| almaz a întrebat:

Care a fost prima? Româna sau moldoveneasca? Ce limbă vorbea Ştefan cel Mare?

2 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Moldoveneasca nu e limba. Punct. Acum doua saptamani am fost in Cluj pentru examenul de admitere si am stat cazat la camin cu un tip din Rep. Moldova si l-am intrebat de limba moldoveneasca si iti zic ce mi-a zis el: "limba moldoveneasca e o facatura ruseasca prin care s-a incercat o impunere a limbii ruse dar cu accentele si pronuntia romaneasca. Practic e o limba fantoma."

| tony10 a răspuns:

Romana si stefan cel mare vorbea romana cu accentul mai asa de moldoveneste