| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
Sunt intr o situatie f dificila, si am nevoie de cateva sfaturi.
Sunt in prag de despartire de sotul meu cu care am si un baitel de 9 luni, dupa ce el m a inselat, si mai mult a renuntat la noi ca sa ramana cu respectiva, insa dupa ce aia a dat bir cu fugitii si l a lasat cand ii era lumea mai draga si dupa ce eu cu, copilul ne mutasem de la el, a venit la mine sa ne impacam.
I am zis sa ma lase sa mai stau aici 3 luni ca sa nu ne grabim, sa ne reevaluam, sa vedem daca putem trece peste neregulile dintr noi si daca mai putem fi impreuna.
Insa totul a luat o razna, el are probleme cu bautura, de ceva timp si are niste excese de nervi f periculoase, amenintari teroare injuraturi etc.
Sincer nu cred ca il mai iubesc, insa cand ma gandesc la el am un gol in stomac, dar mi e si frica de el.
El spune sa ne impacam ca va deveni exact cum am visat, ca va fi totul frumos si sa ii oferim copilului nostru familia de care are nevoie (moment in care ma face sa ma simt vinovata ca eu nu prea mai vreau sa ne impacam)
Sunt prea multe de zis daca ar fi s o iau cu inceputul, insa a si dat in mine, m a umilit m a injurat, m a inselat si acum imi tot spune ca daca noi nu ne vom impaca (el avand o situatie financiara mai buna) sa zic merci daca imi va da si 4 milioane ajutor /luna. Adica nu ma va ajuta cu nimic.
Si acest lucru ma sperie teribil, si sa il rapesc pe copil de langa el, sa ii rapesc copilului dreptul de a avea un tata, dar iar ma gandesc ca daca va face scene in fata copilului si creste acesta traumatizat.
El a zis ca merge si la un psihiatru ca sa scape de comportamentul asta ca face orice.
In seara asta fiind ziua mea a venit cu un buchet de flori si cadou si eu am fost f rece, fiindca nu pot juca teatru, probabil el se astepta sa ii sar in brate si eventual sa avem si relatii intime.
Sunt atat de confuza si mi e frica si de el dar si de viata sau de vreo greseala enorma.
Nu stiu ce sa fac... Sa ma intorc acasa, sa nu ma intorc, as vrea si nu as vrea in acelasi timp, cand ma uit la el imi aduc aminte de tot ce a facut...
Doamne cat imi e de greu, si el nici nu are rabdare sa ma lase sa ma gandesc, el vrea acum sa ne hotaram sa vb sa facem sa dregem vrea totul pe tava...
O seara placuta!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

O situatie foarte dificila, delicata... Singurul lucru imi este foarte clar, sotul tau e de toata gena, nu poate fi numit barbat! Ma dezgusta astfel de oameni. Pe de alta parte e copilul si siguranta voastra materiala (este foarte josnic, ca si-a permis sa te santajeze cu asa ceva!).
Probabil, eu in locul tau pana la urma i-as da o mica sansa (pana copilul e inca foarte mic si nu intelege prea multe). As insista neaparat sa facem terapie de cuplu (impreuna, nu doar el). Iar daca peste o luna-doua iar ar incepe cu bautara, bataile si nu mi-ar fi fidel, i-as spune adio si cu asta basta. O singura sansa, atat!
Dupa ce copilul va mai creste putin, te vei putea angaja, banuiesc, ca ai si parinti sau un mic sprijin financiar (si nu numai) din alta parte. Te vei descurca. Nu-ti va fi usor, dar vei reusi (acum ai pentru cine sa lupti). Sa ai grija de tine si sa ne scrii, de cate ori vei simti nevoia sa vorbesti cu cineva, sa te descarci. Succes si numai bine!

Cu drag,
NOname.

