| AmXjKr a întrebat:

Nu inteleg ceva la romana: diferenta dintre atributul adjectival si cel pronominal posesiv. Profa de romana imi spune ca cel adjectival se acorda in gen, numar si caz cu substantivul adevarat si ca cel pronominal posesiv nu se acorda. Tot nu inteleg. Dati-mi va rog multe multe multe exemple ca sa-mi intre in cap. Va multumesc anticipat si

Răspuns Câştigător
| AidaCR a răspuns:

Atributul adjectival.da se acorda cu subsantivul in gen numar si caz fii atent :
Creionul meu este rosu. [ meu = atrb. adj. se acorda si vezi ca sta pe langa substantivul " creionul " ]
si Atrb pronominal posesiv :
Creionul ALOR MEI este rosu. [. alor mei = atrb pronominal posesiv. ]
Sau. Ai mei merg la scoala tot. atrb pronominal posesiv. Sper ca ai inteles ceva. nu explic prea bine big grin. Succes :*

| AmXjKr explică (pentru AidaCR):

Da, ai dreptate... nu prea explici bine. Da oricum am rezolvat, mi-am amintit.

1 răspuns: