| JasonMcCann a întrebat:

Fac un păcat dacă, consider numele Lucifer un nume frumos? Nu vreau răspunsuri gen "eşti posedată de Satana" sau altceva de genul. Nu ştiu, sună frumos acest nume.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu este un pacat daca nu te inchini lui.Suna frumos, dar el este vrasmasul lui Dumnezeu.Eu zic sa nu cochetezi cu el.Sau sa nu pui acest nume copiilor tai.In vechime numele reprezenta persoana celui care il purta.

| JasonMcCann explică (pentru EmaS):

Nici nu mă gândeam să le pun numele ăsta la copii. Aş mai avea vreo 10-15 ani până la ei. Şi dacă le puneam numele ăsta mă trezeam cu ei acasă de la şcoală că se ia colegii de numele lor. rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru JasonMcCann):

Foarte bine, ma bucur.

43 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Lucifer=purtatorul luminii.
De ce ar fi un nume urat?

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu a creat un inger frumos,sfant si nepatat, Lucifer, dar acest inger a facut un Diavol din sine.

| Wehrmacht a răspuns:

Si mie mi se pare misto numele.Il folosesc in loc de Satana sau Diavol ca astea doua suna cam naspa.

| IMC90 a răspuns:

Pai, Lucifer este un personaj din basme. E ca si cum ai considera numele Harap-Alb Frumoswinking

| FantasyAngel a răspuns:

Pacat ar fi daca i te-ai "inchina" lui Lucifer nu daca iti place numele. Asta tine doar de gusturile fiecaruia.

evenso
| evenso a răspuns:

Suna frumos pentru ca de fapt numele de Lucifer din latina inseamna "Steaua Dimineții".
Această asociere a lui Lucifer cu cea a unui înger căzut vine dintr-o interpretare particulară a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20) care vorbește despre cineva care primește numele "steaua zilei" sau "steaua dimineții" (în latină, Lucifer) care semnifică un om căzut din Rai.
Dar numele de "Lucifer" a început să fie folosit pentru Satana și a fost răspândit cu ajutorul unor lucrări precum Infernul lui Dante Alighieri și Paradisul Pierdut al lui John Milton.

| 0PopaPorno a răspuns:

Nu e niciun pacat. Si mie imi place numele. E doar un nume. Doamnee... Dar sa ramai doar la nume nu sa te indrepti si spre personajul lui. Intelegi tu.winking

| Biscuiti a răspuns:

Nu e nici un pacat numele e pur si simplu nume, se spune ca lucifer a facut parte din cea mai importanta ceata ingereasca. deci nu e nici un pacat. nu are nici o treaba numele cu persoana(personalitatea si caracterul) celui care il poarta. Uite, Ioan e nume de sfant dar nu toti oamenii care au numele asta sunt si curati sufletesti, sau buni la inimawinking

| Rockart a răspuns:

Şi mie mi se pare frumos numele ăsta. Am vrut să-mi botez aşa motanul dar când m-a auzit mama a spus că-s tâmpită şi-a vrut să arunce cu aghiazmă pe el. (Vorbesc serios! straight face)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockart):

Lol. rolling on the floor
(majusculesatanice)

| ExXify50 a răspuns:

Iubesti toaleta?(twilight)e un nume frumos si asta cu religea e o vrajeala.religea a fost creata de oameni pentru.ai face pe cei mai putin inteligenti (adica prosti) sa le fie frica de ceva.

| annaZz a răspuns (pentru ExXify50):

Nu cred ca ar fi fost nevoie sa dai un astfel de raspuns...

| CEA a răspuns (pentru ExXify50):

Nu esti nici pe departe inteligenta. Explica si mie cum a aparut primul om daca esti asa desteapta si spui ca nu exista Dumnezeu.

| ExXify50 a răspuns (pentru CEA):

Sora mea daca u crezi ca suntem toti urmasii lui adam si a evei insemna ca crezi tot ce se zice. spune-mi si mie crezi ca d-zeul tau ar fi vrut sa fie ca toti sa fim frati si surori? sau mai stiu eu? uite ce iti zic eu:eu unu nu cred cea ce se spune.mai uitate si u pe la documentare si ai sa afli acolo raspunsul meu.

| DrunkenRat a răspuns (pentru ExXify50):

Si cum suna atunci la tine? Cred in supa primordiala care ne-a dat viata?straight face Sincer, ma distreaza generalizarile astea rasiste. Credinta nu are ca principal motiv 'frica de ceva' asa cum non-credina nu are ca motiv principal puterea.

| ExXify50 a răspuns (pentru annaZz):

Uite ce cred eu:d-zeu nu exista si iti spun si de ce.sa til dau pe isus(era un om ca noi restul) ca ex u crezi ca el a patimit pentru pacatele noastre? eee te dezamagesc ptc.nu avea cum sa fi facut asta deoarece nu existau sufletele noastre pentru. a le "curata". sper ca te-am lamurit.