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Si da, era sa uit, La Multi Ani! big grin
Iti doresc sa-ti gasesti linistea sufleteasca si sa fii in sfarsit fericita alaturi de micutul tau! Numai bine! rose

NOname
| NOname a răspuns:

@roxrox, ma bucur, ca ti-am fost de folos macar un pic. Mersi pentru apreciere!
Fii puternica si cu timpul toate se vor rezolva! Nu uita sa apelezi si la ajutorul unui psiholog, este foarte important. Ai grija de tine si de baiat!
Un gand bun!

P. S. M-a impresionat foarte mult povestea ta de viata.

| Zenithf a răspuns:

Tu l-ai luat cu probleme sau fara probleme? Daca l-ai luat fara probleme, si el tot fara probleme a fost cand s-a dus, doar asa sa-l astepti sa vina inapoi, cum a fost cand a plecat.
Gandeste-te in primul rand la copilul tau, vrei sa fie terorizat de un tata bautor, vrei ca banii de alocatie sa ajunga sa fie dati pe bautura? Chiar daca el castiga mai multi bani decat tine, daca nu este omul de la inceput atunci nu are ce cauta in viata ta. Poate ca vei gasi pe cineva care poate sa fie cu adevarat tata pentru fiul tau.
Domnul fie cu tine.

| Zenithf a răspuns:

Si de fapt ce asteapta el de la tine? Sa treci totul cu vederea, "de dragul copilului". Ti-a dovedit ce drag are el de copilul acesta, ca sa nu mai zic de cat de mult te iubeste, te intorci la el, el va mai calca stramb si alta data, da' nu-i nimic, ca ajungi sa te obisnuiesti cu situatia. Si copilul creste si va vedea asta si va suferi pentru tine, se va considera el vinovat ca tu ai ramas si ti-ai distrus viata alaturi de un nemernic.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Draga mea, situatia ta nu este roza. Stiu ca material este greu si omul face sacrificii, insa ce viata ar fi aceea in care tu ai fi in continuare terorizata de sotul tau, de care si acum ti-e frica. Daca te ingrijorezi pentru partea materiala trebuie sa stii ca el va fi obligat sa-ti plateasca pensie alimentara daca divortezi si copilul va fi in custodia ta (pentru ca e mic va fi precis).
Eu cred ca vei gasi sprijin si in alta parte, la familia ta sau chiar si la cunoscuti. Pe de alta parte el acum te vrea inapoi, dar daca va gasi pe altcineva sau se intoarce la el cea pentru care te-a parasit? Din nou vei trece prin acelasi chin, in plus copilul, cu cat va fi mai mare, va fi mai afectat. Gandeste-te cat de bun tata ar fi un om care bea si va bate? Acum da doar in tine, dar s-ar putea sa il loveasca si pe micut cand mai creste, daca nu-i convine ce aude de la el. Pe de alta parte, daca este violent iti condamni copilul la o viata de teroare. Cred ca ar fi mai fericit sa aiba mai putin material, decat sa sufere psihic si fizic. Cel putin asta e parerea mea. Am avut doi vecini si doamna era cam in situatia in care esti tu acum. Chiar depusese dosar de divort cand s-a impacat cu sotul ei, intr-un final. A mai facut 2 copii (avea unul) si viata a fost la fel de... buna in continuare. Pana la urma a divortat dupa 20 de ani de casatorie. Eu zic ca daca o facea cand era tanara si avea doar un copil sansele ei la fericire ar fi fost mai mari. Totusi, chiar si asa, zice ca este mult mai multumita decat a fost vreodata in ultimii 15 ani.

| anad a răspuns:

Nu sfatuiesc pe nimeni sa se desparta de un sot si mai ales daca este si un copil. E foarte greu de crescut de o mama singura. Am doar mari indoieli ca va fi bine fiindca ai spus ca a dat in tine si a fost agresiv. Cred ca unii oameni constietizeaza ca au gresit si pot sa se indrepte, dar sa stii ca nu si cei care au o fire mai violenta. Nu va putea sa se stapaneasca mult timp, doar pana va fi sigur iar ca esti cu el, si isi va relua obiceiurile! Incearca, totusi, ca sa fii impacata ca i-ai mai dat o sansa, ca mai mult dect ai pierdut nu mai ai ce pierde, dar ai grija si la cea mai mica forma de violenta pleaca fara nici o remuscare.

