| Mogiojojo a întrebat:

Probabil e o întrebare total aiurea oricum eu v-o zic. Azi eram la un magazin și o angajata a strigat la cealaltă 'Andreea cheam-o pe Mădălina'. Și am stat și m-am gândit de ce o mamă și-ar nu-mi fiica 'Andreea' sau 'Mădălina' cand numele asta e pe toate gardurile; mi se pare o jignire și sincer nu am înțeles niciodată mentalitatea asta că sa pui un nume pe care îl au foarte mulți: Alexandra, Georgiana, Cristina (e o lista cu vreo 500 de nume românești care se tot repetă). Adică eu dacă dau naștere la un copil, copilul meu e special, nu vreau să-l cheme ca pe alții ci sa fie un nume unic. Deci explicați-mi ce gândesc acei oameni, care e mentalitatea?

32 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Interesant e ca toti va legati de Mădălina, cand de fapt Maria sau Ion sunt cele mai uzuale de la noi.

| InYourPants a răspuns (pentru cristi202):

Si Alexandra e mai comun decat Madalina

| LoveSleep a răspuns:

"Exista nume super originale și simple de care nu ar râde nimeni: Edan, Devan, Delorie, Kenza, December"

Problema ta e mai mare decat a lor.
E naspa sa ii pui numele Andrei copilului, dar e si mai naspa sa ii pui un nume care pentru mintea ta dubioasa înseamna ceva. Sunt o gramada de oameni care le-au dat nume dubioase copiilor, doar pentru ca la un moment dat, au avut ei o revelație cu numele ala, sau l-au auzit undeva (in alta parte a lumii) sau orice alta ciudatenie de genul.
Si pentru figurile astea copilul traieste o viata întreaga întrebându-se de ce nu il cheama si pe el Andrei, ca pe toata lumea.

| Mogiojojo explică (pentru LoveSleep):

Sigur ca da, Andrei
Poate mintea ta e prea îngustă. Toate numele pe care le-am enumerat mai sus sunt folosite în alte țări. Edan are conotație biblică vine de la Gradina Edenului. Devan e un nume foarte obișnuit pentru UK, nu e cu nimic aiurea. Delorie~ e franțuzesc, December semnifica luna Decembrie, iar Kenza e de origine araba și e folosit în Europa, l-am auzit eu.

| LoveSleep a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai du-te in Arabia Saudită si numește-ți copilul Kenza acolo, nu aici unde e cringe a f.

Tie ti se pare mișto, dar ia 50 de copii si intreaba-i cati dintre ei isi urasc numele si iti garantez ca mai toti care o fac sunt cei cu nume "speciale" date de parinti.

| troleibuz a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cunosc o româncă evreică pe nume Eden. Dar Edăn și Devăn suna de parcă ai pronunța numele in gluma.

| mastadont a răspuns:

Pur și simplu le place acel nume. Nume unic nu există, doar dacă inventezi tu unul de care n-a auzit nimeni, caz în care copilul tău o să fie ridiculizat de ceilalți pentru că are un nume așa de neobișnuit.

| Mogiojojo explică (pentru mastadont):

Exista nume super originale și simple de care nu ar râde nimeni: Edan, Devan, Delorie, Kenza, December.

| mastadont a răspuns (pentru Mogiojojo):

Chiar dacă sunt originale pentru românia mai mult ca sigur nu sunt unice. Alegerea numelui ține în totalitate de gust, așa cum ție îți plac numele englezești, care la ei sunt la fel de comune ca andreea și mădălina la noi, asta nu înseamnă că altora trebuie să le placă.

| GouDidodino a răspuns (pentru Mogiojojo):

Și dacă faci mai mulți copii ii poți numi : December, January, Februarie, March, etc. 12 nume originale

| EcceHomo a răspuns (pentru Mogiojojo):

Și eu, dacă m-aș întâlni cu tine în parc și ai striga "December", m-aș uita după un câine, iar, dacă aș vede ca este copil, aș zice că ai fost complet neinspirată, când puteai sa ii dai un nume normal, nu porcăria asta.
Tine de gusturi.

| Mogiojojo explică (pentru EcceHomo):

Wow cât de idioți sunteți. De fapt să știi ca 'numele normale' (cum le zici tu) au fost inventate la un moment dat de cineva (cu siguranță nu genul tău de persoană ha ha).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madalina nu e comun. Andreea e cel mai comun si Alexandra dar Kenza suna a nume de masina si restul nu mai zic

