| Scotianca a întrebat:

Ati citit toata Biblia? Vi se pare ca Dumnezeu este intr-adevar asa bun cum ni sa predicat avand in vedere tot ce se intampla in lume? Va rog sa va folositi si mintea si nu-mi raspundeti doar cu citate Biblice deoarece oricine ne-a creat, ne-a creat sa putem face diferenta dintre bine si rau.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Exact. Trebuie sa mai gândim si logic, rațional, nu sa credem pur și simplu tot ce ni se spune din moși strămoși doar pentru ca "asa trebuie". Până la urma Biblia este doar o carte, de atatea mii de ani, care a fost tradusă, si reinterpretată de atâtea ori, cine stie cine a scris-o cu adevărat, câta informație s-a pierdut pe drum in atâția ani, daca a fost modificată sau nu pentru a ne manipula? Te convingi de utilitatea acestor religii numai când vezi haosul din lume, cele mai mari războaie, bombardamente au fost si sunt din cauza religiei. Creștinismul mai e cum mai e, e cat de cat o religie liberă, dar cei din țările arabe, imi e mila de ei, mai ales de femeile lor, religia lor e efectiv o inchisoare crying.
Biserica intr-adevar a cam devenit o afacere, cunosc caz cand un preot din localitate nu a vrut sa facă slujba de înmormântare unui om al strazii pâna nu i s-a oferit o anumită suma de bani.

110 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns:

Da, am citit o de doua ori, acum o citesc a treia oară
Da, Dumnezeu e intr adevăr atat de bun cum ni se predica, chiar mai bun de atat. Ce legatura are tot ce se intampla in lume cu bunatatea lui Dumnezeu? Tu cum te ai bucura de pace in tara daca nu ar exista războiul, spre exemplu? Sau cum ai stii ce e fericirea daca nu ai avea parte de momente triste in viata?

| Hyperion7 a răspuns:

Chiar voiam să discut cu tine pe aceasta temă și uite că mi-ai oferit oportunitateabig grin
Nu,n-am citit toată Biblia *încă*…,dar eu,din ce vad și aud, am dedus că Dumnezeu este bun, încă prea bun pentru ceea ce se întâmplă în lume.
Hai sa îți zic și logica din spatele tuturor lucrurilor urate care se întâmplă azi și care parcă nu se mai termina.
Dumnezeu când ne-a creat ne-a dat liberul arbitru, noi avem dreptul de decizie asupra vieții noastre, cu condiția să urmăm regulile jocului impuse de El.
Lasă-ma sa explic.Deci,tu poți visa să fii astronaut,medic,avocat,orice îți dorești,dar modul in care evoluezi este scris de Dumnezeu.
Adică dacă vrei să fii medic,trebuie sa treci prin niste "probe " pentru a învăța niste lecții,alții le numesc suferințe,alții lecții de viață, tine de perspectiva.
De ce aceste situații? Noi oamenii avem nevoie de maturitatea necesară să întâmpinăm anumite dificultăți în viața noastră.E ca un fel de vaccin daca vrei,luam vaccinul acela pentru a ne imuniza, pentru a fi rezistenți,așa și aici.
Avem parte de situații nașpa,nu pentru că viața noastră e prea simpla și trebuie complicata, ci avem nevoie de lecții de viață pentru a ne putea maturiza.
Spre exemplu, după ce ai fost păcălit de cineva corupt, parcă nu mai ai așa mare încredere în el.
Ei bine, daca nu treceai prin pierderea materială, nu știai sa apreciezi încrederea și o ofereai oricui.

