Emma, Mănăstirea Northanger, Persuasiune, Elionor şi Marianne, Familia Watson, = Opera completa
ASTEPT CU NERABDARE SA CITESC CELE MAI FRUMOASE CARTI ALE LITERATURI STRAINE. SUNT UN MARE CITITOR SI FAN A COLECTIEI CARTE DE BUZUNAR.
AS DORI SA PUBLICATI URMATOARELE CARTI PE CARE LE VOI CITI CU MULT DRAG:
1. Arthur Coman Doyle – Romane cu operele: Compania alba, Marea umbrăa, Sir Nigel, Micah Clarke, Unchiul Bernac, Refugiatii, Intoarcerea lui Sherlock Holmes, Ultima reverenţă = Opera completa
2. Karl May – Roamne cu operele: Old Surehand, Capcana, Omul cu 12 degete, Tragedia Familiei Adlerhorst, Testamentul incasului, Piramida Zeului Soare, Plisc de uliu, Benito Juanes, Castelul Rodriganda, Moartea imparatului, Comoara din Lacul de Argint, Razbunarea = Opera completa
3. Georges Simenon – Romane cu operele: Cainele galben, Barul de pe Sena, Celula mortii, Trei dormitoare in Manhattan, Raspintia mortii, Spinzuratul de la Saint-Pholien, Prima ancheta a lui Maigret, Maigret si Fantoma, Maigret si domnul Charles, Capcana lui Maigret, Prietena doamnei Maigret, Maigret se teme, Vacanta lui Maigret, Maigret si cazul Nahour, Memoriile lui Maigret, Maigret ezita, Maigret si batrina doamna, Maigret si gangsterii, Esecul lui Maigret, Maigret la Vichy, Maigret si flamanzii, Maigret la ministru, Maigret si prietenul din copilarie, Maigret si femeia nebuna, Maigret, Maigret la Picratt’s, Maigret intra in ring = Opera completa
4. Jonathan Swift – Romane cu operele: O propunere modesta, Un jurnal de Stella, Scrisorile unui postăvar, Bătălia cărţilor, Un argument împotriva, Suprimarea creştinismului, = Opera completa
5. Giovanni Boccaccio – Romane cu operele: = Opera completa
6. Jerome K. Jerome – Romane cu operele: Vacanţă cu copiii mei, Fantoma lui Whibley, Arta de a nu scrie un roman, Toate drumurile duc la Calvar, Iubirea de Nebendahl Ulrich, Tommy şi Co, Paul Kelver, Eu si ai mei = Opera completa
7. Tadeusz Dolega-Mostowicz – Romane cu operele: Profesorul Wilczur, Cariera lui Nikodem Dyzma, Fraţii Dalcz et Comp., Doctorul Murek anihilat, A doua viaţă a doctorului Murek sau Jurnalui doamnei Hanka = Opera completa
8. Virginia Woolf – Romane cu operele: Anii, Camera lui Jacob, Calatorie in larg, Valurile, Noapte şi zi, O camera separate, Doamna Dalloway, Trei guinea, Intre acte, O femeie singura = Opera completa
9. Stendhal – Romane cu operele: Manastirea din Parma, Aramnce = Opera completa
10. Daniel Defoe – Romane cu operele: Aventurile Capitanului Singleton, Jurnal din anul ciumei, Intamplarile fericite si nefericite ale vestitei Moll Flanders, Căpitanul Singleton, Colonelul Jack, Moll flanders = Opera completa
ASTEPT CU NERABDARE SA CITESC CELE MAI FRUMOASE CARTI ALE LITERATURI STRAINE. SUNT UN MARE CITITOR SI FAN A COLECTIEI CARTE DE BUZUNAR.
Ce părere aveți de ea?
Prmiți specialitatea casei.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Adauga si Marcel Proust:"In cautarea timpului pierdut", John Galsworthy, romanul fluviu in 6 volume "Forsyte Saga" si "Comedia moderna", Balzac:"Comedia umana". Mai mult teatru:Ibsen, Cehov si mai multa poezie.

| ovidasmihai explică:

Să scrieți și dacă ați propus.

| Zady a răspuns:

Imi place ca ai initiativa.inseamna ca oricum ai si o gramada de timp liber si se pare ca sti sa ti-l si organizezi.bravo

| ionik_1763 a răspuns:

Foarte bune gusturi aibig hug
Imi plac la nebunie propunerile tale

| Ionut_8418 a răspuns:

Intr-adevar o idee indrazneata. Felicitari pentru faptul ca mai ai timp de a citii o carte!