| nely a întrebat:

Sucul de portocale este indicat bebeilor de 4 luni?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, preparat de tine in cantitati mici(cat ii dai o data), incepi cu cantitati mici si cresti treptat...

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Cel stors de tine acasa, da.

| costis a răspuns:

Mai lasa-l un pic, ca inca nu are mucoasa intestinala adaptata pentru acizi. Cand incepi, mai bine ii dai sa suga el din capatul unei felii de portocala cate putin.(Piersicile de la turci nu sunt tocmai curate si nici proaspete, mai bine le astepti pe astea romanesti, oricum sunt mai putin acide decat portocalele)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai veniti cu intrebari prostesti care sa atraga ATENTIA publicului! va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cu condiția să fie făcut în casă de către tine.
Sănătate bebeului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as zice. A mea are 5 luni (9 kg) si o doare tare rau burtica de la sucul de portocale.

| DenissaDeea a răspuns:

Sucurile de fructe naturale facute in casa, sau se gaseste si in comert sucuri naturale de fructe/portocale, sunt foarte bune si sanatoase, dar putin mai scumpe.

| gabimaris a răspuns:

Daca bebe este alimentat la san este bine sa eviti pana la 6 luni orice fel de completari, trebuie sa mananci tu de toate in cantitati mici ca sa-l obisnuiesti cu gusturile cat mai variate, sa nu uiti sa ai grija la reactiile pe care le are el atunci cand tu mananci una sau alta si sa elimini din alimentatia ta ce nu-i prieste deocamdata.
Daca bebe este alimentat cu prafuri de la diverse firme este bine sa incepi in jurul varstei de 3-4 luni cu completari, eu insa nu as recomanda sa incepi cu sucul de portocale deoarece este acid si poate provoca furtuni in stomacelul lui mic, oricum daca alegi acest suc trebuie sa il introduci treptat in viata lui si sa observi daca il tolereaza!
Poti sa-i dai piure de mar, evident la inceput o lingurita maxim si, daca e ok cu burtica, poti mari treptat cantitatile, dar trebuie sa stii ca si marul are ca urmari furtunile in stomacel, depinde de cum il tolereaza!
Mai degraba ar fi bine sa incepi cu supita de legume, mai intai morcov fiert COMPLET FARA SARE, cate o linguritza mica la inceput numai zeama in care a fiert morcovul, apoi si pulpa pasata; mare grija la pozitia pe care o are bebe atunci cand mananca si la ce lingurita alegi, in asa fel incat masa pentru el sa fie o placere! Supita se poate imbogati in doua trei zile cu pastranac, apoi cu cartof, apoi merge dovlecelul, poti fierbe si un pic de ceapa pe care o scoti apoi din supa, e doar pentru gust; pe la 5 luni poti sa adaugi un cubulet miiiic de unt sau supa de pui cu legume, dar asta dupa ce ai epuizat toate legumele si combinatiile dintre ele! Poti sa-i propui intr-o zi chiar supita cu cateva picaturi de lamaie, de ce nu?!
Mare grija: FARA SARE SAU ZAHAR!

| nely explică:

Nu aveai de ce sa multumesti pentru ca nu m-ai ajutat cu nimic