| Beb3lushaTha a întrebat:

am o nelamurire, eu am terminat liceul anul trecut si m-am inscris la facultate si am renuntat nu m-am mai dus... si vreau sa stiu daca merge sa mai imi fac dosar de somaj chiar daca a trecut 1 an! astept raspunsuri

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, in termen de 1 an de la terminarea liceului.
Trebuie să mergi la AJOFM pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.

| Beb3lushaTha explică (pentru Ioandelasal):

Aha ok, si acum fac niste cursuri care tin 3 luni, este vreo problema?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beb3lushaTha):

Ce fel de cursuri?

| Beb3lushaTha explică (pentru Ioandelasal):

Frizer coafor manichiura pedichiura si in iunie il termin, tin sa specific ca aceste cursuri nu au legatura cu fortele de muna eu l'am platit

| Ioandelasal a răspuns (pentru Beb3lushaTha):

Poti merge pentru luarea in evidenta.