Revenind la topicul in discuție, Dumnezeu ne da libertate, dar aceasta libertate este împărțită în 2.
Libertatea condiționată, cea menționată de mai sus
Și libertatea ce presupune conștientizarea.
Libertatea ce presupune conștientizarea e puțin mai complexă.
Dumnezeu lasă păcătoșii pe pământ nu pentru că nu mai are loc în iad, îi lasă pentru a fi lecții de viață pentru cei neexprimați (vezi cazul de mai sus cu cel corupt) și îi lasă să conștientizeze greșelile pe care aceștia le fac, in speranța că se vor corecta între timp.
Un exemplu:Un om desfrânat, care a tradat toată viața lui, este lăsat să preacurvească in continuare până când realizează că ceea ce face el este greșit.
Dumnezeu îngăduie asta pentru a-l învața o lecție.Il lasă așa pentru că el asta și-a dorit, a pus mai presus de Dumnezeu placerea sexuala și a primit ceea ce și-a dorit.
La un moment dat va conștientiza ca a greșit (sau nu, dar asta e alta discuție) și se va îndrepta către Dumnezeu implorând iertare.
Dumnezeu se bucura nespus când aduce un păcătos pe calea dreaptă!

La fel și cu suferința, ea este îngăduită nu pentru a te rupe de Dumnezeu, ci de a te apropia de el.Cum? Când vezi iubirea cuiva? Exact, la momente de grea încercare.
De aceea, cei ce cred în el au parte de multe suferințe, pentru a-și demonstra iubirea față de Dumnezeu.
Iov a fost greu încercat de Dumnezeu și după ce și-a demonstrat iubirea față de Dumnezeu, a primit înzecit ce a pierdut.

| Pocait01 a răspuns:

Da, cred că este Bun.

Vrei să-l cunoști pe Dumnezeu? Vrei să știi cum este El, cum se comportă, ce fel de persoană este El? Citește Evangheliile pentru că Dumnezeu nu i s-a arătat doar lui Moise(Exod 33:18 - 34:7) ci ni s-a arătat nouă tuturor venind El Însuși pe pământ lunâd chip de om și numele Isus.

Apropo, când Moise îi cere lui Dumnezeu să-i arate slava Sa(Exod 33:18), cuvântul "slavă" de acolo ne arată că Moise voia să vadă ce deține Dumnezeu, ce înseamnă să fii la nivelul Său din punct de vedere material. Ca o importanță dată cuiva datorită lucrurilor pe care le deține.
Dumnezeu însă îi răspunde că îi va arăta "slava" Sa(Exod 33:22). Este alt cuvânt aici pentru slavă care reprezintă mai degrabă importanța acordată cuiva datorită cunoștințelor, caracterului și personalității sale.

Vezi tu, ca Moise să-L cunoască pe Dumnezeu I-a cerut să-L vadă între bogățiile Sale(ca o invitație acasă să vezi cum e omul respectiv în casa sa); însă Dumnezeu i-a arătat altceva: vezi versetele 6 și 7.
Iar concluzia la care a ajuns Moise acolo stând cu Dumnezeu este exact ce vedem la Domnul Isus, logic de altfel pentru că este Una și Aceeași Persoană.

| Pocait01 a răspuns:

A, și încă ceva că tu ai pus bunătatea lui Dumnezeu în comparație cu ce se întâmplă în lumea asta condusă de păcat.

Lumea asta nu este a lui Dumnezeu ci a satanei(ai ascultat vreodată evanghelia?). Cei ce sunt ai Lui Dumnezeu sunt puțini și în biserici, d-apoi în lume. Deci lumea în ansamblu nu poate fi luată ca referință pentru a-L vedea pe Dumnezeu, pentru asta citește ce ți-am scris în celălalt răspuns.

Tocmai de asta a venit Dumnezeu, tocmai de asta sărbătorim Paștele și ne bucurăm că Isus a venit pe pământ să plătească în locul nostru plata păcatului: moartea; dar fiind fără păcat Tatăl care este Drept L-a înviat și împreună cu Hristos pe toți cei ce ne încredem în El. Tocmai pentru că lumea este rea, păcătoasă și sortită morții, judecății veșnice.

| ania a răspuns:

Eu am citit toată Biblia de multe ori si cgiar cred ca Dumnezeu Tatăl nostru din ceruri e foarte bun.

| Madaxo97 a răspuns:

