| Blazinny a întrebat:

Salut, poate că încurănd o să am un copil, doamne ajută! M-am gândit dacă o să fie băiat să il cheme Lucifer, vreau să ştiu dacă ar fi un păcat sau ceva rău să pun numele acesta. Nu prea mă interesează că e nume de drac etc, mi se pare un nume frumos. Vă rog păreri.

11 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Eu cred ca mai trebuie sa gandesti la nume... acum da sunt religios cica desi fac multe, dar lucifer nici macar nu este romanesc sau ceva pe langa, mai bine ii pui numele Mcdonals si vezi ce kfc de familie iese;(. Ps: Nu prea suna numele ala ok.

| minrest a răspuns:

Gandeste daca nu cumva un astfel de nume nu ii complica viata copilului, daca adultii nu vor crede ca e din familie de satanisti, daca copiilor nu le va batea la ochi.

| leapșa a răspuns:

Suna fain, dar nu traim intr-o lumea atat de evoluata incat sa accepte un copil cu numele satanei. Vrei sa-l faca toti drac?
Revino mai incolo asupra ideii.

| Hammurabi a răspuns:

Începi postarea cu "Doamne ajuta" si vrei sa-i pui copilului numele Lucifer? laughing Pentru că îți place ție?
Vrei să ai un copil deja condamnat din naștere? Și nu ma refer la nimic mistic. Ci la miștoul și bătaia de joc de care va avea parte în viața. Mai gândește-te. De fapt mai gândește-te de o mie de ori înainte să faci asta.

| gabriela2201 a răspuns:

Lucian ce are? boteaza-l direct Satana! nu Luci...parca il aud pe popa la biserica.''te lepezi de Satana'' si nasul.''nu parinte, e finutzu'':-)))

| Ara997 a răspuns:

Ti se pare tie, dar copilul tau o sa aiba parte de izolare. cine dracu o sa vrea ca, copilul lui sa stea in banca cu lucifer. adica
poti sa-i spui lucian de ex da nu lucifer, nu te complica, poti sa-l strigi "luci" si asa mai departe.
ca sa nu mai zic (pe tine nu te intereseaza) dar ce fata o sa vrea se casatoreasca cu... lucifer?
nu-i complica viazta ca si asa e complicata

| Ara997 a răspuns:

Am uitat sa spun ca nu cred ca ti-l increstineaza nimeni pe lucifer.

| Turbo223 a răspuns:

Este o gluma? Cum sa il numesti asa? Sunt o tona de nume fie romanesti rusesti japoneze frantuzesti spaniole italienesti etc si vrei sa i pui numele Lucifer? Cand merge la scoala sa l strige profu de religie Lucifer? In plus, asta nu-i nume de dat si ce o sa zica preotii la botez? E ca si cum ti ai numi fetita "Barbie Printesa".

| MihaelaDart a răspuns:

Gandeste-te inainte sa pui acest nume la copil, nu numai ca iti place tie cum suna, dar atat timp cat copilul va creste, posibil sa primeasca jigniri de la alti copii si sa fie deprimat din aceasta cauza.

Răspuns utilizator avertizat
| Cduncfujndf a răspuns:

Mai bine Lucian, e un nume mai ok. Oamenii fac mișto de persoane cu asemenea nume.