| D0zzz a întrebat:

Nu stiu ce e cu mama, dar se comporta destul de rau cu mine, ma face cea mai egoista, pune pariu ca i-am luat o bentita si i-am ascuns-o cu ale mele, iar eu nu prea port bentite, ieri mi-a cerut niste poze, de care eu nu stiu nimic si zice ca eu am umblat si ca le-am ascuns. Acum am o mare durere in piept, cred ca am o raceala posibil la plamani, vad ca nu prea o intereseaza si tipa la mine ca sunt egoista. Nu stiu, toate lucrurile merg pe dos in ultimul timp, la materiile legate de matematica am note nu prea bune, desi de obicei invat, prietenul meu cred ca se va desparti de mine si sunt aproape sigura, mama se enerveaza si ma jigneste pentru nimic. Ma simt aiurea, iar mereu ma gandesc cand eram mai mica si stateam cu tata si faceam multe lucruri impreuna, partea proasta e ca tata nu mai sta cu noi in casa, deoarece parintii mei au divortat. Nu stiu ce pot sa fac, sunt foarte suparata si nu prea am cui sa-i spun si cui sa-i cer sfat. Inainte eram foarte buna prietena cu mama, dar nu stiu ce e cu ea. Iar problema e ca indispozitia ei ma face sa sufar si sa ma izolez, ceea ce nu imi convine, mai ales ca sunt in crestere inca si imi trebuie sprijin. Ce sfaturi imi dati?

12 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Adevarul e undeva la mijloc. Fiecare dintre voi are o nevoie care nu este satisfacuta. Mama ta e posibil sa aiba nevoie de suportul tau iar tu nu ai observat acest lucru din cauza varstei sau... multe alte lucruri.
sunt 2 posibilitati. Una sa discuti deschis cu ea daca are rabdare cu tine si tu cu ea
Doi ar fi sa mergi sa discuti cu un psiholog si el te va ajuta mult de tot. A merge la psiholog nu inseamna ca esti nebuna sau alte lucruri... ci pur si simplu vrei sa descoperi unele lucruri despre tine. Daca vrei sa discutam despre asta scrie-mi pe privat

| NoNameJunior a răspuns:

Buna! ma emotionat povestea ta! ai 2 variante:
1-te duci la mama ta si vorbesti cu ea pe un ton calm.ii spui ca nu i-ai furat nici o bentita si arata-i toate sertarele tale.si la faza cu pozele la fel.ca sa te creada! si apoi spune-i ca iti pare rau daca ai suparat-o cu ceva, ca o sa fii cuminte dar si daca ea o sa se schimbe. daca nu vrea, ii spui asa:
-Bine.atunci o sa stam certate mereu. daca asta vrei...
si pleci.
2-te duci la tatal tau. daca spui ca este mai grijuliu si ca faceti multe lucruri impreuna, este cazul sa te muti la el.
nu stii ce varianta sa alegi? pai:
alegi 1 daca tii la mama ta si vrei sa ramai in aceiasi casa cu ea.alegi 2 daca nu prea tii la ea si vrei inpoi la tatal tau.Succes!

| DianaScorpio a răspuns:

Provoac-o la o discutie deschisa despre acest subiect. Explica-i ceea ce simti, explica-i faptul ca intelegi ca e greu si cu serviciul, si cu treaba in casa, si cu tot ce mai are de facut, insa esti asa cum esti si poate uneori mai "calci stramb" si o superi, dar nu din cauza ca iti doresti asta, nu o faci cu intentie. Vorbeste cu ea calm si ferm. Incercati sa cadeti de comun acord, ofera-i sprijinul tau in anumite lucruri pe care le poti face, cum ar fi gatit, spalat, maturat sau lucruri de acest gen. Cel mai important este sa vorbesti cu ea deschis despre acest subiect si cu calm.
Comunicarea este unul dintre cele mai importante elemente in orice tip de relatie.

| HeliosMetal a răspuns:

Cel mai intelept in astfel de situatii ar fi sa te bazezi pe prieteni, da prieteni buni cu care poti vorbi sincer. In al doilea rand ar trebui sa ai o discutie deschisa cu mama ta. Nu-i usor sa-i spui insa te vei simti mai linistita dupa ce vei termina discutia, si mai mult ca sigur se va simti si ea mai bine.Iar cu notele...trebuie pur si simplu sa inveti.Iar prietenul tau trebuie sa aiba motive serioase pentru care te paraseste,roaga-l sa-ti spuna, dar sa nu te superi pe el. Astea sunt caile cele mai simple si mai corecte de a afla ce se intampla. Sau pur si simplu treci printr-o perioada proasta, asta pana totul v-a reveni la normal, asta tine si de horoscop, desi eu nu prea ma incred in zodii. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Urzi23 a răspuns:

Ce pot sa zic sunt niste lucruri marunte pentru care nu te-ai certa nici cu colegul de banca, nu zic prieten/a.Sa fim seriosi tot omul trece si prin bune si prin rele Nu face tu un capat de tara pentru o amarita de bentita si 3 poze.Necazul este ca merge prost scoala.aici este marea belea care te va marca pe viata ca prieteni gasesti girla dar mame doar una.Ce as face in locul tau as lasa balta ca mama zice aia si ce o mai fi ca sufletul de mama tot suflet de mama ramine. Pune mina la carte si invata nu te pierde in lamentari ca ramii fara prieten si ajungi corigenta la D/S vezi tu ce jelanie a fost anul acesta pe la scoala nu te lasa tu pe tinjeala si s motivezi ca vezi Doamne mama este de vina si bagi chestia cu bentitele sa fim seriosi, prin popor umbla vorba "nu iese fum pina nu dai foc" ia vezi tu mai bine.Eu zic sa te potolesti si sa pui mina la carte din pacate se simte lipsa tatalui tau, la tine familia este ca un avion fara o aripa.Nu ai cum indrepta situatia trebuie sa o indrepti pe a ta ma refer la scoala

| D0zzz explică (pentru Urzi23):

Nu sunt in stare de corijenta, am note mari, mereu am avut, doar ca nu prea ma pricep la matematica si fizica. Atata tot.

| Urzi23 a răspuns (pentru D0zzz):

Poate ai citit in diagonala "Pune mina la carte si invata nu te pierde in lamentari ca ramii fara prieten si ajungi corigenta la D/S "

| Toshima a răspuns:

Incearca sa-i faci pe plac... Poate asa vei rezolva problema...

| Gesara a răspuns:

Ar trebui sa vb cu mama ta si sa ii spui ce te doare pe tine sa ii amintesti ca iti este si tie greu mai ales ca parintii tai au divortat dar sa o consolezi si pe ea SI SA II SPUI CA ORICE MAMA SI-AR DA VIATA PENTRU FICA EI NU O BENTITA

| PuffIQDin99 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci ceea ce iti spune mama,deoarece la mine tot asa s-a intamplat,si mama peste un timp a terminat aceasta ura...dar mersYY Domnului parintii mei nu am divortat,fai totul mamei tale pe plac,si incearca sa invetsi mai bine la metematica, acum incearca sa faci ceea ce tiam spus, BAFTA!

| PuffIQDin99 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci ceea ce iti spune mama,deoarece la mine tot asa s-a intamplat,si mama peste un timp a terminat aceasta ura...dar mersYY Domnului parintii mei nu am divortat,fai totul mamei tale pe plac,si incearca sa invetsi mai bine la metematica, acum incearca sa faci ceea ce tiam spus, BAFTA!:*

| rrasfatzata a răspuns:

Stai linistita ca o data cu trecerea timpului lucrurile o sa mearga mai bine. Daca mama ta gaseste din nou motive sa fie bine si sa mearga inainte fara tatal tau... Nu o sa mai reactioneze negativ fata de tine. Incearca a o ajuti si sa te incluzi in planurile ei sau pe ea in planurile tale. Mergi inainte!