Eu nu am citit biblia, ma apucasem in trecut dar nu am rezistat mai mult de cateva pagini. Personal eu cred in Dumnezeu dar nu in cel care ne-a fost adus la cunoștință de biserică, am propria mea viziune despre Dumnezeu, de-a lungul timpului mi- am tot pus întrebări, multe "de ce"-uri. Pentru ca imi place sa gândesc si cu propriul creier nu doar sa cred orbește ce spun alții, sau anumite "băbisme". am citit si seria de cărți "Conversații cu Dumnezeu" de Neale Donald Schwartz cele 3 volume si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu este bunatatea suprema, ceea ce înseamnă ca el nu poate pedepsi, nu inspira frica, (acea frica de Dumnezeu care ne este indusa de mici), el inspira doar iubire, iertate, lumina, noi tot ce trebuie sa facem cand venim pe această lume e sa ne traim viata frumos pur si simplu, nu sa ne fie frica de Dumnezeu sau de nimic, nici de Iad, pentru ca Iadul nu exista, noi singuri ne creăm Raiul si Iadul prin faptele noastre, alegerile noastre. Trebuie sa fim persoane bune, sa facem bine, dar nu pentru ca suntem amenințati cu Iadul. Eu una imi ghidez viata dupa vorba " fa ce vrei tu atât timp cât nu faci rau nimănui si nu deranjezi pe altul". Si eu am anumite lucruri pe care nu mi le explic, de ce Dumnezeu nu face nimic împotriva celor care ucid, violează, pedofililor mai ales, de ce ii mai lasă pe acest pământ. Unii spun, pentru ca nu există, dar eu nu cred asta. Dumnezeu există, cineva sau ceva a creeat această lume, universul, poate exista dar nu poate face nimic sa schimbe faptele noastre, nu vrea sa afecteze liberul arbitru sau cine stie, ne-a lăsat pur si simplu de izbeliște laughing

| anonimg a răspuns (pentru Madaxo97):

Mai făcut să zâmbesc; dar nu în sensul rău.
Tu ai spus că nu ai rezistat să citești din Biblie mai mult de câteva pagini. Dar eu îți spun că atunci când Duhul lui Dumnezeu va fi peste tine, Biblia nu va rezista înaintea ta. Atunci ea va fi comoara ta. Banalitatea și neînțelegerea Scripturilor vor fi alungate ca un nor atunci când Duhul Sfânt va aduce lumină, înțelegere asupra Cuvântului Sfânt.
Ca pe un frate te sfătuiesc să o citești. O mică licărire vei avea atunci când vei vedea că un verset va fi explicat de un alt verset.
Când se caută apă în deșert, aceasta nu se găsește la suprafață. Nici căutătorul nu se mulțumește cu balta de la ploaie. (Și la propriu și la figurat, noi toți am băut din balta de la ploaie). Izvorul este în adâncime; acolo se găsește apă din belșug care satură și este destul pentru toți. Lucrarea aceasta este personală.
Izvoarele lumii acesteia nu sunt nici măcar bălți de ploaie. Ele sunt ca un ocean; sunt mari și vaste, dar nu poți să bei din el pentru că este sărat. Îți umezești doar un pic buzele, și atât.
Unii sapă să descopere apa vieții mai dinainte; alții sapă când când văd că nu au încotro, în ultima clipă când sunt însetați. Oricum și oricând ar fi, noi trebuie să săpăm ca să dăm de izvorul vieții veșnice.
Fără Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, Biblia nu este bună nici să-ți faci hârtie de țigări din ea, pentru că paginile ei sunt prea subțiri.
Continuă să sapi și munca ta va fi răsplătită. Dumnezeu nu Se lasă îndatorat. El va răsplăti eforturile fiecăruia. El zice: "Nu Mă veți căuta în zadar." Și în altă parte Domnul Isus spune: "Pe cel ce vine la Mine nu-l voi izgoni afară." Adu-ți aminte că tot El a spus: "Căutați și veți găsi; bateți și vi se va deschide." Aceste cuvinte sunt mai reale chiar decât existența mea și a ta.
Apoi, ca să întărească ce a spus, ca un jurământ a mărturisit: "Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." Adică ceea ce a făgăduit va împlini negreșit. Dumnezeu a spus că cel ce caută nu va căuta în zadar. Condiția este să căutăm. Pentru că altfel vor trece și cerul și pământul, adică și noi cu acestea -fara să fi căutat, fără să fi căutat să descoperim adevărul.

