| Andreea7000 a întrebat:

Știți cărți bune in care se tratează subiectul de actorie? De exemplu viata cuiva care da la actorie sau isi începe cariera de actor, etc. Mulțumesc, dau funda ❣️

7 răspunsuri:
| bramnl11 a răspuns:

Sub Aceeasi Stea de John Green

| Adry05 a răspuns (pentru bramnl11):

Ce treaba are porcaria aia cu ce a cerut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută memorii ale actorilor...altceva nu prea-mi vine în minte și nici nu cred că s-au scris prea multe pe tema asta.laughing

| Ceva_Aura_1988 a răspuns:

Buna, cati ani ai? Ai in zona vreo facultate de actorie? Ce informatii vrei sa obtii din cartile de genul?
Prima recomandare ar fi:"Munca actorului cu sine insusi", e biblia actorului (cer putin in tarile est-europene).
Daca vrei, te pot ajuta cu mai multe detalii despre facultate( am terminat UNATC).

| Andreea7000 explică (pentru Ceva_Aura_1988):

Buna. Am 15 ani, nu vreau neapărat o cariera din asta dar pot spune ca actoria e un hobby de-al meu si vreau sa citesc niște cărți povesti in care este vorba despre actorie deoarece imi place acest subiect. Nu vreau teorie sau ceva de genul happy

| Ceva_Aura_1988 a răspuns (pentru Andreea7000):

Cartea pe care ti-am recomandat-o este povestea primului actor rus care si-a documentat descoperirile, nu e o carte teoretica.
Tu practic vrei sa citesti memorii ale actorilor?
Maria Filloti - Am ales teatru
Ioan Massoff - Intre viata si teatru
Peter Brook - Fara secrete
Dan Puric are si el ceva carti scoase...
Mie mi-a placut mult o carte pe care mi-a impumutat-o cineva, nu ii mai tin minte nici titlul nici autorul dar era despre The Rat Pack(practic ai trei actori intr-o singura carte).
La astia straini si celebri cred ca poti cauta pe Google mult mai usor.