| Raphex a întrebat:

Unei fete intalnire rar sau unei fete intalnita rar? Care este varianta corecta din punct de vedere gramatical si de ce? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că voiai să scrii ''Unei fete întâlnite rar''. Dacă nu greșesc, aș spune că cea de a două variantă este corectă (cu toate că prima dată aș fi mers pe prima variantă). Deoarece, așa cum îmi amintesc din clasele mai mici, adjectivul se acordă în gen, număr și caz cu substantivul, deci este o parte de vorbire flexibilă:
fata întâlnită, fetele întâlnite. Din context, pot intui că este vorba de cazul dativ, ce pune întrebarea ''cui?'' sau genitiv cu ''a/al/ai/ale cui?'', fetei întâlnită (poți adaugă întrebări ajutătoare pentru extinderea propoziției/frazei) ''unde?'' -> ''la mall''.
I-am trimis o scrisoare unei fete întâlnită la mall. (singular)
Le-am trimis o scrisoare unor fete întâlnite la mall. (plural)
Sper să fie corect și să îți folosească! (by the way, frumoasă întrebare, m-a pus să gândesc xD)