| xXBeSpecialXx a întrebat:

Cine imi spune si mie regulile de aflare a gamelor majore cu diezi si regulile de aflare a gamelor majore cu bemoli? Dau funda la cel mai corect raspuns!

1 răspuns:
| RitaDeluxxxe a răspuns:

Cel mai simplu (dupa mine), la gamele:
1) cu diezi le gandesti dupa ultimul diez din gama care e un semiton (sau diatonic, o treapta) sub nota care da numele gamei. De exemplu: Gmaj - F#, Amaj - F#, C#, Sol#. Vezi de aici Sol are F (singurul si evident, ultimul diez), A are G ultimul diez. Ordinea diezilor in gama (pentru gamele cu diezi) - F C G D A E B.
2) cu bemoli le gasesti dupa numele gamei care e penultimul bemol din gama. De exemplu Bb.maj - Bb Eb, Ab.maj - Bb Eb Ab Db. Veazi de aici ca Bb are penultimul bemol chiar nota care denumeste gama, asa cum si in cazlul gamei Ab se intampla la fel. Ordinea bemolilor in gama (pentru gamele cu bemoli) - B E A D G C F.
**Exceptie pentru gamele cu bemoli face, Fa major unde fa-ul fiind natural, "nu are loc in armura gamei", dar care se afla tot la o cvarta mai jos de ultimul bemol ca si in cazul celorlalte game - vezi Ab.maj are cvarta intre Ab care este penultimul bemol din gama si ultimul bemol din gama care este Db
Observi ca ordinea bemolilor este ordinea diezilor inversata?
Alt mod de a gandi succesiunea gamelor cu diezi, este sa le vezi evoluand din cvinta in cvinta ascendent - C - G - D - A - E - B - F# - C# iar ceea a gamelor cu bemoli, din cvarta in cvarta descendent C - F - Bb - Eb - Ab - Db - Gb - Cb.