| suntcuriossastii a întrebat:

Vreau sa duc niste cărți la anticariat sa le vând omului de acolo. Prețul pe care il pun nu poate fi cel inițial cu care am cumpărat cartea nu? Ma gândeam sa fie cel puțin jumătate din pretul inițial
Ce alte sfaturi îmi dați pentru a vinde cărțile unui anticariat legat de prețul pe care-l impun?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu visezi, nu poti impune pretul pe care il vrei, trebuie sa te intelegi cu anticarul asupra pretului. Tu poti cere cat vrei dar anticarul nu este obligat sa cumpere.
In functie de aspectul cartilor si cat sunt de cautate poti obtine cca 50% din pretul lor. Doar pentru cartile foarte vechi si rare se poate obtine mai mult.
Sigur ca exista si posibilitatea ca sa te intelegi cu anticarul sa-ti faca doar serviciul de vanzare a cartilor, in schimbul unui comision, si atunci poti fixa tu pretul, pana aproape de cel cu care le-ai cumparat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil iti da maxim un 20-25% din valoarea cartii. In cazul bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primești maxim 2 lei sau 3 lei pentru fiecare carte. Nu te îmbogățești din asta. Mai bine donează undeva cărțile.

| Adry05 a răspuns:

Mai bine încerci să le vinzi pe olx, la anticariat scoți puțin pe ele

| Lioana a răspuns:

La anticariat, anticarul stabileste pretul pe care ti-l da pe carti si tu poti sa accepti sau nu dar nu poti stabili tu pretul.