| Panfiloiu_Cristian_1999 a întrebat:

Daca raman la 3 sau 4 materi pe primul semestru in clasa a 8 a raman repetent dar daca pe semestrul doi imi fac mediile de trecere trec?

8 răspunsuri:
| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

Trebuia sa ai medii care sa la compenseze pe cele de pe semestrul intai. Asa e la liceu, in giumnaziu nu stiu cum e

| Sellak a răspuns:

Da. ideea e ca la sfarsitul clasei a 8-a sau ce clasa esti, sa ai media 5 la toate. si ai trecut.

| Panfiloiu_Cristian_1999 explică (pentru Sellak):

Deci pot ramane pe primul semestru la mai multe materi?

| Panfiloiu_Cristian_1999 explică (pentru Sellak):

Deci daca am peste 3 corigente pe primul semestru nu raman repetent?

| Sellak a răspuns (pentru Panfiloiu_Cristian_1999):

Nu... pe primul poti sa ramai la toate materiile, daca iti scoti media pe semestrul 2. Ideea e sa nu ramai la sfarsitul semestrului 2 la mai mult de 3 materii. atunci ramai reptila.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Corigenţele de pe semestrul 1 NU au nici o relevanţă!
Poţi "scoate" media în semestrul 2 :)

Dacă media ANUALĂ la o materie este sub 5, atunci eşti corigent/ă pe vară :(
Iar dacă ai rămas corigent/ă la 3 materii, atunci eşti ( direct ) REPETENT/Ă!

Vezi alte detalii în R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| asperger a răspuns:

Salut.daca de exemplu ai ramas repetent la 3-4 materii si apoi treci in semestrul al doilea(trebuie sa ai media 5 pe tot anul scolar la materia respectiva)vei trece.
daca ai maxim 2 corigente( de la 3 corigente in sus inseamna repetentie) le vei da in vara.

| Bibiluna a răspuns:

Nu nu ramai rpetent trebuie sa iti indrepti mediile pe al doilea smestru