| ExXify50 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Mai desteptule sa iti explic cum sta treaba.cred ca tu te tragi din supa nu eu. daca esti asa de cretin sa crezi ca exista d-zeu inseamna ca esti varza.crezi in ceva ce nu ai vazut niciodata? crezi in ceva ce doar se vorbeste despre? mai uitate si tu la documentare sa te "plantezi".si nu numai frica si faptul ca daca nu ar fi exista religie si implicid dumnezeu ar fi fost un haos cu toti cretini fiindca asa fiecare ar fi vrut sa faca ce vrea spunand ca nu are cine sa ii "pedepseasca".

| Ig0r a răspuns (pentru ExXify50):

Toilet = toaleta. twilight = crepuscul (amurg pentru tine). corect se scrie religia (nu religea). bafta!

| ExXify50 a răspuns (pentru Ig0r):

Bine ma basteptule in cazul in care nu te-ai prins era o gluma aia cu toaleta in cazul in care ai nevoie de meditati la engleza sa ma cauti. mai gresesc si eu cu scrisul ca nu sunt perfect.sa nu ma iei pe mine de sus ca nu esti cu nimic mai bun.am vazut toate partile din twilight asa ca lasate pagubas.

| DrunkenRat a răspuns (pentru ExXify50):

Imi starnesti o usoara persiflare. Aduci aminte a ateu care nu isi studiata originile si asociaza supa primordiala cu varza... tragic, foarte tragica situatie. Iti recomand sa citesti putin despre asta, macar te va face un ateu educat. Nu o lua ca spoiler, dar sa-ti luminez putin mintea, supa primordiala (asociere certa a big-bangului) nu are nimic de a face cu crestinismul.

| ExXify50 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Frate eu ma trag din supa primordiala.si mai citeste odaata ce am scris si ai sa vezi ca nu m-am referit la varza ca are legatura cu supa primordiala.asa ca hai sa terminam cu discutia asta ca fiecare crede ce vrea si nu am sa va oblig eu sa credeti ce cred eu.si cred ca mult mai plauzibila este legea lui unu decat supa primordiala.

| JasonMcCann explică (pentru ExXify50):

În primul rând, n-am avut timp să-ţi răspund.
În al doilea rând, fiecare are gusturile lui! Mie îmi place Twilight(cum îi spui tu, toaleta), ţie îţi place ţigara(cum îi spun eu, otravă) sau ce ţi-o place ţie, că din imaginea ta nu pot crede că-ţi place altceva (înafară de luciul de buze). Ai vreo problemă? Eu îi zic otravă tutunului pentru că asta este! Dar acesta este filmul meu preferat!
În al treilea rând, eu cred în Dumnezeu şi în religie şi punct! Dacă eu cred înseamnă că sunt proastă? Dacă iau note mari înseamnă că sunt proastă? Nu-mi plac la atei următoarele lucruri:
1. Încearcă să îi facă pe creştini să nu mai creadă în Dumnezeu
2.Îi insultă pe creştini aşa cum ai făcut tu
În rest, îi respect, că şi ei sunt oameni!
Şi annaZz are dreptate! Nu trebuia să pui un astfel de răspuns care mă critică cu aproape tot răspunsul ("religea a fost creata de oameni pentru.ai face pe cei mai putin inteligenti (adica prosti) sa le fie frica de ceva.","Iubesti toaleta?(twilight)", DOAR partea cu "e un nume frumos" are un conţinut bun pentru întrebarea mea! Te pot raporta pentru jignire, dar nu vreau să vă pierdeţi conturile.
O zi bună şi ţie şi "mulţumesc" pentru jignire!

| ExXify50 a răspuns (pentru JasonMcCann):

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar asta e parerea mea.si faza cu toaleta era o gluma in cazul in care nu stiai.si stai linistita ca n imi place luciul de buze am luat poza aia fiindca are frumusetea ei.si totul nu consta in note bune si gata esti inteligent sa stii asta, eu cred ce vreau si tu crezi ce vrei.fiecare e liber sa aleaga ce vrea si nu te pot convinge sa crezi ce cred eu.am si o intrebare:crezi in mos craciun? ca mos craciun si dumnezeu e acelasi lucru adica nimeni nu i-a vazut pe cei "originali".si scuze daca am jignit pe cineva nu a fost cu intenti.asta cred eu si multi alti despre biblie(fiindca religia se bazeaza pe biblie). uite de ex cand dormi, mai sti ceva de tine? e asa va fi si cand vei muri adica nu va exista nimic.

| JasonMcCann explică (pentru ExXify50):