| mgtow a răspuns:

Un om betiv la usa numai probleme aduce, gaseste un barbat demn de tine.

| Barajag a răspuns:

Daca el nu a fost in stare sa tina de casnicia pe care ati cladit-o, ce rost ar mai avea acum sa va impacati? Te-a inselat, insa o va mai face pentru ca observ din cele spuse de tine, nu-i place stabilitatea, te-a injurat si sincer sunt sigura ca se va mai intampla(asta stiu din fosta mea casnicie). Te-a umilit, dar nu va inceta, deoarece pentru el a devenit o obisnuinta de a vorbi urat cu tine sau cu orice alta persoana. Tu singura poti lua o decizie.Gandeste-te in primul rand la tine si apoi la el, mi-ar parea rau sa stiu, ca pe viitor poti suferi din nou.Asadar,bafta!

| morena a răspuns:

Sanse.asta cere! Cere-i sa se schimbe ianinte de ai da sanse de impacare! Sa faca ceva demn de luat in considerare, sa poti sa te intorci impacata ca va fi bine, nu cu frica in san! La multi ani, si toti fericiti, i-ti doresc, dar ai grija cu acele sanse! Daca tot i le acorzi, fugi la cel mai mic semn de alarma! Nu trebuie sa induri de dragul copilului nimic! Nici el nu pare a se sinchisi prea mult de copil! Daca vrea mila, lasa-l macar sa o cerseasca, sa fii sigura ca te vrea, si se va calma! Daca nu cu tot regretul, fugi departe de el! MULT SUCCES SI NOROC!

| Amelie_2576 a răspuns:

Ce descrii tu sunt comportamente grave si, sigur, nici copilul nu ar fi fericit langa un asemenea tata. Ar ramane cu o copilarie marcata.

Cea mai inteleapta decizie ar fi sa-ti refaci viata fara el si sa nu-i mai permiti sa patrunda in viata ta sub niciun fel de pretext. Copilul tau e inca foarte mic, la 9 luni. N-are inca bine definita notiunea de tata. Da-i sansa sa nu creasca langa un individ alcoolic, isteric, nededicat familiei, infidel, violent. Ce vrei mai rau de-atat?

Nu miza pe faptul ca oamenii se schimba. De metehnele rele, de cele mai multe ori, nu se scapa. Imagineaza-ti, in schimb, cum ar fi viata langa un barbat bun, calm, respectuos, afectuos cu familia. Spune-ti ca meriti respect si o viata mai buna si nu privi inapoi. Multe femei care se indupleca pe moment si iarta, ajung sa-si regrete decizia, din cauza ca rautatea unui sot problematic va continua sa iasa periodic la iveala. Si, important, un copil ajuns marisor greu accepta un barbat nou in viata mamei lui.

| danielagoldica a răspuns:

Trebuie sa fii nebuna sa te mai impaci cu el! Nu va trece mult si calvarul va fi reluat.De aceasta data nu vei suferi numai tu ci si copilul.Mananca paine cu ceapa dar traieste in liniste alaturi de copilul tau! Nu dupa mult timp iti vei gasi pe cineva alaturi de care sa fii fericita.

| Paul_5456 a răspuns:

In primul rand la multi ani!
la ora asta imi vin in minte doar 2 modalitati.

