| LEOO1997 a întrebat:

Salut dragi membri ai TPU!
Stiu ca pare ciudat dar ma simt rau de tot,eu sufar de fobie sociala din cauza ca nu am incredere in mine pt ca toata lumea imi spune ca seman cu tatal meu absolut la orice si el are toate defectele din lume!
Eu ma gandesc ca sunt la fel ca el si nu pot face nici o treaba cum trebuie!

Si scuzati ca va intreb da se poate sa seman in totalitate cu tata,adica la orice de la fizic pana la capacitatile intelectuale si altele, adica sa fiu tata 2 copie fidela?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Ce te face sa crezi ca tatal tau nu are nicio calitate? Incearca sa vezi ce calitati are el, si atunci vei reusi sa vezi si in tine. Inca un lucru: interzice frumos si calm acelor persoane care te compara cu tatal tau sau cu orice alta persoana sa mai faca acest lucru. Si nu, nu poti fi in totalitate asemanator cu el: tu esti tu, el e el, sunteti 2 persoane diferite. Capul sus

3 răspunsuri:
| SatanicBear a răspuns:

Daca gandesti asa negativ sa nu astepti sa ti se intample lucruri bune. Nu mai lasa lumea sa te influenteze negativ. Ai o singura viata, si trebuie sa o traiesti cu zambetul pe buze.
Baga-ti ceva in parerile negative ale altora, cu timpul vei scapa de acea,, fobie''.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, nu ai cum. Cand ne formam preluam jumatate din adn-ul tatalui si jumatate din adn-ul mamei, deci nu ai cum sa fii 100% tatal tau, biologic vorbind. Biologic vorbind este imposibil.
Acum, ca toata lumea iti spune ca semeni cu tatal tau..cu ce te influenteaza asta pe tine? O buna parte din oameni se nasc cu trasaturi asemanatoare, insa ceea ce ii face diferiti este alegerile pe care le fac si ce ajung sa faca cu trasaturile pe care le au, inclusiv circumstantele in care sunt crescuti. Si daca ai fi 100% leit tatalui tau (desi genetic imposibil), felul in care ai fost crescut, circumstantele in care ai intrat tot te vor face sa te deosebesti de tatal tau in unele chestii. Pentru ca in lumea asta nu exista doi oameni complet leiti din punct de vedere al caracterului.

| Nitunitu a răspuns:

Tu esti diferit.

Fiecare dintre noi e diferit.

Cel mai bun prieten al tau esti tu, atunci cand tu te aliezi cu tine nimeni nu iti poate sta in cale.

Mintea ta e una si corpul tau e altul. Daca le aliniezi si mergi asa constant o sa iti dai seama ca poti face mult mai multe lucruri bune decat a facut cineva vreodata. Trebuie sa te accepti tu pe tine in primul rand, dupa care o sa vezi ca everestul esti doar un deal mic...