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Mădălina e hiper uzat. În orice școală unde am fost aveam una cu numele ăsta în clasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

A fost o moda la tine in zona. Eu nu cunosc niciuna. In orasul meu predomina Andreea, Diana, Bianca, Denisa, Elena, Cristina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cunoştinţă de-a mea ştie o femeie care şi-a numit fetiţa Salmonella. Zicea că ăleia îi plăcuse cum sună. rolling on the floor
Ştiu că povestise mai multe, dar nu mai ţin minte.
Na de-aici nume unic.Acum numai fiică-sa şi o specie de bacterii se numesc aşa.Mă întreb oare dacă sau cum de nu i-o fi zis cineva înainte ce-i aia Salmonella.
Nici mie nu mi-ar fi plăcut să am un nume chiar atât de comun, dar dacă era să am, mai bine aveam un nume care să fie scris pe toate gardurile decât unul cu care să-mi fie ruşine.

| Jus7t a răspuns:

Sigur nu ar rade nimeni de numele alea...nici nu sunt ciudate pentru un roman sau ceva de genu.
mno deloc.

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
Sunt sigur că părinții aceia s-au gândit bine înainte de a alege numele copiilor. Pentru ei, numele acelea banale au o importanță semnificativă, pe care noi nu avem cum să o ghicim.

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Sper sa nu faci copii prea curand cred ca te uiti la seriale cu vampiri si de acolo inspiratia proasta

| gritt a răspuns:

Asa cum sunt, sunt numele noastre. Si eu m-am saturat de ele, dar pe langa Mercedesa si ce ai mai sugerat tu Andreea e parfum.

| Mogiojojo explică (pentru gritt):

Să-ți faci niște ochelari, nu am zis nimic de vreun nume 'Mercedesa'; nu ai simțul nuanței.

| gritt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Sunt cam la acelasi nivel.

| SkateFunk a răspuns:

Stiu ce zici, si eu gandesc asa de cativa ani in coace.
Nu as pune un nume care il au majoritatea, as incerca ceva unic diferit.
Nu stiu de ce pun toti la fel, probabil de traditie sau nu stiu dar eu bat pe unic.

| Chirosan a răspuns:

Mereu e o moda si toate mamele isi numesc copiii la fel
Acum e epidemie de Alexia de cand si-a numit Esca copila asa

//Exista nume super originale și simple de care nu ar râde nimeni: Edan, Devan, Delorie, Kenza, December.//

Eu de numele astea as rade, sunt orbile
Mai bine Andreea

| Mogiojojo explică (pentru Chirosan):

M-am gândit ca poți numi copilul în funcție de luna în care l-ai conceput sau în care s-a născut (la americani e f popular): April/Avril, December, May, November, June. Are și o semnificație în felul ăsta.

| InYourPants a răspuns (pentru Mogiojojo):

Avem si noi nume pentru luni
Martie - Martina, Marciana (nume de mucenita)
Mai - Maia
Iunie - Iunia
Iulie - Iulia
August - August si Augusta
Octombrie - Octavia
Decembrie - Damiana (sfant)

La americani McKenzie si nume din astea sunt luate la misto
Sunt nume de memeuri

| Chirosan a răspuns:

Mi imaginez tanti de la un ghiseu
- Cum va cheama doamna Desembăr? rolling on the floor Devăl? Kizda?

Avem destule nume frumoase care nu suna penibil si am putea sa le folosim mai des
nu are rost sa imprumutam nume care suna ca naiba in limba noastra

Natalia, Delia, Camelia, Amalia, Casandra, Izabela, Iasmina, Silvana, Viviana, Lavinia, Emilia, Laura, Anca, Catalina, Claudia, Ina, Irma, Lorena, Melinda, Melissa, Nora, Zina
Orice suna mai bine decat ce ai insirat tu

| Mogiojojo explică (pentru Chirosan):

Dar și numele astea sunt super uzate și nu înțeleg de ce sa nu avem cu toții un nume unic și când te strigă cineva pe nume sa nu se mai întoarcă încă 2 persoane pe care le cheamă la fel.

| InYourPants a răspuns (pentru Mogiojojo):

Un nume unic nu inseamna un nume placut. Copilul Umei Thurman se numeste Rosalind Arusha Arkadina Altalune Florence Thurman-Busson rolling on the floor mai bine o chema andrea.Generatiile care vin din urma o sa fie pe gustul tau e plin de nume urate imprumutate.Pe scara mea e o copila Chiara, eu numai la cioara ma gandesc cand aud ca o striga cineva