| Întunericul a întrebat:

Sunt un mic "obsedat" de literatură! Am 17 ani și habar nu am ce să mai citesc! Îmi puteți recomanda ceva de citit?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Adica ai terminat de citit toate capodoperele literaturii universale din ultimele doua mii de ani si nu mai stii ce sa citesti?

Crima si pedeapsa? Suflete moarte? Razboi si pace? Odiseea? Metamorfozele? Moby-Dick? Marele Gatsby? Hamlet? Batranul si marea? Don Quijote? Sa ucizi o pasare cantatoare? O mie noua sute optzeci si patru? Le-ai citit pe toate acestea si pe celelalte cateva mii de acelasi calibru?

Un adevarat obsedat de literatura se plange ca intr-o viata de om nu poti citi tot ceea ce merita citit, nu ca nu mai stie ce sa citeasca.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Mi-e cam greu, nu ai spus ce gen iti place, dar iti voi recomanda cateva carti pe care le-am citit si cred ca ti-ar placea si tie:
Elevul Dima dintr-a 7-a
Umiliti si obiditi
Crima si pedeaspsa
Maestrul papusar
Tapul ispasitor
Fantoma alba de la Kinoto
Totodata, te invit sa te uiti pe pagina mea cu carti in caz de esti interesat de vreuna imi poti lasa un mesaj pe Facebook sau chiar si aici :)
https://www.facebook.com/T%C3%A2rg-de-carte-723340591099959/?fref=ts

| corolav a răspuns:

De curînd eu am descoperit un scriitor spaniol ( spre marea mea rușine nu am știut de el pînă acum). Scrie... EXCEPȚIONAL!
Deja am citit două dintre romanele sale ( în mai puțin de 10 zile, 952 de pagini).
Abia aștept să merg săptămîna viitoare la bibliotecă să mai iau vreo două dintre acestea.
Editura „Polirom", din Iași, a publicat șapte dintre romanele sale, în intervalul 2005 - 2014.
Cărțile sale au fost traduse în 40 de limbi.
Deci...este vorba de Carlos RUIZ ZAFON.
Caută pe „Google" totul despre el.
Se pot citi de către orice cititor, de la cel puțin 15ani în sus.
Lectură plăcută!
N.A. Adresez acest răspuns tuturor celor care au mare plăcere de a citi.
Nu veți regreta!
Sănătate tuturor!