| floridecais a întrebat:

Sunt ielele adevărate? Care credeți ca este cea mai interesanta poveste mitologica românească ce implica personaje supranaturale?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ielele sunt de fapt niste șacali mai bine spus adica caini,care stau in haite si noaptea urlă in grupuri si traiesc pe camp,dar la mine la tara se spune ca ielele sunt niste femei,fiecare reprezentand o diferita emotie,adica una plange,alta rade, Alta jeleste, si daca le vezi, iti ramane parul alb in cap toata viata, si poti sa fii si omorat, dar bineinteles ca e doar o poveste

| Evaluator a răspuns:

Nu, nu sunt.