| Dori09 a întrebat:

Pot să-i dau unui Bebeluș de 7 luni fructe la blender? Adică cireșe,. căpșuni..etc

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Daca ai trecut deja pe diversificare, da.
Evident incerci cu cate 1 fruct, in nici un caz mix daca nu ai verificat toleranta deja.
Vezi si la k-k si altele big grin daca il baloneaza, constipa, etc.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce nu s-ar putea?

| ShaniTempo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci o vizita la medic, mai bine iti face o consultatie sI ve sti precis ce ar fi de dorit si ce nu, unele fructe, pot aduce probleme

| ShaniTempo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci o vizita la medic, mai bine iti face o consultatie sI ve sti precis ce ar fi de dorit si ce nu, unele fructe, pot aduce probleme adaugatoare

| Dori09 explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc

| Dori09 explică (pentru Bondarel99):

Nu știu medicul mi-a zis doar de morcovi și cartofi fierti

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dori09):

Medicul tau nu stie ce vorbeste. Daca copilul tau e sanatos ii dai mancare dupa cum spune OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii). Gasesti tabet de diversificare pe net. Eu nu pot pune link dar cauta asa.

| Elena9328 a răspuns:

Da.

| Felys a răspuns:

Copilul meu s-a nascut in ianuarie si i-am dat absolut de toate fructele care au aparut in anul respectiv si nu am avut nici un fel de problema

| Dori09 explică (pentru Felys):

Eu am vrut sa ii fac un suc de cireșe și nu i-am făcut ca medicul asta nu vrea nimic mai pe scurt eu locuiesc in Germania și nu prea înțeleg bine limba și merg de fiecare data cu soțul și el îmi spune ce i-a spus dr și dr asta ma enervează dar greu cică se găsesc medici ca toți sunt plini nu mai sunt locuri decât foarte departe de noi și ma enervează ii iasă dinții el spune ca nu încă cum sa spui ca nu ii iasă Dinți când eu simt un colț de dinte deja pe jumătate ieșit afara și plânge și cică sa nu ii dau nimic de durere ca trece

| Felys a răspuns (pentru Dori09):

Fata mea nu manca decat daca ii dadeam prin biberon si pentru ca acum 24 ani cand era ea mica nu exista blender, pasam fructele foarte coapte cufurculita si le amestecam cu lapte sa curga prin biberon si asa manca. Poti sa iti imaginezi copil de 4 luni mancand caise amestecate cu lapte.In primul an de viata cand i-am dat in special fructe si legume i-a mers extraordinar de bine, o raceala nu a avut, a avut un start bun.Sa nu uiti de ou ca e foarte important sa manace si carne cam dupa 5 luni, la mine insista doctora de familie sa ii dau carne si ficat de pasare

| Annabella9719 a răspuns (pentru Felys):

Dupa 6 luni se incepe acum diversificarea.Si abia atunci dupa ce au fost introduse legumele si fructele prima data se poate da si carne! Si ciresele, capsunele, zmeura etc prezinta posibile riscuri de alergii si se introduc dupa un an!