| TheCostumeCat a întrebat:

Salutare, TPU! Care sunt cartile din literatura clasica, dar si moderna care merita si trebuie citie?(Carti precum,,Faust",,,Crima si Pedeapsa",,,Principele",,, Nimic nou pe frontul de Vest",,, Portretul lui Dorian Grey" etc.)

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Literatura rusă e în general mai axată pe psihologie. Ai putea să încerci și Nicolai Vasilievici Gogol, Scrie și el foarte bine. Sau Maxim Gorki, sper că i-am ținut bine minte numele lol.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că toate alea

| Doja a răspuns:

Principele de Machiavelli trebuie studiat de oricine si inteles. Nu citit. Din nefericire cartea este atat de importanta si complexa incat trebuie citita de cateva ori. eventual la vreo 2-3 ani distanta.

Din acelasi ciclu cu Principele:

Republica lui Platon
After Virtue - Alasdair Macintyre
Wealth of Nations - Adam Smith

Celelalte sunt interesante si necesare pentru cultura, dar nu pentru formarea unui individ.

| mastadont a răspuns:

Literatura este un domeniu atât de vast încât nu știu ce te-ar interesa. Există o sumedenie de cărți care merită citită însă depinde de ce gen preferi. Poezie, proză, roman... Dacă îți place genul romantic de exemplu poți să încerci cărțile lordului Biron. Dacă preferi filosofie poți să încerci Nietzsche sau Cioran. Dacă îți place aventura îți recomand Karl May, scrie destul de bine. La fantasy îți recomand Brandon Sanderson sau Patrick Rothfus. Cărți sunt o grămadă și, consider eu, fiecare are farmecul ei și merită citită.

| TheCostumeCat explică (pentru mastadont):

Nietzsche - e cam devreme pentru mine, am incercat, dar n-am inteles prea mult.
Cioran - mi-a placut destul de mult.
Imi plac cartile cu o atmosfera mai apastoare cu un conflict puternic, mai mult interior decat extetrior, ce-l aduce pe protagonist pe culmile disperarii.

| mastadont a răspuns (pentru TheCostumeCat):

Atunci s-ar putea să-ți placă Dostoievski. Mie mi se pare puțin greoi de citit pentru că nu sunt adeptul conflictelor interioare însă pe asta se bazează în special cărțile lui.

| TheCostumeCat explică (pentru mastadont):

Cu operele sale ma delectez acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheCostumeCat):

Vezi Maestrul și Margareta.