| EestiSodalane a răspuns:

Da am citit si da, Dumnezeu e infinit de iubitor pentru ca tot ce se intampla in lumea asta rau e temporar. In primul rand Dumnezeu e iubitor pentru că are răbdare cu pacatosii oricat de oribile le-ar fi pacatele. Îi lasa in lume așteptând să se pocăiască deci înseamnă că îi iubește

| Robert2526 a răspuns:

Notiunea de "bine si rau" este doar un concept, daca ai putea sa privesti din "exterior" ai realiza ca de fapt nu exista asa ceva. In fond, ce se intampla in lume? Razboaie/boli? Poate pentru noi pare ca e ceva rau, dar la nivel "macro" nu e nici bine nici rau.

Cat despre Dumnezeu, daca faci referire la ce spune biblia, asa ceva nu exista

| Seba2013 a răspuns:

Drama ta nu este tot ce se intampla IN LUME. De exemplu pe mine acum ma incazeste o raza de soare.

Drama ta este ca ti-ai ales regi si profeti ca sa te conduca. Aceia sunt cei care te tin sclava ca in filmul Exodus. Considera ca crestinii sunt pentru munca capitalista(pirámide, faraoni). Fiara de Egipt l-a trimit pe Moise in desert nu Dumnezeu. Asta este din cauza poporului ca l-a parasit pe Dumnezeu si si-au facut idoli (presedinti, regi, faraoni). Nu mai trebuie luati sclavi ca se fac singuri ei pe un apartament cu doua camere.
Sclavul ramane sclav, Moise se lupta cu capitalistii si profetii falsi. Renunta la onoarea de fiu de rege egiptean si se duce pe ei.

Mie spaniolii mi-au pus vreo 3, 4 firme secrete. Ma urmaresc astia la tot pasul. Cand nu le convine ceva vin sa ma distraga. Astea sunt mamele voastra care lucreaza la administratie iar voi stati acasa si beti coca cola.

Cand tiraníi conchista un teritoriu isi impun dominatia. De aceea aici romanii sufera de boli, pentru ca cei care stau in umbra au firme secrete care se ocupa sa puna nod in papura. Nu ca nu ar exista un ADN bun, sau asa cum spune psihologii ca stresul. Efectul are cauze care medicina o ascunde pentru ca sunt mana in mana cu securitatea.

| Scotianca explică (pentru ania):

Eu nu cred ca e bun si nici onest cu creatia sa.

| Scotianca explică (pentru Robert2526):

Noi doar facem ceea ce ne-a creat Dumnezeu sa facem ca pana la urma suntem facuti in imaginea sa.

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

Pai si cine a permis sa vina razboaiele peste noi in primul rand?

