| LoveMe1 a întrebat:

Spuneți-mi niște cărți pentru a face un cadou unui băiat? El este inteligent, 20 de ani. El a citit multe cărți. Pot fi atat din literatura cat si dezvoltare personala. Te rog, vreau ceva care îl va impresiona.

6 răspunsuri:
| DamianTPU a răspuns:

Cea mai frumoasa carte pe care am citit-o : Percy Jackson și Olimpienii: Hoțul Fulgerului. E geniala, consta si in istorie si in stiinta, politica mai putin. E foarte reusita cartea, daca vrei sa vezi in mare parte cam in ce consta, te poti uita si la film! big grin

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Al 13 lea trib.

| PoganR a răspuns:

Depinde daca ai vrea sa ii dai o carte frumoasa ai putea sa ii dai : ''Crucea si Pumnalul " este vorba despre Dumnezeu sau iarasi "Viata lui Isus" sau daca vrei alta care ai putea sa ii dai "Legendele Olimpului".Mie mi-au placut aceste carti. Sper ca te-am ajutat

| CSDNCSF a răspuns:

Incearca "Neinvins de viata" - David Rensin

| Cristina3334 a răspuns:

"In cautarea timpului pierdut" de Marcel Proust
Este o serie de 7 carti, dar poti cumpara oricare dintre ele.
Personal cand am citit seria am inceput cu a4a carte nestiind despre ce este vorba si nu am avut niciun impediment in a citi cartea dupa care am continuat cu prima.
Daca a citit aceasta serie de carti iti recomand orice alta opera a lui Proust.
Divina Comedie de Dante Alighieri. Personal n-am citit cartea si doresc sa o fac cat mai repede cu putinta, dar am auzit ca este o carte minunata.
Daca le-a citit pe acestea nu mai am alte idei, avand in vedere ca nu am reusit sa citesc la varsta mea atat de multe carti scrise de ilustri autori care sa contina o filozofie atat de "minunata" *alt adjectiv mai potrivit nu imi vine in minte acum".
Le poti citi si tu daca nu ai facut-o deja...
Sper ca te-am ajutat!
Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale.

| DeCe a răspuns:

Buna. Daca este o persoana inteligenta, care apreciaza viata si libertatea, iti recomand cu mare placere Ghidul Lenesului, mic tratat pentru lenesi rafinati, de Tom Hodgkinson. Am citit foarte multe carti, dar asta este una dintre cele mai bune. La fel ca tine, am si daruit-o si am reusit sa impresionez.