| Laura927 a întrebat:

intrebare daca aveti putin timp va rog, in special persoanele care au prin preajma famile cu copii mici.
Cumnata mea are o fetita de 1 an si jumatate DECI NU SUPORT copilul acela ..am si eu o fetita de 2 anisori si foate mult o iubesc, ma intelege cand ii vorbesc, ma ajuta cu ce ii cer, este foarte ascultatoare ..in schimb fetita cumnatei mele este dezastru pana la varsta pe care o ara NUMAI lapte din biberon mananca, NIMIC altceva ...nici macar dulciurile nu ii plac..nu sta cuminte, doar pozne face. A tras oala de ciorba de pe aragaz si s-a fript cam tare, pai in 3 minute iar era acolo la aragaz si voia sa traga de ibricul de cafea..In familie mai avem inca 2 baieti asa mici de 2 /3 ani si nici ei nu is asa obraznici si foarte buni copii, imi face placere sa am grija de ei cand mi se cere sau de multe ori eu cer sa ii lase la mine ..am casa plina de bebei cateodata ..deci nu sunt genul de persoana care iubesc doar copilul meu si atat.
Nu stiu poate imi dati un sfat sau va spuneti parerea. Poate gresesc eu dar fetita aia este insuportabila.Ce credeti ca ar trebui sa fac in cazul asta?

20 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Totul sta in educatia pe care eu ofera parintii.
Ar trebui sa incerce sa nu o mai resfete, si sa o invete pe rand ce nu trebuie facut, unde nu trebuie mers iar daca treptat cu o educatie buna sau mai stricta tot nu isi revine poate ar trebui sa o vada un medic (psiholog). Chiar daca pare prea mica un medic poate sa isi dea seama daca nu cumva este hiperactiva (e mai usor de vindecat din timp).

| gălbenea a răspuns:

Pur si simplu evita sa petreci timpul cu ea pana creste. Si daca parintii o cresc la fel, invatand-o sa faca ce vrea, poate le dai un sfat.

| Illuminati2016 a răspuns:

Eu nu o sa am niciodata copii mai bine mor in inexistenta

| Laura927 explică (pentru gălbenea):

Deci si eu si sotul ne-am saturat sa tot ii dam sfaturi ca degeaba...ma simt prost pentru ca toti aici ma intreaba " A pai pe Nermin de ce nu o iei sa se joace cu ficata numai pe ceilalti ii iei?"pai sotul s-a certat asa de rau pentru ca nu o educa pe nepoatasa ca intr-un timp nici nu m-ai vorbea cumnata-mea cu noi..si acum ma suna pe mine sa ma duc la ea iar eu ii zic ca nu merg ca o fica-sa e needucata dar pare ignora ce ii zic eu. si iar ma suna sa merg la ea.o situatie asa frustranta.

| gălbenea a răspuns (pentru Laura927):

Nu ar trebui sa te simti obligata sa faci ceva, zic eu. mai bine ai incepe sa petreci timpul doar cu copiii tai pentru a nu face cearta in familie si te retragi din situatia asta neplacuta. Poate cand va creste va fi mai linistita

| cristimihailov a răspuns:

Fiecare copil e diferit.
Poate ti-ai dori ca ai tai sa fie la fel de nazdravani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai mai multe probleme decât fetita aia, e doar un copil nici macar nu stie ce face. Cum il poti judeca tu? De obicei face ce vede si simte in jur, cum se reactioneaza la ce face ea, daca se reactioneaza prost o sa facã prostii si mai mari.

| Emma30555 a răspuns:

Mie nu mi vine sa cred cât caz faci și ca ai pus întrebarea asta serios, cu atât mai mult ca ai și tu un copil. E doar un copil de 1 anișor, e un bebeluș, realizezi oare ca e absurd sa vorbești asa despre un bebeluș? Trebuie supravegheata, e vina adulților ca se duce la aragaz, nu crezi? Sunt copii mai cuminteti și copii mai nazdravani cu personalitate mai puternica de mici. Adulții ii au în grija și trebuie educați frumos. La 1 an nici nu e normal sa i dai sa mănânce dulciuri. Trebuie sa mance sănătos. Din păcate în ziua de azi oamenii ok nu fac copii deoarece gândesc prea mult, vor sa le ofere condiții și educație bună, iar alții fac copii și ii cresc cum o fii.

| petitconseil a răspuns:

Eu nu inteleg de ce te consumi atat? Pentru ce? Tu poti merge linistita la cumnata ta,si ai o discutie frumoasa cu ea, in care sa ii spui frumos ca ar trebui sa-si educe fetita mai bine, sa fie mai atenta la micuta ei, si sa o invete si cu mancare gatita, nu doar lapte pana la 1 an jumate. Daca cumnata ta nu intelege cu frumosul,ii spui pur si simplu ca e treaba ei cum isi creste copilul si ca tu nu esti obligata sa o vizitezi de cate ori are ea chef,iar cand vine la voi,fii si tu mai indiferenta, mai nepasatoare, mai rece cu ea. Daca ea va vedea ca tu te racesti fata de ea din cauza ca nu iti asculta sfaturile, fii sigura ca va incerca sa se apropie de tine si sa te mai si asculte din cand in cand, asta daca vrea intr-adevar sa ramaneti in relatii bune.Plus de asta tu ar trebui sa fii mai puternica, sa-ti impui punctul de vedere, tu te-ai casatorit cu sotul tau, nu cu toata familia lui, nu esti obligata sa-i accepti tot neamul lui.Cu cat devii mai rece fata de persoanele care te streseaza sau te enerveaza, cu atat vei reusi sa devii mai linistita si sa-ti vezi doar de familia ta.Si pentru cei care te intreaba de ce nu ai grija si de nepoata ta, poti sa le spui ca nu e problema lor ce faci tu in familia ta.Succes!