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Si eu cred dar nu in cel care ne este descris de catre biserica sau crestini. Nu cred ca Dumnezeu care doreste sa aiba o relatie cu noi near arunca in iad si near pune sa ardem pentru eternitate iar apoi sa ne distruga de tot. Acest dumnezeu din biblie este unul lipsit de onestitate, care are probleme cu nervii si care doreste sa manipuleze doar prin frica.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Oamenii, prin dorința lor.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Am citit toata Biblia. Acu intrebarea e :
De ce e satana sef aici?
De ce Dumnezeu a permis lu satana sa fie stapan aici?
Dumnezeu ne-a creat pe toti de ce doar anumiti oameni sunt ''ai lui Dumnezeu'' daca Dumnezeul vostru reprezinta iubirea. Crezi ca el nu stie ce a creat si de ce unii oameni functioneaza asa?
De ce il sarbatoriti pe Iisus care a fost un profet fals?
Lumea e doar rea? Atunci de ce exista si bine? Sunt oameni care nu sunt crestini dar cu toate astea sunt oameni buni.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Am citit Evanghelia dar nu cred ca acela este Dumnezeu care ne-a creat deoarece este lipsit de onestitate cu creatia sa, manipulativ, criminal si care se iubeste pe sine mai mult decat pe noi.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Cred că ai înțeles greșit Biblia sau nu ai înțeles deloc, scuza-ma că-ți zic.
Dumnezeu nu ne aruncă în iad de voie,ne aruncă în iad pentru că preferam păcatul,preferam chestiile lumești,nu cele cerești.
Preferam sa facem rău decât bine,preferam sa judecăm decât să iubim,preferam sa dam la o parte în loc să îmbrățișăm.
Preferam sa punem banii mai presus de orice,chiar și de Dumnezeu,iar când Dumnezeu nu mai e prioritate pentru tine,atunci te lasă să o iei tot la vale,în iad, pentru că nu te mai poate salva,ești înrobit de păcat.
Dumnezeu nu este lipsit de onestitate,El a fost așa cu oamenii din acea vreme pentru că oamenii erau înrobiți de păcate, nu credeau în puterea lui în ciuda tuturor minunilor, omorau, erau desfrânați, de aici și cele 10 porunci, pentru a stabili o ordine publică și astfel să se echilibreze cumva situația dramatică de la acea vreme.
Daca e sa ne uitam la cele 10 porunci, Dumnezeu le-a făcut în asa fel încât oamenii să trăiască în armonie unii cu alții, sa restabilească pacea, nu sa manipuleze oamenii prin frica.
Dar pentru că neamul ales si-a bătut joc de Dumnezeu, de asta a și adus potop in vremea lui Noe, să curețe tot.

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

(Eu ti-as recomanda sa o citesti pe toata si sa-mi zici daca nu gasesti nimic putred sau care ti se pare dubios in ea ca multa lume e indoctrinata de x si y in loc sa o citeasca ei personal si sa-si traga propriile concluzii.)
(In tocamai din cauza la ce se intampla in lume lumea devine sceprica in privinta lui sau a guvernarii lui)
Dumnezeu când ne-a creat ne-a dat liberul arbitru, noi avem dreptul de decizie asupra vieții noastre, cu condiția să urmăm regulile jocului impuse de El.
(Ok avem liber arbitru dar cum explici liberu arbitru cand o femeie este violata? Unde este liberu ei arbitru daca ea nu si-a dorit asta?)
(Deci nu avem cu adevarat liber arbitru)
(Sincera sa fiu mi-as dori sa fiu medic dar indiferent cat as studia nu ma pricep)
(De ce daca credem intr-un Dumnezeu omnipotent, omniprezent, din toate solutiile care le avea la dispozitie a ales pe cele mai sangeroase desi cu toate acestea lumea inca zice ca e un Dumnezeu bun...)
Avem parte de situații nașpa, nu pentru că viața noastră e prea simpla și trebuie complicata, ci avem nevoie de lecții de viață pentru a ne putea maturiza.
(De ce e necesar sa avem parte de experiente naspa cu ce te ajuta suferinta sa evoluezi si de ce nu te putea ajuta direct Dumnezeu ca tot zice ca e super smecher?)
Spre exemplu, după ce ai fost păcălit de cineva corupt, parcă nu mai ai așa mare încredere în el.
(Corect si nu e normal asa ceva?)
Ei bine, daca nu treceai prin pierderea materială, nu știai sa apreciezi încrederea și o ofereai oricui.
(Multumita cui sunt oamenii rai? Iti ofer un pasaj chiar din Evanghelie:
Matei 10:34-36

Costul uceniciei
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. 35 Căci am venit să-i întorc

«pe fiu împotriva tatălui său,
pe fiică împotriva mamei ei
şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].
Te intreb rational si logic e corect sau frumos asa cuvinte? Sunt chiar din gura lui Iisus. Deci nu e in nici un caz vina ''pacatului'' nostru cum nea indoctrinat societatea de mici sau biserica. De vina e chiar insusi creatorul asta daca Iisus intr-adevar era Dumnezeu!

