| MargarinaCuMustar a întrebat:

Stie cineva cum se numeste poezia pe care Adrian Paunescu a compus-o pentru sotia sa (Elena Farago) in momentul in care aceasta era pe patul de moarte (undeva pe la spital)

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aoleuuu, dar faci o confuzie totală!
Pe cei doi, i-a unit doar dragostea pentru poezie/literatură, nicidecum nu a fost vorba de o altfel de dragoste.
Între Elena Farago (1878-1954) și Adrian Păunescu (1943-2010), exista, totuși, o diferență de vârstă de 65 ani...
Citește o poezie de-a lui Păunescu, care tratează tema morții,
http://www.aboutromania.com/adrianpaunescu93.html

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

A fost o dragoste tip teoria relativitatii cu intoarcere in timp gen "Undeva candva". O dragoste nemuritoare precum ratele impuscate de Ceausecu care de fapt nu erau impuscate caci zburau continiu si Paunescu a salvat situatia;
Priviti aceste pasari moarte sunt
Si totusi zboara,
Le tine-n zbor doar dragostea de tara,
Sa strigam cu toti in cor
Ceausecu vanator.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, Hombre, zăpăcit ce-mi ești! laughing

"Astăzi... cine ni-s eroii? Cine-i gata ca să moară
Pentru sfânta Libertate, pentru neam și pentru țară?
Grașii si libidinoșii, snobii si analfabeții
Banii mulți si burta plină pentru ei sunt sensul vieții
Niște șmecheri fără școală, niște scârbe, niște javre

Care pentru-o șpagă calcă fără milă pe cadavre

Parlamentul Europei ne-a cerut reprezentanții
Și-am trimis toți imbecilii, proastele si aroganții
Să ne facă de rușine cerând mită pe la toți
Și să fim priviți prin dânșii ca o nație de hoți
Poticnindu-se-n discursuri insipide si banale
Fără dicție sau noimă, cu greșeli gramaticale
Pițipoanca plângăcioasă sau tribunul făcând spume
Sau ciobanul fără carte să ne reprezinte-n lume?" (R. Pietreanu)

| MargarinaCuMustar explică (pentru floresdemayo):

Scuze dar auzisem la cineva o piesa cantata pe la Cenaclul Flacara cu versurile lui Paunescu. Cand am intrebat ce ce cu ea asta mi-a fost raspunsul, explicatia. Mersi ca m-ai lamurit si imi pare rau daca intrebarea mea te-a facut sa-ti pierzi increderea in umanitate laughing