| AndreeaC24 a întrebat:

Buna seara tuturor fetelor femeilor din aceasta comunitate, salut toate fetele si femeile, mamicile, tatici! Prin aceste randuri pur si simplu vreau sa dau un semnal de alarma pentru toate fetele, femeile care au trecut prin ce am trecut eu si poate ma vor intelege. Nu sunt in cea mai buna stare si nici nu am fost in ultimele 2 luni de zile asa ca poate prin mesajul meu voi reusi sa trag un semnal de alarma si in acelasi timp sa spun ce am pe suflet. Nu prea sunt genul care vb cu altii despre probleme atat de intime dar sper sa nu ma judecati si daca o veti face inteleg perfect, merit! Buna, numele meu este Andreea si am 24 de ani si locuiesc in casa femeii pe care nici nu o pot numi mama! Acum 3 ore am venit de la un chiuretaj, am avut o relatie de 1 an de zile cu un baiat care m-a lasat intentionat insarcinata (spunea ca isi doreste foarte mult un copil) am 2 avorturi la activ cu acesta deja se fac 3, primul l-am avut la 17 ani, eram mica si in nestiinta in cauza am ramas insarcinata. Am aflat abia la 2 luni de sarcina, iar la 3 luni am facut chiuretaj desi am fost in pericol mare de infectii si etc. Mama mea m-a obligat si fortat sa fac avortul, am fost la foarte multe cabinete, multi doctori m-au refuzat pe motiv ca sarcina era prea mare dar maicamea nu s-a lasat pana nu a dat de un doctor care sa se bage (cum a spus chiar ea). I-a dat spaga cam 1000 mie de lei doar ca eu sa nu fac acel copil. L-am facut, nu am simtit nimic pentru ca am fost pusa sub anestezie generala, m-am ales cu o hemoragie extrem de grava, dupa am sangerat aproximativ 2 sapt in continu. Dupa acea experienta groaznica prin care am fost supusa fortata de mandria impetuoasa a maicamii am ramas cu traume inimaginabile. Nu e zi sa nu treaca sa nu ma gandesc la acel copil, cum de altfel am un gol in suflet pentru fiecare copil de al meu pe care l-am omorat! La 21 de ani am ramas din nou insarcinata, ce-i drept de data asta un accident sau asa le place barbatilor sa il numeasca (s-a rupt prezervativul ) iar eu nu am stiut absolut nimic pentru ca iubitul meu drag de la momentul respectiv a zis ca e mai bine sa ma minta si sa ascunda chestia asta de mine. Am facut testul a iesit pozitiv, nu puteam intelege cum s-a intamplat desi eu stiam ca noi mereu ne protejam. Atunci a avut curajul sa vina sa imi lase 500 de lei si sa imi spuna ca a fost greseala lui si sa scap de el cat mai repede. Dat fiind ca locuiam impreuna si desi si eu munceam part -time si nu castigam la fel de mult ca el am apelat la mama mea. I-am spus ca sunt insarcinata si ca as dori sa il pastrez si daca ma va primi acasa. Bineinteles ca raspunsul ei a fost negativ, am incercat sa stau de vb cu tatal copilului insa nu am avut nici o sansa fara bani si fara sa am unde ma duce am fost din nou constransa de situatie sa trec a 2 oara prin chiunurile trecute ....Bineinteles ca dupa am decis sa rup orice fel de ralatie cu acel individ, de maicamea m-am distantat groaznic si am inceput sa muncesc mai mult si sa stau prin chirii. Timpul a trecut din nou, acum 2 luni am ramas fara munca si m-am intors acasa fiind f aproape perioada sarbatorilor mi-a fost foarte greu sa imi gasesc de munca mai ales si insarcinata am zis ca nu voi mai face si a 3 a greseala si eram total decisa sa il pastrez. Dat fiind faptul ca sunt in casa mamei mele pentru moment iar iubitul meu m-a parasit, mama mea a inceput sa ma insulte, sa ma loveasca si nici nu am cuvinte sa va descriu prin ce stres enorm m-a pus sa trec. Mi-a zis ca imi da ea banii dar eu voi face avort, i-am zis ca nu si i-am cerut sa ma ajute cateva luni macar cu un loc unde sa stau pana imi voi gasi de munca sa imi dea sansa sa fiu mama! Cand a vazut ca nu vreau sa cedez m-a lovit, m-a insultat pe mine si pe copilul meu nenascut si citez " Daca nu scapi de acest monstru te voi da afara din casa maine de dimineata fara discutii sa te vad unde te vei duce fara bani si fara un loc unde sa stai, sa te vad unde vei creste tu acest copil ". Am plans 2 zile la rand, nu am mancat si nu am dormit, am incercat sa vb cu tatal copilului care imi spunea ca si l-a dorit atat de mult insa fara vreun raspuns pozitiv l-am sunat pe taicamiu ( el fiind in Spania) si citez din nou ( tu nu ai un loc de munca pentru tine si vrei sa faci copii?) repect in conditiile in care eu niciodata nu am stat fara loc de munca, eram acasa doar de 2 luni, nimeni nu a vrut sa ma ajute. Toti au vrut sa ma arunce in strada ca ultimul caine! Am incercat, am implorat nimeni nu a vrut sa ma ajute nici macar cu o camera pe perioada sarcinii iar acum mi-am omorat al 3 lea sufletel. In afara de durerile fizice pe care le-am simtit, sunt durerile sufletului de mama care sunt adanci si acum sunt aici. Plang, suspin si va scriu voua! Repet, nu ma voi supara daca ma veti judeca, o merit! Dar va rog fetelor daca treceti print-o situtatie similara sa sititi ca nu sunteti singure, fiti puternice si nu cadeti in plasa nimanui cand va spune sa va ucideti bebele! Avortul nu e o optiune, un copil nu este o problema! Un copil este o minune si nu lasati pe nimeni pe absolut nimeni sa va spuna altceva! Mamicilor care aveti fete nu le faceti acelasi lucru fiti langa ele, nu le obligati sa ucida viata unui prunc nenascut! Altfel va vor uri la fel cum imi urasc eu mama si toti ceilalti membri ai familiei care au fost partasi in ceea ce mi s-a intamplat in decursul timpului. Orice mesaj este binevenit repet chiar daca ma veti judeca eu pur si simplu am dorit sa trag un semnal de alarma! Cine a avut rabdarea sa imi citeasca istoria le multumesc! ( inseamna mult pentru mine )

