| PVAAVU a întrebat:

Salutări. Cartea lui Erich Fromm, Frica de libertate, cât de accesibilă e publicului larg, ca exprimare? Știți că sunt două feluri de cărți: cele de specialitate din care, atunci când citești, nu înțelegi (mai) nimic decât dacă ești calificat și cele accesibile, care sunt scrise pe înțelesul publicului. Din ce categorie face parte cartea menționată?

2 răspunsuri:
| Parakeets a răspuns:

De acest Fromm am auzit ca abordând subiecte de filosofie și psihologie/sociologie. Parcă l-am auzit și noi menționat pe la psihologie la faculta. Nu am apucat însă să-l abordez și citesc.

Însă orice fel de carte ar fi, nu contează pentru tine dacă te pasionează. Și și chiar dacă nu te pasionează, sincer, eu una, aș spune că psihologia ar trebui să fie noua materie de la grădiniță studiată și chiar și cei cu 4 clase, ar trebui să fie ca și Biblia, noua materie/domeniu pe care un popor întreg și umanitatea întreagă ar trebui să o citească și aprofundeze, cât poate, pe înțelesul fiecăruia, dar să o citească. Mai ales înainte de a avea tupeul să judece ceea ce ei nu pricep sau înțeleg, în ceilalți oameni.
Ca spre exemplu că fiecare e unic și oricât s-ar lupta să se compare sau să crească generații cu tipul "ăla poate, tu de ce dracu nu poți?" Să-și bage undeva stilul ăsta și să priceapă, că da, e drept și asta, fiecare om aparține unei specii, a leului junglei sau a melcului ce se târăște pe pământ, ori chiar a șarpelui viclean, că totuși fiecare e unic și e perfect în regulă ca Alfa să poată și Delta să se târască. happy

Mă rog, hai că iar am divagat.
Acele cărți, sunt pline de teorii și scriituri științifice pe baza a ceea ce a descoperit, crezut, gândit si brevetat în final autorul, deci poate nu e accesibilă unui neinițiat între ale psihologiei și fără măcar un minim 12 clase, să zicem sau măcar un fără să nu aibă un gram de înțelegere a lucrurilor abstracte ale Universului și spiritului uman. Pentru că oricât de științifică și pe observație directă și standardizare merge psihologia, ea rămâne o aprofundare a sufletului și Universului uman. Deci da, dacă vrei să o faci cadou și cunoști persoana bine, și nu e genul, atunci nu-i face cadou cartea asta.
Dacă în schimb crezi că e deschis la multe, poți să-i oferi cadou, această carte.

Dacă în schimb e pentru tine, o recomand oricum, oricine ai fi. Și dacă o iei doar să o ții în bibliotecă și să o răsfoiești din când în când. Banii merită și și timpul să o citești merită, tot ce e de psihologie, merită. happy

Răspuns utilizator avertizat