Revenind la topicul in discuție, Dumnezeu ne da libertate, dar aceasta libertate este împărțită în 2.
(Pai si libertatea mea unde e daca un barbat vrea sa ma asalteze pe strada?)

Dumnezeu lasă păcătoșii pe pământ nu pentru că nu mai are loc în iad, îi lasă pentru a fi lecții de viață pentru cei neexprimați (vezi cazul de mai sus cu cel corupt) și îi lasă să conștientizeze greșelile pe care aceștia le fac, in speranța că se vor corecta între timp.
(Pai daca Dumnezeu nu mai are loc sa arunce oamenii in iad asta ar trebui sa-i dea de gandit. Dar gandeste-te un pic. Dumnezeu poate vedea viitorul si cu toate ca vede ca omu va fi neascultator fata de el, cu toate acestea alege sal creeze ca sa ce? sal condamne la osanda vesnica si pentru ce? ca nu reusim sa onoram standardele sale care sunt extrem de inalte? Nu exista om care sa nu faca ''pacate'')
Un exemplu:Un om desfrânat, care a tradat toată viața lui, este lăsat să preacurvească in continuare până când realizează că ceea ce face el este greșit.
(Si de ce un om care incearca sa duca o viata cat de cat decenta e lovit de fel si fel de tragedii, unde mai e morala? credeam ca Dumnezeu este un Zeu bun si corect si just.)
Dumnezeu îngăduie asta pentru a-l învața o lecție.Il lasă așa pentru că el asta și-a dorit, a pus mai presus de Dumnezeu placerea sexuala și a primit ceea ce și-a dorit.
(Si placerea aceea sexuala cine a creat-o nu tot Dumnezeu? Acel om actioneaza in concordanta cu cum a vrut Dumnezeu sa fie. Acel om NU POATE sa fie diferit de cum l-a creat Dumnezeu ca daca putea se schimba dar NU POATE si indiferent cate rugaciuni si matanii si indiferent la cate biserici se va duce el mai devreme sau mai tarziu va face tot ceea ce este creat sa faca.)

Dumnezeu se bucura nespus când aduce un păcătos pe calea dreaptă!
(De ce l-a creat Dumnezeu asa defect in primul rand? Nu crezi ca daca Dumnezeu vreia sa fim perfecti eram? si daca nu vrea sa fim perfecti NU vom fio pentru ca NU vrea asta ca pana la urma ''Facase voia sa'')

La fel și cu suferința, ea este îngăduită nu pentru a te rupe de Dumnezeu, ci de a te apropia de el.Cum? Când vezi iubirea cuiva? Exact, la momente de grea încercare.
(E o iubire cam fortata care nimeni nu a ceruto putin manipulatoare nu crezi? ''Iubeste-ma sau te arunc in iad in chinuri care nu ti le poti imagina, scuza-ma dar pentru mine asta nu e iubire, nu e iubire cand ne dezbina ca familie si ca neam. Teai gandit vreodata daca ajungi in rai dar ai rude care nu cred sau il resping pe Dumnezeu cum ai putea tu sa fii fericit in rai in timp ce rudele tale ard pentru eternitate in lacul de foc si pucioasa de care mentioneaza in Apocalipsa?)
De aceea, cei ce cred în el au parte de multe suferințe, pentru a-și demonstra iubirea față de Dumnezeu.
(Cineva care te iubeste nu tear ranii)
Iov a fost greu încercat de Dumnezeu și după ce și-a demonstrat iubirea față de Dumnezeu, a primit înzecit ce a pierdut.
(Atunci de ce mai avem liber arbitru daca trebuie sa fim toti ca robotii ca in Korea de Nord, daca nu faci ca sefu e vai si amar)

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Când spui că ai citit Evanghelia dar nu crezi că "acela(Domnul Isus) este Dumnezeu" la ce te referi? Te pui mai important decât scriitorul spunând că tu știi mai bine cum este acea Persoană despre care scrie, adică interpretezi mai bine mentalitatea și valorile Ei în urma studierii îmregistrărilor scrise? Sau crezi că Isus nu este Mesia cunoscând mai bine Scripturile și interpretândule mai bine decât Ioan în ce privește persoana ce are să vină și să plătească în locul nostru?
Nu de alta dar Ioan a scris chiar în primele versete cine este Isus (Ioan 1:1-3, 14).

