| Jardelin a întrebat:

Am auzit pe unii atei intrebind chiar aici pe TPU, "credinciosule, atunci cind esti bolnav de ce te duci la spital si nu la biserica?"

Intrebarea mea pentru unii atei este:

Atunci cind sinteti bolnavi si spitalul nu mai poate face nimic, de ce parasiti spitalul si va duceti la biserica?

57 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce ateu e ala care merge la biserica cand da de greu, da asa sunteti voi crestini la greu fugiti la biserica asta dupa ce stati in spital si bagati rugaciuni sa va salveze domnu

| Inferno a răspuns:

Ar fi contrar firii sa te sacrifici in numele adevarului obiectiv. Daca asa ar functiona lucrurile tu nu mai existai.

Cu alte cuvinte,motivul pentru care anumiti atei se duc la biserica atunci cand medicina nu ii ajuta este pentru ca TU sa existi. Ar trebui sa fi recunoscator.

Daca natura nu ne-ar fi inzestrar cu aceasta dorinta,de a supravietui chair si atunci cand nu se poate,si de a cauta, in consecinta, solutii fantastice, astazi viata ar fi ramas la stadiul de vierme. Iar tu nu mai erai aici sa postezi aceasta intrebare, caci oamenii nu ar fi existat.

Daca cerbul ar fi renuntat sa mai fuga de leu, surprins in camp deschis, daca antilopa ar fi inceta sa se mai zbata in falcile crocodilului pe motiv ca "e prea putin probabil sa mai scap", daca toate animalele ar fi incetat sa mai caute viata acolo unde nu este, TU, ti-o garantez, nu existai.

Insa multumita faptului ca asta nu s-a intamplat, multumita faptului ca exista un instinct de coservare activ pana in ultima clipa a existentei, instinct ce-l determina pe individ sa caute salvarea chiar si acolo unde nu-i, multumita acestor lucruri existi.

| Deaad a răspuns:

Nu e adevarat ce spui tu.Pe ce te bazezi?
Daca as fi bolnav nu m-as duce la biserica.As accepta boala si m-as duce la spital sa o tratez. Daca nu mai e speranta, in nici un caz nu ma duc la biserica.De ce as face asta? Crezi ca daca m-as imbolnavi de o boala incurabila, mi se trezesc instinctele crestinesti si sa cred ca exista Dumnezeu si ca va face o minune? Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Asa mi-a spus si mie ditamai chirurgul ortoped care mi-a facut mana din nou dintr-un terci zdrobit, si cand l-asm intrebat; Domnu doctor? mai vad eu mana sanatoasa la loc? dragul meu; eu am facut ce tinea de mine.deacuma depinde de tine si mai ales de Dumnezeu.deci felys? doctorul lega rana, si Dumnezeu vindeca.numa cine nu e patit e prost de moare.de aia romanasul nostru a spus; TOT PATITUL E PRICEPUT.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru că intervine frica de moarte, ce se intampla dupa ce mor.
Acum, pentru a-ti explica un punct de vedere al meu asupra religiei.
Oamenii ajung in situatia cand medicina nu mai poate face nimic, si nu exista religie, stiu ca nu se intampla nimic dupa ce mori, nu mai au nici o speranță.
O teorie a mea asupra religiei e ca a fost inventata din acest motiv, cand omul nu mai are nici o speranță, biserica și credința sunt singurele care le dau impresia ca ii mai pot ajuta.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm ca nu esti singurul patit,si eu am avut parte de nenorociri si nu m-am agatat de biserica in nici un fel pentru ca era inutil, am luptat cu mine insumi si am depasit momentul nefericit, numai un om puternic isi aduna fortele atunci cand lucrurile degenereaza, unul slab da fuga la biserica crezand ca il va salva cineva, total gresit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Ti-as fi dat funda daca ar fi fost intrebarea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poza pentru tine. mi s-a parut amuzanta!
http://s27.postimg.org/x601sn0vn/capture_20140907_233038.png

| AnnaaaMaria a răspuns:

Și Dumnezeu ne îndeamnă să mergem cu credință la medici în caz de boală fiindcă și ei sunt trimișii săi.În fiecare colțișor al lumii, Dumnezeu trimite anumiți oameni pentru anumite lucruri. Preoții au rolul de a-ți vindeca sufletul, medicii de a-ți vindeca trupul, judecătorii de a face dreptate și așa mai departe. Încercați să nu mai fiți răi, aici mă refer la cei care lasă comentarii și încercați să vedeți și dincolo de aparențe. Vă încredeți în știință, dar nu știți că marele fizician Newton și-a încredințat ultimii ani din viață divinității. El a fost doar un exemplu happy Lăsați la o parte răutatea și întoarceți-vă fața către Dumnezeu

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi,mersi,viata insemna o lupta continua si numai cei puternici emotional sunt capabili sa razbata, restul intra in depresii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Sau o dau pe calea "domnului". dar oricum sfarsesc rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

E greu de explicat ca Dumnezeu nu locuieste in case de piatra, nici in inimi de piatra.da un om care gandeste poate pricepe, un prost care are imaginatia ingusta asa vede; o visewrica de care stau agatati toti nenorocitii.e gresit dar nu ma mira.ramai cu imaginea asta, daca te incalzeste, si du-ti lupta ta cu tine insuti.numa sa fie o lupta buna.si o victorie rasunatoare si definitiva.altminteri ai trait degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De fapt nu se duc neaparat la biserica, ci intra in contact cu religia in care au crescut, si de obicei asfel de persoane sunt in culmea disperari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

"dar nu știți că marele fizician Newton și-a încredințat ultimii ani din viață divinității", daca el a facut-o asta inseamna ca trebuie sa facem la fel cu toti? daca el a fost curva cu 2 fete ( in privinta asta ) nu toti sunt.

| Jardelin explică (pentru Felys):

Si tu crezi ca esti puternica emotional?! Esti mai slaba decit crezi! Fara Dumnezeu esti nimic, draga Felys! Ti-am mai spus, tu, vei ajunge intr-o buna zi sa-l cauti pe Dumnezeu!

El deja exista, in inima ta si in mintea ta! Va veni o zi in care vei realiza acest lucru, te vei adresa Lui, si primul cuvint pe care il vei rosti va fi "Iarta-ma!"

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu la asta mă refereamlaughing faceți ce vreți cu viața voastră, pe mine nu mă afectează în niciun fel. ceea ce am vrut eu să subliniez e că oameni deștepți au descoperit că Dumnezeu există

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Nu suntem noi putin ipocriti acum, hmm?
daca 1 din 10 a zis ca dzeu exista inseamna ca exista? dar daca 9 zic ca nu exista, inseamna ca ei "nu l-au vazut pe dzeu" sau prostii de genu? uimeste-ma-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Reciteste ultimul tau post dar cu o gandire gen " in afara cutiei". poate asa ai sa vezi ce om dibil mintal a putut scrie asa ceva.

| Jardelin explică (pentru AnnaaaMaria):

"Nu la asta mă refeream laughing faceți ce vreți cu viața voastră, pe mine nu mă afectează în niciun fel. ceea ce am vrut eu să subliniez e că oameni deștepți au descoperit că Dumnezeu există"

Asa e!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor doamneeeee. măi omule, mă refeream la faptul că newton a fost un om foarte inteligent și viața lui a stat în cunoaștere, de aceea l-am și dat drept exemplu. ce treabă are ce am zis eu cu ce ai zis tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Tu ai dat un exemplu, dar desigur doar cel care scoate credinta ta in valoare. sau tu nu intelegi nici macar ce scrii.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi normal că trebuia să dau un exemplu care să scoată credința mea în valoare. nu e logic?

| Felys a răspuns (pentru Jardelin):

Glumesti desigur,eu si la un popa care m-a intrebat pe strada daca cred in baliverne i-am spus ca nu,te pomenesti ca da strechea peste mine la batranete,si nici atunci nu imi voi schimba convingerile legate de religie,cred in stiinta,in ceea ce vad,in ceea ce se poate demonstra, cred in existenta unor alte civilizatii de pe alte planete, galaxii, cred despre originile vietii pe terra ca sunt ori un acident ori ceva voit a unor extraterestrii, cred in evolutie si pentru nimic in lume nu imi voi retracta aceste afirmatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Nu. aia e curvarie. de ce ai scoate doar in avantaj si nu si dezavantaj si lasi pe restul sa aleaga din cele 2. cam asa e cu toata "religia" voastra. o las balta aici. numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Nu ai cu cine vorbi.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca si tine dealtfel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

laughing cum asa? daca tot faci comenarii de genu explica