| Clau_Claudia_1985_R1jA a întrebat:

copilului meu ii e frica de vânt și ploaie de aproximativ 2 luni, nu mai putem iesi din casa. Mai este cineva care a avut astfel de probleme cu copilul(are 8ani)? De o luna mergem la psiholog dar nu o ia in seama.

4 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Cu timpul o sa ai treaca frica puradelului, nu mai da bani degeba la pshiholog, el e mic si nu intelege

| andreeabobo a răspuns:

Incearca sa ii explici si usor usor sa il faci sa inteleaga ca nu este nimic rau. De exemplu deschide geamul daca ploua sau bate vantul. Peste 2-3 zile iesiti pana in fata blocului si asa mai departe. Arata-i ca chiar daca e sa ploua sau sa bata vantul tu esti acolo pentru el si ca nimic nu s-ar putea intampla pentru ca tu o sa il protejezi. Cred ca cu pasi mici poate sa treaca peste fobia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi vorba de o fobie. Fobia de vand si ploaie este o fobie naturala, fiind posibil sa se estompeze odata cu varsta.
Fobia poate avea o anumita cauza; a avut vreo experienta neplacuta in legatura cu aceste 2 fenomene?
Ce ar fi putut declansa aceasta fobie, pentru ca sigur s-a schimbat ceva acum 2 luni?
Schimbati psihologul, incercati un psiholog care are mai multa experienta cu copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce activitati a avut intre 6-8 ani? L-ati dus la vreun sport? Sau a stat leguma in casa cu tableta la nas? happy presimt ca asta e.