| anonim_4396 a întrebat:

Cat de corecta este din punct de vedere gramatical urmatoarea propozitie: Nu ca ar fi prea frumoasa sau prea desteapta, dar totusi tin foarte mult la ea.?

6 răspunsuri:
| DaughterOfDarkness a răspuns:

"Dar" si "totusi" sunt sinonime, deci nu le prea poti folosi asa.
Formularea e putin ciudata, insa nu am idee cum ar fi mai bine, deci.

| maria933 a răspuns (pentru DaughterOfDarkness):

De exemplu aici: "Nu ca mi-ar placea mie prea mult cum canta, dar totusi iubesc aceasta melodie." sau "Nu ca mi-ar placea mie prea mult cum canta, totusi iubesc aceasta melodie."?

| DaughterOfDarkness a răspuns (pentru maria933):

De sunat nu suna mai bine fara acea repetitie. Si eu o folosesc din obisnuinta.
Mi s-a spus odata ca sunt sinonime si ca sa nu le folosesc impreuna, ti-am spus si tie ca poate o sa te depuncteze vreun corector exigent vreodata pentru asta.
O varianta ar putea fi "nu ca mi-ar placea mie prea mult cum canta, dar aceasta melodie m-a captivat". Sau nu stiu, ceva de care sa fii sigura ca suna bine. Probabil e corect si cum ai scris tu, sincer nu ma prea pricep, nici nu stiu de ce m-am incumetat sa imi dau cu parerea.

| lpavel a răspuns:

Eu cred ca e corect spus!
PS : Esti geloasa si cauti defecte... big grin N-are rost, iti pierzi timpul degeaba! big grin

| maria933 a răspuns (pentru lpavel):

Era doar o intrebare, n-are legatura absolut deloc cu mine sau cu ceva ce mi s-ar intampla mie in momentul asta.
Voiam sa stiu daca e corect asa sau daca ar trebui fara acel "dar"...

| lpavel a răspuns (pentru maria933):

Bine, Bine, daca zici tu... Merge cu : DAR, pentru ca acel,, dar '' spune ca lasa la o parte chiar daca ar avea acele defecte! Pe când fara : dar - zice ca are acele defecte si totusi tine la ea!
Parerea mea! happy