| ok47 a întrebat:

Ma poate lamuri cineva? Este adevarat ca se dau bani pentru nastere in Italia, Spania, Anglia? Nu ma refer la indemnizatie pe luna ci strict bani pentru nastere.mi-a zis cineva ca a primit 5000 de euro ca a nascut in Italia..acolo munceste cu carte de munca si are domiciliul..este adevarat? Sau ce in ce tara se primesc bani pentru nastere? Multumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil atata vreme cat esti italian sau ai cetatenie italiana, spanioala, britanica ori esti angajat legal si se patesti taxe la statul respectiv.
Nu stiu daca suma este corecta, dar stiu ca multe tari dau bani pentru nastere.

| 0101001101010011 a răspuns:

...Vrei sa iti faci un copil pentru bani. Mai bine sinucidete

| Violleta2022 a răspuns:

Australia da un bonus de $2000 pentru primul copil si $1000 pentru urmatorul/urmatorii.
Conditia este ca copilul sa fie nascut in Australia, din cel putin 1 parinte australian, sau cu cetatenie australiana.

https://www.humanservices.gov.au/......baby-bonus