| Gbt a întrebat:

as dori si eu sa stiu daca pot primi indemnizatie, vreau sa raman insarcinata. Eu am terminat liceul anul acesta, m am angajat pe 08.07. 2015 si m am inscris si la facultate dar nu la zi, as putea primi indemnizatie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucrezi poti primi concediu si indemnizatie de maternitate, conform OUG 158/2005 precum si concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, dupa terminarea concediului de maternitate, conform OUG 111/2010.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te grăbesti sa ramîi insarcinată? Vrei sa scapi de facultate? Dar sa i ei si bani, bună afacere, cu voi statul va da sigur faliment, nu va place munca, e m ai bine sa stai cu burta la gură, asa va invatat ceausescu, sa umple ti lumea de copii, te ai gîndit după acee ce faci? il nasti, dar cine il creste, daca tu nu vei avea servici, ai soț? El ce zice? Are servici? Sau după primul copil vine si al doilea, si al treilea, că doar statul dă indemnizatii la greu.

| Tina88 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Draga, nu ti-a luat nimeni painea de la gura, ce esti asa pornit? Pe langa ca vorbim de o suma extrem de mica mai sunteti si contra? Daca si mama ta gandea ca si tine poate nici nu erai pe lume.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Tina88):

Dar tot nu ai raspuns la intrebare,

| KodrutZ a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Lasa breh ca macar munceste. De alea care nu fac nici scoala si nici nu muncesc dar toarna copchii incepind de la 12 ani ca la robinet ce sa mai zici?
@Tina88: Mica-mica dar se-aduna. Daca faci copilu' ca sa iei indemnizatie sau alocatie, mai bine nu il mai faci deloc. Da, sint parinte in caz ca voiai sa comentezi, si as renunta si miine la mizeria aia de alocatie daca as sti ca ar fi folositi banii cum trebuie in alte parti.
@Gbt: Ramii, fata draga, dar vezi sa nu ramina copilul fara tata. Daca umbla cu munca prin strainataturi, mai bine astepti sa fiti impreuna. Sint EXTREM de putine familii care rezista la mii de kilometri distanta, mai ales la varsta ta/voastra, presupun ca alesul nu are 50 de ani...

| FuckingContra a răspuns:

Nu crezi ca e prea devreme pentru un copil? Inca esti tanara