| Laura927 explică (pentru cristimihailov):

Nu nu chiar nu imi doresc un copil asa..sunt foarte fericita cu fetita mea cuminte ..cine si-ar dori un copil nazdravan? am specificat Cristi vreau raspunsuri doar de la persoane care stiu ce inseamna un copil.

| Laura927 explică (pentru petitconseil):

Mutumesc frumos de sfat e foarte bine venit...am incercat ori de cate ori sa ii dau un sfat cumnatei mele insa eu zic eu aud..ma consum atat de tare deoarece cumnata mea este foarte apropiata de casa noastra sta la doar cateva case de noi si oarecum copilul meu creste cumva aproape de ea..ies sa cumpar paine si cumnatamea afara cu fetita toata ziua..ma uit de la etaj ca sa vad daca ma duc sau nu la magazin in functie daca este afara sau nu..am vorbit bineinteles si cu sotul insa el nu intelege ca un copil se educa de mic si zice ca sunt doar copii dar eu tin enorm de mult la educatia copilului meu si nu imi plac influentele astea negative la varsta asta.
Fetita mea daca ii dau ceva impachetat duce ambalajul la cosul de gunoi cand este acasa dar daca este la cumnata-mea vede la fetita ei cum zbiara si se da cu curu de pamant si face si a mea la fel, nu arunca ambalajul la cosul de gunoi nici de ii reped de 100 de ori..plus ca biberon si suzeta nu ii dau de la 1 an fetitei mele ei cand o vede pe vara-sa cere biberonul (la alti copii nu cere biberonul daca il vede) ..plus ca fetita cumnatei mele mai si palmuieste tot ce apuca unde apuca ..chiar si pe maica-sa.

| petitconseil a răspuns (pentru Laura927):

Si ce daca sta aproape de tine? Nu ai vazut si vecini gard in gard care nu-si vorbesc?

| gabriielaaa a răspuns:

Fetita e curiosa si la un an jumate nu prea ai cum sa ii spui sau sai explici dar ii poti arata de exemplu ''uite brsu mami se face pe aragaz si frige'' dar mai bine afli ce ii place sa faca adica sa deseneze sa se joace cu jucari care sai satisfaca curozitatea fincai curioasa, iar cu faptul ca mananca doar lapte mama ei ar trebui sa icerce sai schibe alimetatia ca un copil de un an jumate trebuie o alimetatie mai bogata parerea mea

| IDKreally a răspuns:

BA tu esti handicapata.La ce te astepti de la un copild de 1 an.Si vrei sa spui ca fiic-ta la 2 ani te ajuta la ce ii ceri.Nu cumva da si cu aspiratorul? Si ce te astepti sa manance un copil de 1 an...bors? Si cu sa fii atat de redusa mintal incat sa pui intrebari de parenting pe TPU.(scuzati-mi lipsa de respect, sunt un baiat fara creier)

| IDKreally a răspuns (pentru Illuminati2016):

Bravo boooooooooooooooooooooooooooooss way to go!

| IDKreally a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo

| Laura927 explică (pentru IDKreally):

La tine nu este lipsa de respect, tu i lipsa de creier ..la un an jumatate un bebe poate manca aproape orice, mai putin peste care nu este recomentat bebeilor sub ani.In rest da bebeii pot manca supa ..nu fica-mea nu da cu aspiratorul si da ma ajuta la lucrurile care le fac, nu te gandi ca o pun sa clateasca farfuriile.
Handicapaata nu sunt deocamdata..mersi de ingrijorare. Daca ai nervi nu mai raspunde la intrebari de genul parenting pentru ca nu cred ca esti in masura sa dai vreun sfat din moment ce tu habar nu ai ce mananca un bebe.

| Xalion a răspuns (pentru Laura927):

Draguta mea, sa-ti explic ca FIECARE COPIL E DIFERIT? Nu toti copiii mananca la 1 an orice, unii au 8 dintisori, altii nu niciunul asa ca nu generaliza ca ma stresezi. Inceteaza sa "te iei" de unu copil de 1 an. Dumnezeule, realizezi ca nu stie pe ce lume se afla? Face ce vede si experimenteaza lucruri. Este dusa rau daca spui ca "nu suporti copilul respectiv". Arata cat de imatura esti si cat de impertinenta poti fii. Pe langa asta, un copil de 1 an nu mananca dulciuri. In niciun caz nu il vei vedea cu batonul de ciocolata in gura. Incearca sa mananca mancare mai consistenta, fructe pisate, piureuri, sucuri de fructe dar nu il vei vedea ca isi baga pe gat o pulpa de pui cu 3 feluri de salate, bine? Cu privire la fiica ta, nu e logic ca va face ce face fiica celeialalte? SUNT COPII! FAC CE VAD LA CEILALTI! Daca un copil de 14 ani vede ca unul fumeaza, va incerca si el, la ce te astepti de la un copil de 2 ani?

| Lioana a răspuns:

Ar fi bine sa vorbiți cu copilul si să-i explicați blând de ce nu e bine sa umble la aragaz. Trebuie supravegheat mai mult acest copil dacă are un astfel de comportament și să i se spună frumos care sunt dezavantajele faptelor lui oferindu-i totodată alternative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu o suporti pe cumnata ta.
Fetita nu are nici o vina. Nu stie ce face.nu gandeste, nu face intentionat sa te enerveze cum ar face un om mare. Gandesti aiurea.