| Popescuilie98 a întrebat:

Va rog sa-mi raspunda doar cine- i in masura. Pentru a se acorda pronumele cu substantivul in gen nr si caz, trebuie sa fie substantivul INTOTDEAUNA INAINTE? Şi atunci pronumele devine atribut pronominal? Sau poate fi şi după? .....cateva exemple mi-ar fi de mare ajutorhappy multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu înțeleg întrebările tale! Pronumele NU se acordă cu substantivul.
Adjectivul e cel care se acordă cu substantivul în gen, nr și caz.
Ex: Mașina sa este în apropiere.
sa= adj pronominal posesiv și se acordă cu substantivul "mașina" în gen, nr și caz. (fem, sg, N), fs. atribut adjectival

Un alt exemplu, care te ajută să faci diferența:

Mașina alor tăi este pe drum.
alor tăi= pronume posesiv, caz genitiv, fs. atribut pronominal genitival (a cui mașină?)

Arată-mi în ce propoziții ai nelămuriri, fiindcă din întrebările tale, pur si simplu, nu înțeleg ce vrei să zici!

3 răspunsuri:
| yey a răspuns:

Daca arata apartenenta este atribul pronominal posesiv cand e dupa verb de exemplu" mama sa "si daca e inainte nu poate arata apartenenta nimanui pentru ca au fost scoase din uz formele" al sau caine - funda

| Popescuilie98 explică (pentru floresdemayo):

Nu era intr o anume propoziție..doar ceva general şi nu-mi puteam explica cum...dar din explicația ta mi s-au mai legat din cunostiințelaughingmultumesc ți-ai dedicat timp sa ți bați capul cu minehappy o zi buna

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Popescuilie98):

Când ai nelămuriri la gramatică, indiferent de gradul de dificultate, întreabă-mă. Aici, ori în mesaj privat.