| AndRa003L a întrebat:

As vrea sa stiu ce fructe si legume pot fi adaugate in alimentatia unui bebelus de 4-5 luni. P.S- as vrea raspunsuri doar de la mamicile care stiu acest lucru foarte bine.

Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Majoritatea specialistilor recomanda ca diversificarea alimentatiei sugarului sa se faca dupa varsta de 6 luni, insa daca ati hotarat sa incepeti mai devreme trebuie sa stiti ca trebuie evitate alimentele alergene. Cateva mancaruri bune cu care puteti incepe sunt: merele coapte facute piure, banane, morcovi, pere, cartofi dulci, pastarnac si conopida. Incearcati sa obtineti o consistenta apoasa adaugand apa sau lapte praf. Mai multe detalii despre pregatirea alimentelor gasiti si aici: http://www.i-medic.ro/......e-4-7-luni

3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Daca bebelusul este alimentat artificial, cu o formula de lapte praf, poti incepe diversificarea de la 4-5 luni. Fructele recomandate sunt merele, caisele, piersicile, nectarinele.

Daca bebelusul tau e alaptat la san, nu te grabi sa incepi diversificarea inainte de 6 luni, decat daca bebe nu a crescut satisfacator in greutate. De exemplu daca pana la 4 luni a luat in greutate mai putin de 2000 de grame.

Odata ce incepi cu alte alimente, in afara de laptele de mama, trebuie sa-i dai copilului si apa, pentru ca alimentele contin mai multe saruri, comparativ cu laptele matern. Rinichii au nevoie de apa in care sa dizolve excesul de saruri, pentru a le putea elimina. 50 de ml de apa pe zi e o cantitate buna, pentru inceput.

Obisnuieste-l cu apa, nu cu ceai indulcit. Pe termen lung, obiceiul de a bea numai lichide indulcite nu e bun.

Răspuns utilizator avertizat
| ValiTCM a răspuns:

Buna, imi pare rau de raspunsul intarziat. Pe mine m-a ajutat mult articolul de mai jos. Este o experienta cu greseli din care ai ce invata.

http://www.jurnaluluneimame.ro/......ea-4-luni/