| almaz a întrebat:

Ștefan cel Mare și Sfânt vorbea limba română sau limba moldovenească?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista limba moldoveneasca. Este un grai romanesc deoarece peste 70 % din cuvinte sunt romanesti. Celelalte sunt proprii sau pronuntate altfel. Exemplu: Vasile=Vasâli. Da. Stefan cel Mare vorbea moldoveneste dar nu limba moldoveneasca. Este o diferenta majora! Rusii au indoctrinat populatia romana din Republica Moldova pentru a-i invrajbi impotriva fratilor lor, blestemat fie-le neamul si rasa!

| minrest a răspuns:

Probabil stia limba romana, cel putin cateva cuvinte, desi vorbea o limba slava, astazi moarta. De ce intrebi?

| Robi1444 a răspuns:

Pss. ce nu stie nimei. Ștefan cel Mare era ungur.

| almaz explică (pentru Salontanul):

Dar aceast "moldovenește" care zici tu, ce este oare? este o limbă sau este un dialect a limbii române?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru almaz):

Este grai. Graiul este o parte componenta a unui dialect sau unei limbi. Deci: limba este romana si graiul moldovenesc. Singurul dialect ce-l avem este cel megleno-roman (aroman, macedo-roman).

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru almaz):

Singura diferenta este ca se folosea alfabetul slav atat in Moldova cat si in Tara Romaneasca.

| almaz explică (pentru Salontanul):

Nu te supăra, nu-i nimic clar din ceea ce spui tu, știi de ce am adresat această întrebare? sunt din Chișinău și de multe ori apar certuri între noi, basarabenii, oare ce limbă vorbim noi? o parte zic că româna (inclusiv și eu) altă parte zice că limba moldovenească, o dată ce Ștefan vorbea moldovenește respectiv și noi astăzi vorbim moldoveneșe ci nu românește...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru almaz):

Intelege ca romana este este o limba care are mai multe graiuri. Si limba rusa are diferente intre diferite zone ale tarii. La noi nu sunt diferente asa mari. Eu te inteleg pe tine ce scrii si sunt din Transilvania. Bulgarii au cuvinte asemantoare cu limba rusa dar cu greu se pot intelege. Alea sunt doua limbi. Romana si moldoveneasca sunt aproape identice. Deci moldoveneste este grai si nu limba.

| ion1731 a răspuns:

Stefan cel Mare vorbea si scria limba slavona.

| Zacase a răspuns (pentru almaz):

Da` cum ai putut scrie pe TPU in moldoveneste, ai primit toate raspunsurile in romaneste, si vocabularul din intrebare si raspunsuri este acelasi?

| minrest a răspuns (pentru almaz):

Da, vorbim si unii si altii limba romana, doar vezi si singur ca inteligibilitatea reciproca e de 100%. Daca vrei, putem sa ii spunem moldoveneasca, si atunci in Romania si Moldova se vorbeste moldoveneste. Pe noi nu ne deranjeaza. Oricum Stefan vorbea o limba slava, ca si toti boierii lui. Problema e DE CE sustii tu identitatea de limba? Vrei sa fiti anexati la Romania? Intreaba si tu cum a fost data trecuta cand am anexat Basarabia, dupa ce i-am batut armata. Sa stii ca tot ce faci e sa sperii moldovenii, sa ii faci sa creada ca Romania vrea sa ii anexeze. Noi vrem sa va rezolvam toate problemele, UE, rebeliunea transnistreana, coruptia, economia. Dar pentru asta ne trebuiesc relatii chiar mai bune intre statele noastre, si niste nauci ca tine le impiedica.

| almaz explică (pentru minrest):

Măi omule ete în mîini și termină cu insultele, eu sunt PRO relații bune între statele noastre, eu îmi fac studiile în România, eu n-am nimic împotrivă și din contra susțin și promovez unirea! Am adresat această întrebare din motiv că eu singur nu știam răspunsul la ea, și de multe ori cu prietenii începem să vb pe asemenea teme, și eu nu-i pot motiva că noi toți vb limba română ci nu moldovnește, ce ține de "nauc" asta ești tu, și fii cuminte de alt fel vine Putin cu tancu la tine, o zi frumoasă!

| minrest a răspuns (pentru almaz):

Pai iarta-ma si tu ca ti-am zis ''nauc''. Mai bine imi cer scuze decat sa ma trezesc cu Putin aici. Eu am crezut ca nimeni nu discuta problema asta decat cu un motiv ideologic, si asta pentru ca problema e prea simpla, si identitatea dintre cele doua limbi prea evidenta. O zi buna.