Bun. Te iert pentru jignire.
În primul rând nu cred în "Moş Crăciun". Dar pur şi simplu de mică sunt învăţată cu religia, cu faptul existenţei lui "Moş Crăciun" şi a lui Dumnezeu. De unde să existe un moş atât de darnic? Fiţi serioşi! Învăţaţi copiii de mici cu minciuni şi când află adevărul începe să plângă (eu nu am plâns că ştiam de mică că nu există, mă luam după soră-mea). Şi da, ai foarte mare dreptate, fiecare crede ce vrea! Dar pur şi simplu eu ştiu că Dumnezeu există! N-am crezut niciodată că Big-Bangul a creat lumea, tot timpul am crezut în Dumnezeu.
Încheiem certurile, şi fiecare cu părerea lui, sper!
O zi bună!

| CEA a răspuns (pentru ExXify50):

Se spune ca omul se trage din maimuta,nu contest asta. Maimuta din ce se trage? Viata e creata de Dumnezeu, nu a aparut ca a pocnit cineva din degete, si uita-te tu la documentare.Ai sa vezi ca nu exista nici o explicatie credibila,logica, cum vrei tu sa-i spui pentru care omul a aparut.E ca si cu oul si gaina, care a fost primul?

| ExXify50 a răspuns (pentru CEA):

Ok in primul rand ce legatura are oul si gaina cu asta? si in al doilea rand nu tot ce vezi vine de la d-zeu findca el nu are cum sa existe.nu am timp sa iti zic totuuul findca este lung rau de tot am sa iti zic mai pe scurt.pamantu a luat nastere printr-o hipernova si findca pamantul este langa soare acesta a "topit"(ma refer la temperatura pamantului)a incalzit pamantul si dupa a aparut apa si dupa a se spune ca sa ciocnit pamantul cu un asteroid care avea nu mai stiu ce celule.si de acolo au aparut primele animale unicelulare si dupa mai departe au aparut plantele care au format stratul de ozon.animalele acelea au evoluat si cu timpul au evoluat la randul lor si sa ajuns acele animale si cele mai "purtenice" au supravietuit si se vede rezultatul poti sa il vezi in jurul tau.acum nu ti-am explicat cred ca tocmai coerent dar nu am timp destul pentru.a explica procedeul complex din care a rezultat viata pe pamant. poate alta data am sa pot sa iti explic mai calumea.

| CEA a răspuns (pentru ExXify50):

Clar ca n-am cu cine sa vorbesc. Tine-o pe a ta una si "buna"

| ExXify50 a răspuns (pentru CEA):

Bime crezi ce vrei dar la mine se bazeaza pe stinta dar la tine pe vorbe.

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

Vai vai. Esti posedata de satana! Du-te rapid la o biserica sa te scuzi ca iti place un simplu nume...

| razvyy412 a răspuns:

Nu e un pacat
se considera pacat un lucru foarte rau cum ar fi sa injuri sau alte chesti
salll

| InjectabilTerror a răspuns:

Nu are de ce să fie un păcat, atata timp cat ești conștientă de acest lucru... happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este frumos, ca nume.si am auzit ca era frumos si ca inger.multi oameni au nume frumoase.si poate sunt si frumosi.pe dinafara.

| PsyhoLynxLynx a răspuns:

Nu cred ca e un pacat dar nu-i nici bine cred sai pui o amprenta cu numele asta.Parerea mea.

| annaZz a răspuns:

Eu nu cred acest lucru. In primul rand, Dumnezeu se uita la faptele noastre si la intentie. Cred ca sunt lucruri pagane sa spui acest lucru, ca nu ai voie sa iti placa Lucifer.In primul rand, Dumnezeu ne lasa sa alegem. Nu iti poti controla simtamintele. Si da, Lucifer suna frumos, ma gandesc la luceafar care este un lucru din lumea astrala cu totul si cu totul deosebit!

| JasonMcCann explică (pentru annaZz):

Da, sună foarte frumos acest nume! De asta îmi place!winking big grin

| vlad12 a răspuns:

Nu are nimk chair daca are legaturi cu altceva...Pa s-o luam asalove struck.estista miliarde de justin si exista Justin Bieber si asa mai departe...

| Ig0r a răspuns:

Este un nume frumos. vine de la lucem ferre = purtator de lumina. Acesta a fost numele dat la apariţia zorilor a planetei Venus, care vesteşte lumina zilei. luceafarul in limba romana...

| AndreeaDtm a răspuns:

Mie nu mi se pare ca e un pacat...si mie mi-l place...suna foarte frumos:*:*

| maciupiciu11 a răspuns:

Nu cred ca este pacat.

| Catalin_Sparchez_1975 a răspuns:

E un supername! eu nu cred in chesti din astea... nu te uita la ce zice lumea dai peste unii prea complexati care nu merita nici viata pe care o au!

| freshboy a răspuns:

Parerea mea este ca nu faci un pacat daca iti place numele asta e un nume ca oricare altul...