| anonim_4396 a întrebat:

Scaderea interesului pentru lectura
Voi de ce credeti asta
dupa parerea mea r fi noua tehnologii
autorii in general sun plictisiti sa mai citeasca si asa cel mai mult ofera sa stea pe telefon/calculator

dar as vrea sa aud cate o parere a fiecaruia

Multumesc

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

M-am pierdut dupa "Voi de ce credeti asta" si nu am mai inteles nimic din ce voiai sa spui.

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Buna ziua!

Pai daca persoanele respective stau pe telefon/calculator si nu scriu atunci nu se numesc autori(asta in primul rand).Un autor va scrie in tot timpul, fiindca el pentru asta a fost 'trimis':sa scrie.In al doilea rand, se observa un dezinteres imens din partea publicului la lectura, astfel evident ca e greu sa se mai remarce ceva autor contemporan.

O ultima intrebare: De unde esti? fiindca modul in care ai scris sugereaza clar ca nu locuiesti in Romania.

| Kirra2000 a răspuns:

Pai cartile sunt mai cam plictisitoare, iar chiar am incercat sa-mi citesc lecturile pentru. scoala pe net. Profesorii chiar ne indeamna sa citim,, tehnologic'' punandu-ne un panou cu ajutorul caruia ne descarcam cartile pe telefon.(sunt in jur de 1000 de carti).Ar mai ideea sa se faca cluburi de lectura nu care sa fie doar in scoala, ci sa fie o initiativa de oras.Sa se puna prin parcuri casute mici cu doua -trei carti in ele etc. sper ca sunt bune ideile. happy

| Kirra2000 a răspuns:

P.S.: sunt plictisiti de lectura deoarece cartile au scrisul acela din manualele de scoala si atunci cand pun mana pe o carte mai posomorata au sentimentul de scoala happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu sunt sigura ca am inteles ce vrei sa spui. Te exprimi cam ca Google Translate.
E clar ca nu citesti cine stie ce, ca, daca citeai, te exprimai mai coerent.
Carti exista. Toata chestia e sa vrei sa citesti.

| KillaNoFilla a răspuns:

E clar ca e mai usor si poate mai interesant sa vezi un film despre o povestire deca sa-i citesti cartea.
Asa evolueaza lumea...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, pe urma, se exprima asa, ca tine, de nu intelege nimeni ce vrea sa spuna. Iar cand, peste niste ani, cand va fi NEVOIT sa-si caute un job si sa sustina un interviu de angajare, tanarul nostru nici macar nu va intelege intrebarile, necum sa mai si raspunda.