Răspuns Câştigător
| Numeexistent4 a răspuns:

Omoara i pe toti si fugi din tara, cel mai bine intr una care nu are contract de extradare cu Romania

17 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Mi s-ar rupe sufletul dacă aș fi obligată să fac avort. Îți doresc putere și să reușești să-ți îndeplinești cele mai importante visuri!

| AndreeaC24 explică (pentru Anuket):

Multumesc pentru raspuns! De asemenea iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai vreodata o sarcina si nu ai pe nimeni sa te ajute, te rog, suna-ne pe noi si iti vom fi alaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaC24):

Numarul este zerosaptepatruoptoptoptcincizerocincicinci.

| Mosotti a răspuns:

Am citit tot foarte atent!

De ce nu ai luat pilule daca risca ca prezervativul sa se sparga, ca e posibil. Nu cunosti metodele de protectie?
Nu condamn, doar ma mir, ca ai repetat aceiasi greseala, daca iei pilule cum trebuie, nu riscai sa ramai insarcinata. Si daca vroia x sau y copil ce? Daca nu era o relatie stabila nu trebuie, ca barbatu se spala pe maini si tu ramai cu el pe cap.

Nu trebuie sa ai trauma, milioane de femei fac avorturi multiple, nu e o problema asta si nici ele nu au o problema cu asta, asa ca nu ai de ce sa ai tu, mergi inainte, o sa faci cati copii vrei cand va fi cazul.
Nu mai dramatiza! Oricum nu rezolvi nimic, iti faci doar rau.
Rau e ca ai suferit la avort, aia e corect, nu trebuia sa treci prin asta.

Normal, ce faci cu copil fara tata, fara familie?! Tu nu ai nici o situatie si vrei copil, ce ii oferi? Ca daca aveai, de mult te rupeai de mama ta si nu mai stia de tine.
Ce ofereai? O mama fara stabilitate, casa, bani, sot, si o bunica rea fara suflet?
Intai sa ai o situatie, casa, un sot stabil, si apai copil!
Iar de mama ta, nu merita nimic daca se poarta asa cu tine, sa ii fie rusine!
Poate a vrut sa faci avort ca, cadea pe capul ei la o adica stiind ca tu nu ai situatie, dar oricum are o rautate in ea de rupe.

Pune mana si ia pilule, e normal sa faci sex dar protejat! Nu te mai juca asa. Si nu mai schimba barbatii ca sosetele, gaseste unul mai bun, nu stiu unde gasesti toate panaramele.

Recomandarea la fete este sa aiba relatii stabile inainte sa faca un copil, sa aiba o situatie stabila, sau daca vor doar sex, sa se protejeze, si nu vor avea probleme! Si oricum nu sa spere ca va fi ceva serios! Sa fie intai casatoriti, sa aiba un statut cuplu ala, si apoi copil.
Iar cu parinti nenorociti, sa se duca la casele lor si sa rupa legatura cu asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În fiecare oraș mare sunt ONG-uri, asociații religioase care oferă ajutor și protecție în asemenea situații.
Eu pe o asemenea mamă aș părăsi-o definitiv, chiar dacă ar fi să dorm în stradă sau în casa scărilor la un bloc.

| AndreeaC24 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc din inima vad ca inca sunt oamenii bunii pe lume si asta ma bucura... din pacate raul e deja facut sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaC24):

