| Firdinica a întrebat:

Stiti metode prin care poti sa adormi bebelusi de aproape un an fara sa ii legeni in brate? Stiti metode prin care poti sa dezobisnuiesti bebelusi de aproape un an sa nu mai vrea non-stop in brate?

Răspuns Câştigător
| 1DeadMemories a răspuns:

Esti sora bebelusului happySa va traiasca!
Incearca sa-i canti si sa-l mangai in acelasi timp. Chiar daca nu canti bine va fi ceva nou pentru el si o sa-i atraga atentia.
Peste zi cand vrea in brate atrage-i atentia cu o jucarie sau cu o carte colorata. Vrea in brate pentru ca doreste atentie.Gasiti intotdeauna ceva nou cu care sa se joace. Exista multe jocuri/jucarii stimulative pentru varste mici.

9 răspunsuri:
| RoxyRoxi a răspuns:

Este un videoclip destul de folositor pentru problema ta, vizioneaza-l pana la sfarsit. https://www.youtube.com/watch?v=xKtaXe1Xi2s

| SkyPilot a răspuns:

Il muti la inceput pe picioare si il legeni acolo. Exista leagane pe care le poti cumpara daca ai buzunarul suficient de adanc. Daca nu il mai legeni in brate, scapi in mare prte si de problema cealalta.
Il dezobisnuiesti incetul cu incetul. Il pui in patut, ii vorbesti si il atingi.

| Firdinica explică:

Pai parintii au luat un leagan, dar nu merge.

| T0T a răspuns:

Bebelușul are și el nevoie de afecțiune și nu știu ce fel de mamă ești dacă îți este silă sa o oferi.

| Felys a răspuns:

Ai facut marea greseala de la inceput sa il legeni in brate,la inceput era usor si probabil de dragul lui cedai mereu plansetelor,acum el deja incepe sa priceapa si iti va fi foarte greu sa il dezobisnuiesti de ceva care deja ii place, presupun ca doar dupa ce va vorbii vei reusii sa il faci sa inteleaga prin dialog, ma indoiesc ca mai poti face acum ce trebuia de la bun inceput, eu nicidata nu am leganat copilul si mereu dormea langa mine fara probleme, in schimb am avut problema suzetei de care s-a folosit pana la 3 ani, de aia zic ca nu vei avea sorti de izbanda ca stiu ca astia mici sunt incapatanati tare cand vor ceva

| Firdinica explică (pentru 1DeadMemories):

Da, sunt. Am intrebat pentru ca ii vad mereu pe parinti cum se chinuie sa le adoarma ( sunt gemene ) si ele chiar plang destul de mult. Oricum, o sa incerc sa le distrag atentia cu ceva nou.

| 1DeadMemories a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar e bine ca vrei sa-i ajuti.Mama ta are cel mai mult nevoie de ajutor. Dupa cum ai observat, bebelusii au nevoie mai tot timpul de atentie. Ajuta-ti parintii, daca e cazul, in treburile gospodaresti.Te vei simti utila si apreciata.

Bafta!

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Citeste-le povesti, chiar daca bebelusii nu sunt ca si copii de 10 ani. Arata-le imaginile, ei sunt curiosi, dar o sa si adoarma. Si asa ii inveti cu un obicei bun nu unul rau cum e leganatul tongue sper ca te-am ajutat, succes. :*

| TPUstaff a răspuns:

Nu este indicat sa dezobisnuiesti un copil de a vrea sa fie leganat deoarece, fara aceasta manifestare a dragostei copilul poate ramane cu diverse boli mintale si ticuri nervoase