1. da. l in judecata

2. daca ai ceva pile sau vreo ruda sau cunoscut in politie sa te ajute, sa dai tu o proba politiei cum ca ''sotul'' tau este un nemernic (video, vanataie...) si cunoscutul tau din politie sa te ajute mai repede si mai sigur sa. l bage in inchisoare si sa plateasca ce are de platit tie si copilului.

cam atatea imi vin acum in cap, poate ca sunt si alte solutii mai usoare, si ca nu le.ai gandit din cauza fricai sau a iubirii. Noapte buna!

| RappK a răspuns:

Acum nu stiu cum s`a comportat inainte cu tine dar daca a luat bautura si vorbele urate nu ar trebui sa te simti vinovata daca nu te`ai impaca cu el pentru ca nu ai lasa un copil fara tata.Ai scapa un copil de un tata nenorocit.Nu trebuie sa te sacrifici.Copilul va intelege la o varsta mai mare nu esti singura femeie care trece prin asta.Si pana la urma daca simti ca nu-l mai iubesti poti incepe o viata noua cautand pe altcineva.Scuza`ma daca am spus ceva gresit.Asta e punctul meu de vedere si sfatul pe cate ti`l pot da.Bafta!

| tuska a răspuns:

Si ce vei face, vei sta cu el din obligatie? Ti se pare corect? Nu face greseala multora dintre noi!

Răspuns utilizator avertizat
| crisgently a răspuns:

Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca ai scapat! cine loveste o data, loveste si a doua oara.cine inseala o data, inseala si a doua oara. nu e normal sa iti fie frica de barbatul pe cate il iubeai candva.acum profita de faptul ca esti confuza, de aici rezulta faptul ca nu te respecta deloc.ar trebui sa-ti dea timp de gandire. nu te grabi in a lua o decizie. te simti in stare sa treci peste o asa mare tradare? judeca la rece, fara frica.

| MihaiPloiesti a răspuns:

Cel mai bine pentru tine e sa nu te impaci cu el pentru ca daca te-a inselat o data o sa te insele si a doua oara, ca sa numai vorbim ca a si renuntat la tine si la bebe pentru alta...pentru binele tau ar fi bine sa te desparti de el ca sa nu se ajunga la mai rau.

| Razzzvan a răspuns:

Il mai iubesti asta conteaza? daca nu il mai iubesti sh sti ca nu il mai iubesti n-are rost sa mai stai ca el pentru ca tiar f greu sa mai ramai langa o persoana pe care no mai iubesti pentru ca daca nu il mai iubesti nai s t mai intelegi ca el sh n-are rost s mai stai ca el impreuna mai ales daca da in tine sh cu banii rezolvi u ceva gasesti un job ceva sh ai s te descurci succes in continuare

| Anonim_9810 a răspuns:

Intr-adevar o situatie foarte delicata. parerea mea este ca cel mai bine e sa te gandesti foarte mult la ceea ce vrei sa faci indiferent ca el are rabdare sau nu, pentru ca daca va vrea cu adevarat inapoi va astepta pana cand tu vei fi pregatita sa ii dai un raspuns, daca simti ca nu il mai iubesti, opinia mea, ar trebui sa nu te mai intorci pentru ca acest copil este mai bine sa creasca intr-un mediu linistit si nu cu certuri, scandaluri, batai.nicio femeie nu merita sa fie batuta, umilita si mai ales de catre tatal copilului care ar trebui sa ii uneasca si in niciun caz sa ii departeze. Cred ca daca tu simti ca poti trece peste si te poti descurca cel mai bine ar fi sa o faci si copilului tau sigur ii va fi bine cu tine fiindca nu mai suntem pe vremea in care cel mai bine era ca femeile sa se sacrifice de dragul copiilor, in ziua de azi uneori copiilor le este mai bine fara un tata de genul descris de tine decat cu el... tatal meu a avut probleme cu alcoolul, a inselat-o pe mama, ea i-a iertat tot dar din cauza ca iubirea inca o simtea pentru el, intre ei este ok dar noi, copiii am crescut oarecum traumatizati si acum avem oarecare resentimente fata de el, eu am momente in care sunt convinsa ca mi-ar fi fost mult mai bine psihic daca mama l-ar fi parasit cand am avut probleme serioase cu el. Oricum tu pana la urma faci cum simti! dar daca poti trece peste, si sa mergi mai departe fara el sfatul meu este sa o faci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer sa fiu, un barbat care te paraseste ca sa stea cu alta nu merita sa primeasca a doua sansa. de ce sa te puna pe tine pe locul doi? daca te iubea, ramanea cu tine cand ati facut copilul. acum cand a fost el dat la oparte, gata, vine inapoi? eu zic sa nu faci greseala sa te impaci cu el, pentru ca vei regreta. daca zici ca nu il mai iubesti, chiar nu are rost sa te impaci cu el doar asa.ca sa ii mai dai lui o sansa sau pentru ca ti-e mila de el sau din alte astfel de motive. sper sa iei decizia corecta! te pup! ai grija de tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Continua-ti viata fara el. "Lupul isi schimba parul, dar naravul ba"
Nu are rost sa te chinui, o sa chinui si copilul cu un astfel de tata.Nu esti singura care pateste asa. Te-a inselat, o s-o mai faca! La fel cu bautura, cu jignirile.Si chestia ca nu o sa te ajute daca nu te intorci nu suna prea bine. Vrei sa te intorci la el pentru a avea o stare materiala buna sau vrei o viata fericita si linistita? Decat sa stai cu frica langa o persoana, mai bine langa alta persoana dar din dragoste. Oricum e cam "disperat" la felul cum te grabeste sa va impacati. Ori iti acorda destul timp sa iei o decizie, ori pa.
Decizia iti apartine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu l-as lasa daca as fi in locul tau. http://scurt.eu/76

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca din rau a ajuns si mai rau? ce mai astepti de la un asemenea om? este o jigodie care crede ca totul i se cuvine.mai ramane sa-ti ceara sai tii co... le in mana cand se f... e cu alta idioata.lasa-l naibii de curvar idiot si betiv. ce vrei sa traiesti un vesnic cosmar? copilul tau va intelege, cand va creste.iti spun eu, ca am 3 copii, si cred ca nici un copil nu vrea sa un asemenea tata, si asemenea atmosfera in familie. el este o povara pentru el insusi. vrei sa fie si pentru voi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te ingura si te umileste v-a ajunge si la bataie. eu in locul tau as fugi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu crezi ca ai puterea sa treci peste ce a fost fara sa-i reprosezi nimic, ai putea sa-i acorzi a doua sansa; asta va tine pana la prima dezamagire si te va ajuta sa concluzionezi ca nu esti tu cea vinovata. In alta ordine de idei, te manipuleaza financiar si asta nu e bine. Iti va fi greu, financiar vorbind dar fii convinsa ca Dumnezeu va avea grija sa va fie bine (tie si copilului). Cat despre ceea ce vrea el, poate sa vrea; ceea ce ai vrut tu a contat pentru el?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tea inselat acum o va face mereu vei suferi toata viata cit vei fi cu el cine inseala odata nu se va opri ai puterea si rupe acum relatia mai tirziu creste copilul va fi mai greu te va santaja te va minti nu trebuie sa-ti fie frica anunta politi il linisteste o spun din experienta.la fel am fost eu am spus copilul sa aiba ambii parinti a inselat in continuare am ajuns la 61 ani si sunt in divort ai vrea sa duci o viata numai cu frica si lacrimi pe obraz? vita-i frumoasa dar trebuie intii sa ne iubim pe noi intii de noi depinde cum ne va fi viata mult noroc in viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa asa cum i-ti dicteaza inima si fii increzatoare in ziua de maine.
Altfel oricum nu-i vei da de capat situatiei si... ce mai conteaza inca o incercare, avand in vedere ca ai o viata inainte in care vei face ceea ce ai ales sa faci si ai sa stii doar dupa multa vreme daca ai ales bine sau nu.
Deci, inainte cu incredere.
Multa bafta si multa inspiratie. Pruncul merita orice!