| Rotari_Ana-Maria_1998 a întrebat:

Salutari,doresc sa citesc carti interesante, am virsta 12 ani! va rog am nevoie

Răspuns Câştigător
| Deiiu26 a răspuns:

Incearca cartile pentru categoria TeenAdult, in general cartii pentru adolescentii.

Pagina asta de facebook se ocupa, in general, cu cartile https://www.facebook.com/CartiCuColti

Iti recomand si site-ul goodreads.com unde poti sa dai calificative cartilor, sa primesti recomandari, etc.

Cateva recomandari personale ar fi: Sub aceeasi stea, Divergent, Academia vampirilor...

Mie imi plac si cartile clasice, pe care ti le recomand cu drag.

Sper ca te-am ajutat :)!

7 răspunsuri:
| TheRealDaniel a răspuns:

Ugicasul ABC, Cine la ucis pe Roger Ackroyd, Hercule Poirot de Agatha Christie
-
... Aventurile lui Sherlock Holmes de Arthur Conan Doyle.

| AndraSmile a răspuns:

Hmm happy iti recomand Darul lui Jonas e o carte superba, merita citita de oricinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*proceseazăăă*
Sunt sigură că ai auzit de seria „Jurnalul unui puști" sau „Însemnările unui puștoaice" saaaaauuuu „Marele NATE" sau „Generala nașpa". Ajunge cu benzile desenate. Să trecem la chestii mai serioase (sau nu...). Uite niște cărți scrise special pentru copii (acuma nu te gândi la „Capra cu trei iezi" sau „Scufița roșie")

-Băiatul miliardar
-Coraline
-Charlie și fabrica de ciocolată
-Charlie și minunatul ascensor din sticlă
-Punci cu porunci
-Jim Năsturel și mecanicul de locomotivă Luca
-Poveste fără sfârșit
-Fablehaven
-Luminile Nordului (cu vrăjitoare :3)
-Katizi
-Pulbere de stele
-Minunea
-Toporișca (numele e horror, cartea e o lecție de supraviețuire)
-Prințesa pirat
-Fantasia
-Poveste de Crăciun (nu contează că suntem în mai)
-Tabăra

Astea mi-au venit acum în minte pentru vârsta ta. Eu una le-am citit pe toate...și chiar mi-au plăcut. :3

| MilkWithCereals a răspuns:

Citeste Harry Potter, Ciresarii, Coliba unchiului Tom, daca te pasioneaza psihologia poti incerca Personalitatea Alfa, etc. ^^

| Memecy a răspuns:

Friedrich Nietzsche - Asa Grait-A Zarathustra, Anticristul
Sun Tzu - Arta războiului ( e foarte tare cartea asta parere personala si nici nu e foarte groasa laughing )
Padurea Spânzuraților, Răscoala- Liviu Rebreanu,
Don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes Saavedra

Divina Comedie de Dante Alighieri
Crimă și pedeapsă Dostoievski

| Lariiiiiiii a răspuns:

Buna pai :
Jurnalul unui pusti volumul 1 ( 2, 3, 4, 5, 6, 7)
Insemnarile unei pustoaice
Panza lui Charllotte
Adventurile lui Pi
James si piersica uriasa
O zi frumoasa!

| Beccaaa a răspuns:

'Harry Potter'
'Jurnalele vampirilor' -> Sunt carti originale, dar sunt carti si dupa serial

'Cronicile din Narnia ' -> Acestea (7 volume) mi-au placut cel mai mult. Narnia e o lume fantastica in care diferite personaje ajung si au aventuri foarte interesante. Cel mai mult mi-a placut volumul 2.Cartile nu prea au legatura intre ele, dar sunt foarte interesante si fiecare volum are o alta poveste.