| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invat sa cant acasa?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Facand cat mai des si cat mai multe vocalize in... baie. big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vocalize.
Ia o cască și ascultă un cântec cu o ureche și cântă acelaș cântec cu vocea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai greșit categoria, bro. Dar referitor la întrebarea ta, nu se poate învăța să cânți acasă fiindcă trebuie să faci canto cu o profesoară care să te învețe anumite tehnici pentru a-ți putea folosi vocea corect. Într-un fel ai putea face și acasă singur, însă nu cred că vei învăța să cânți doar cu lecții de pe Youtube. Dacă nu ai ureche muzicală si dacă ai lua lecții de canto cu o profesoară, tot degeaba te vei chinui. Urechea muzicală contează destul de mult.

| Terraplanet a răspuns:

În legătură cu urechea muzicală, eu m-am informat si am auzit că se poate, prin exerciții, să îți dezvolți simțul muzical, indiferent dacă te-ai născut cu "ureche muzicală" sau nu! De asemenea, lecțiile de pe Youtube sunt utile, cel puțin pe mine m-au ajutat. Depinde totuși la ce nivel vrei să fi. Dacă dorești să fi mai avansat trebuie să iei niste cursuri desigur.