| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste literatura sf buna?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai citit pana acum iti recomand seria Dune, de Frank Herbert. De asemenea cele 6 carti, ce preced cronologic evenimentele din ciclul Dune, scrise de fiul acestuia, Brian Herbert, împreună cu Kevin J. Anderson: Jihadul butlerian, Cruciada masinilor, Batalia Corrinului, Casa Atreides, Casa Harkonnen si Casa Corrino.
Sunt si alti scriitori SF foarte buni, printre acestia si cei indicati de Gizaz, mai ales Isaac Asimov cu ciclul Fundatia.
Toate operele acestora, traduse in limba romana, le gasesti pe ro.wikipedia.org, cautand cu numele autorilor. Tot aici gasesti o lista de autori de literatura SF si poti intra pe articolele dedicate lor, la cei scrisi cu albastru.

| Alcyon a răspuns:

Odiseea Spatiala, Foc in adanc, Jocul lui Ender

| Gizăz a răspuns:

SUnt mult prea multe cărţi bune. Îţi pot recomanda, în schimb, nişte autori: Isaac Asimov, Larry Niven, Philip Farmer, Robert Silverberg, Robert Heinlein sau Ray Bradbury.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Dune''-Frank Herbert
"Fundatia"-Isaac Asimov
"Fahrenheit 451"-Ray Bradbury

| HUNTERtheist a răspuns:

Pentru inceput Isaac Asimov,intemeietorul SF-ului, orice de el e genial, Stanislaw Lem cu "Solaris", mai este unul care sincer mi-a placuttongueierre Barbet, orice de el.