| WendyIaZ a întrebat:

Va rog sa imi transmite-ti tot textul "Odihna" de Ioan Druta.

Răspuns Câştigător
| Adriana_Adriana_1996_v7zf a răspuns:

Firea ei primitoare şi timidă o descrie fiind gingaşă şi fină.
Caracterizarea de catre alte personajetongueăvălache-o vede pe Vasiluţa fiind cea mai harnică şi cea mai vrednică din toate femeile pe care le-a cunoscut vreodată.

Moş Ion-o compătimeşte şi o are pe acea mai exemplară fiică.
Petre- o vede ca o femeie tînără şi frumoasă. Sătenii- credeau că Vasiluţa a făcut ceam mai mare greşeală căsătorindu-se cu Păvălache.
Sofia-o credea ceam mai bună prietenă.

În operă Vasiluţa are relatii bune cu toate personajele, deoarece are un suflet mare. Opini proprie: După părerea mea Vasiluţa este o fire primitoare şi recunoaşte dragostea către Păvălache în acelaşi rînd dezamăgindu-se încălcînd memoria şi cinstea soţului şi fiului ei.

Păvălache
Este unul dintre personajele principale ale operei.În dramă apare ca un flăcău, un fustangiucăruia nu-i scăpa nici o fustă, stiind cum să le ademenească pe toate.Toată actiunea în dramă...

1 răspuns:
| R0R0 a răspuns:

Cum sa-ti "Transmitem "?