| Claudia_3811 a întrebat:

Mi se pare ciudat sa zic "imi place nimic" dar "nu-mi place nimic" nu-i corect nu? Care varianta este corecta din punct de vedere gramatical?

3 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

De fapt se zice "Nu-mi place nimic", pentru ca exista unele cazuri in care trebuie sa negi de doua ori si este corect dpdv gramaticalbig grin.
Tie nu cred ca-ti suna bine "imi place nimic"tongue.

| Noname_6326 a răspuns:

Din punct de vedere gramatical corect este "imi place nimic" pentru ca nimic=0 si daca spui "nu-mi place nimic" a ca si cum ti-ar place ceva...nu e 0...cred ca sti si o melodie veche dana-fara tine am nimic;) nu e "fara tine n-am nimic";) http://www.youtube.com/watch?v=ojrTKOTGH9s.noi vb cu foarte multe greseli de gramatica;)) asta e. poti totusi dacaesti eleva sa intrebi profesoara de romana;) iti va explica mai bine

| adutza12 a răspuns:

Din punct de vedere gramatical corect este "nu-mi place nimic", deoarece in unele cazuri se foloseste de doua ori negativul. O data "Nu" si a doua oara "nimic". Te asigur ca acesta varianta este corecta.