Imi pare rau ca s-a intamplat asa.
Insa urmatoarea data cand ramai insarcinata nu te mai du la mama ta, vino la noi.Si daca auzi de alte fete ca vor sa avorteze pentru ca le forteaza mama lor da-le numarul de telefon ca sa le ajutam.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mai, dar sa ramana insarcinata dupa ce are o situatie, un barbat, nu asa. Sa aiba grija sa nu ramana pana atunci, ca e simplu.

| Donsavas a răspuns:

Andreea,liniste te! Mama ta asa dură si insesibila cum o vezi, e mama Și stie foarte bine cum sa te protejeze. Ea e matura si destul de puternică sa nu cedeze emoțiilor. În viața asta, trebuie sa fi rațională.
Nu ai omorât pe nimeni.
Ai fost nevoită să lupți pentru supravietuire.
Multe mame nasc copilul si il abandonează, dar crezi ca ele cu adevărat asta vor? Nu am posibilitati materiale sau nu sunt stabile psihic. Cum sa mai ia după ele un copil? Sa l chinuie doar pentru ca l au făcut si ar trebui să l creasca?
Dacă tot iti doresti asa mult un copil si spui ca ai atât de mulți barbati in jurul tau cu care poti avea o familie, atașează te de un copil de la Casa de Copii.
Ei sunt la fel ca cei avortati.
Copii uitați ai societății.
Iti poti spăla "păcatele" si sa înveți să fi mama si cu un alt copil.

| Cristitanase19 a răspuns:

Dumnezeu sa te ajute sa mergi mai departe. Iti recomand sa mergi la un preot sa te spovedesti sa poti trece peste necazul asta pentru ca singura este destul de greu.
Orice greutate ai avea spune o rugaciune cat de putin. Doamne ajuta ma si te va ajuta!

| gemeni6226 a răspuns:

Ai o mama cumplit de neintelegatoare altfel nu ai fi ajuns in situatia asta.Asta pe de o parte.Pe de alta parte ca sa nu suferi incearca sa ramai gravida doar cand sti caci conditiile de a-ti creste copilul sunt beton.Adica servici beton si om beton pe care sa te poti baza.Altfel nu numai tu vei suferi o viata intreaga dar si copilul ce se va naste.

| AndreiMSV a răspuns (pentru Cristitanase19):

Voi religioșii, aveți soluția la fiecare problemă... de-a dreptul ridicol.
Preotul și spovedania nu o s-o ajute cu nimic.
Realizezi că are nevoie de ajutor ca să treacă peste momentele dificile?
Un psiholog ar ajuta-o cu siguranță.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Pai asta am zis si eu, sa aiba intai situatie si dupa aia copii, sa o mai lase putin mai moale cu obsesia asta pentru copii. In razboi au murit 50 milioane de oameni, nu mai conteaza 2 avorturi care oricum i-a salvat pe copiii aia de la o viata de cacao.

| Holiday a răspuns:

Sa ramai o data insarcinata fara sa vrei, treaca-mearga...sa ramai de doua ori, hai sa zicem ca e ghinion, dar sa ramai de 3 ori, deja e prostie, in conditiile in care in ziua de astazi poti preveni sarcina cu costuri minime.
De fapt despre asta ar trebui discutat, cum trebuie evitate astfel de situatii. Asta e semnalul de alarma de fapt, lipsa de educatie sexuala si nu numai a multora dintre romani.

| girada79 a răspuns:

Păcatul nu este al tău ci al celor ce te-a hăituit. Pe de altă parte n-ai avut tăria să lupți pentru pruncul tău. Sunt adăposturi pentru voi, dar este prea târziu pentru sfaturi. Roagă-te să te vindeci moral.

| ania a răspuns:

Îmi pare tare rău că nu ai știut de fundațiile care ajută femeile care au sarcini nedorite, să nască copiii. E bine că ai conștientizat că a fost un lucru foarte rău, acum nu mai ai ce face, copiii aceia sunt cu Dumnezeu în rai. Bănuiesc cî te=ai rugat să te ierte. Mântuitorul Hristos a murit pentru toate păcatele noastre, inclusiv pentru crima prin avort. Dă=le un nume la toți copiii pe care i=ai avortat și spune Tatălui ceresc că =i încredințezi în mâna Lui, că primești iertarea pentru aceste crime pentru care a plătit deja Mântuitorul Hristos și că te ierți și pe tine însăți, chiar dacă e greu și pe mama ta, pe tații copiilor, pe doctori, pe toți cei implicați.Mă rog și eu să experimentezi vindecarea profundă pe care numai Dumnezeu o poate face în sufletul unui om atât de rănit.Roagă=te / tată îți mulțumesc că ai primit la tine copiii mei că lași peste mine puterea de curățire și vindecare a sângelui lui Iisus Hristos, ia în stăpânirea Ta sufletul meu, vreau să fiu copilu tău, să ascult de Tine, iartî=mă pentru crimă și pentru curvie, vreau de acum înainte să ascult de Tine, îți mulțumesc că, mă adopți în familia ta și mă ierți și nu îmi mai reproșezi păcatele pe care mi le=ai iertat.
Nu mai face sex cu nimeni înainte de căsătorie, promite=i lui Dumnezeu asta.