| Promo11 a întrebat:

" Salut TPU. Am 17 ani, iar mama mea a divortat cand aveam 1 an. De aproape 4 ani sta cu un taran infect si alcoolic, care se comporta foarte urat cu mine si a invatat-o si pe ea la bautura. El nu ma lasa sa ies cu prietenii, imi reproseaza ca el imi da de mancare( de parca mama nu ar avea bani -_-) deci zice ca trebuie sa fac ce vrea el, tipa la mine, ma ameninta, acum 4 zile m-a luat de gat si m-a trantit de perete, iar mama pentru ca era beata nu a zis nimic. Si a facut chestia aia pentru ca mi-a luat telefonul fara nici un motiv, iar eu l-am vrut inapoi, pentru ca m-am saturat sa imi tot confiste internetul si telefonul doar pentru ca sunt beti. Si vreau sa o fac pe mama sa se desparta de el, dar se pare ca p***a e mai importanta decat copilul. Sunt doi alcoolici, ce sa ma fac? Cum sa ii despart? ". La aceasta intrebare am uitat sa specific ca si pe ea o jigneste, si la ea tipa...

9 răspunsuri:
| Cedry2k8 a răspuns:

Uite, fii atent. Asta ar fi o varianta nu chiar buna, dar eu zic sa o incerci. Il rapesti impreuna cu un prieten, si ii tii spui ca daca nu se desparte de mama ta ii dai omor. Evident ca nu o sa il bati sau omori.
Sau a doua varianta sa suni la protectia copilului si sa zici de rele doar de tac-tu vitreg.
Sau sa ii ameninti ca suni la protectia copilului daca nu lasa bautura.
Data viitoare cand mai te agreseaza pune mana pe un telefon si suna la politie. Daca nu inceteaza, da-i si tu, in legitima aparare. Si suni si la politie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si ti s-a raspuns in mai multe variante. Daca la 17 ani un om beat face ce vrea cu tine inseamna ca esti fata. Taica-meu de mult n-a mai avut curajul sa ma bata de prin clasa a 8-a.

| KateBubble a răspuns:

Când prinzi un moment în care mama ta e singură și trează, ia-o la o discuție serioasă privind problema și explică-i clar că nu e bine să trăiți astfel nici tu, nici ea. Dacă nu vrea să te asculte sau să înțeleagă, cere ajutorul unor rude și roagă-le să te primească la ele. Poate dacă vor vedea că nu mai suporți să stai cu ei în casă o să își pună niște întrebări.

| Mayhem666 a răspuns:

Asteapta pana faci 18 ani, si apoi pleci, si nu mai ai de aface cu nimeni. De despartit nu cred ca o sa reusesti, nu este asa de usor ca in filme. Cred ca cea mai buna varianta este sa mai il suporti inca un an su dupa aceea pleci.

| Promo11 explică:

Da, sunt fata. Voi mai astepta o saptamana pana pleaca iar si atunci voi putea vorbi cu mama. Ei s-au despartit de multe ori prin telefon, dar a doua zi s-au impacat. De data asta voi face cumva sa fie definitv si ca sa fie definitv, voi merge cu ea si ii vom duce lucrurile la el acasa sa nu mai treaca el pe la noi si sa inteleaga ca nu glumeste. Ce ziceti?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Mussette a răspuns:

Accepta ajutorul Asociatiei telefonului copilului, ca ei au destula experienta incat sa gasesti modalitatea perfecta de a scapa de acest calvar.

| KodrutZ a răspuns:

Daca sunt alcoolici, p*&a si p*&^a sunt cam irelevante. Nu ii desparti, ci apelezi la protectia copilului si ii dai draq. Sau daca ai vreo matusa mai acatarii, ceva, rogi sa iti devina tutore legal pana la 18 ani. Ideea e sa te cari de acasa asap.

| katy a răspuns:

Vorbeste deschis cu mama ta cand o prinzi treaza, spune-i ce simti, ca suferi si ca v-ar fi mai bine sa fiti doar voi doua. spune-i inclusiv ca te deranjeaza ca ea bea mai mult decat limita normala