| musaca a întrebat:

De la ce vine cuvantul ukulele (chitara)?

3 răspunsuri:
| just|breathe a răspuns:

Ukulele nu este acel baietel din China sau din Japonia care canta la o mini chitara si are foarte multe vizualizari pe youtube? Eu credeam ca Ukulele este numelele lui...

mira
| mira a răspuns:

Obisnuieste-te sa cauti sensul si etimologia cuvintelor in dictionare. Tastezi pe Google "dictionar online'" si apoi cand iti apare site-ul respectiv tastezi cuvantul care te intereseaza.Intr-o secunda ai rezultatul.Asa am facut si eu acum pentru tine.UKULELE este un cuvant polinezian si desemneaza o chitara mica din orchestrele de jazz.

| musaca explică:

Hahalaughingokok, grazie