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Haide, te rog, in privat, sa discutam mai multe.
Mulțu

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Pai prefer pacatul pentru ca asa ma creat sa prefer, asa sunt setata. Nu este alegerea mea sa fac pacate sau sa merg in iad.
Ce rau as putea sa fac eu ca stau mai mult in casa abia ies afara, nu am prieteni prea multi, nu ies sa omor oameni nu ies sa violez cu toate astea sunt sceptica ca Dumnezeul din Biblie este bun, de ce sa merit sa fiu aruncata intr-un lac de foc si sa sufar o eternitate si sa fiu distrusa la final, cum poti sa zici ca Dumnezeu este iubire?!
Pai si nu e adevarat ca fara bani nu faci nimic in lumea asta si ca esti lasat sa mori? Multi Crestini zic sa ma rog dar rugaciunile NU au efect deja am testat asta. Deci pana la urma Dumnezeu deja a setat un viitor si rugaciunile mele nu-l pot influienta sa schimbe acel viitor.
Daca vrei sa vorbim despre Vechiul Testament ti se pare ok ca Dumnezeu sa-si verse furia pe umanitate si sa scufunde intreaga lume in apa? Pun pariu ca erau si femei cu copii mici pe acolo dar aparent ''toata lumea avea pacate'' Dar oare exista vreo perioada aici pe pamant cand omul nu a avut pacate?
Dupa Dumnezeu sa pocait ca a cauzat potopul si a promis ca nu ne mai omoara cu apa ...ci..cu FOC. Si el isi bate joc de omenire de aceea oameni au ajuns mai rau ca inainte. Pe unde vad doar oameni care se cearta din vina religiei, nimic nu ne mai uneste, daca si-a dorit sa dezbine lumea asta a reusit cu brio.
Plus de asta o sa-ti mai arat ceva
„Multe pasaje atribuite lui Isus îl fac să prezică sfârșitul în generația sa („timpul s-a împlinit și împărăția cerurilor este aproape. Pocăiți-vă și credeți în vestea bună" (Marcu 1:15); „generația aceasta nu va trece departe până se vor întâmpla toate aceste lucruri" (Marcu 13:30) „Adevărat vă spun că nu veți termina de străbătut cetățile lui Israel până nu va veni Fiul Omului" (Matei 10:23); pentru voi, sunt unii dintre cei care stau aici, care nu vor gusta moartea până nu vor vedea Împărăția lui Dumnezeu, după ce va veni cu putere (Marcu 9:1); Omul care vine pe nori..." (Matei 26:64))."

Iisus, ca profet apocaliptic eșuat, este consensul general al savantului critic, chiar și al savanților creștini critici precum Dale Allison. Fiul Omului (Iisus însuși?) trebuia să fie un arbitru al sfârșitului lumii, așa cum subliniază Bart Ehrman în prelegerea sa la care se face referire mai jos, și după cum afirmă Biblia, el trebuia să vină în timpul vieții discipolilor lui Iisus. Acest lucru nu s-a intamplat
Conform Scripturei
1)
Isaia 7:14
14 De aceea Însuşi Stăpânul vă va da un semn. Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi îi va pune numele Emanuel.
pe Iiisus il cheama Iisus NU Emanuell
2)Iisus și-a profețit în mod fals întoarcerea în secolul I.
Matei 10:23
23 Când vă vor persecuta într-o cetate, să fugiţi în alta! Adevărat vă spun că nu veţi termina de străbătut cetăţile lui Israel înainte să vină Fiul Omului!

Căci Fiul omului va veni în slava Tatălui Său cu îngerii Săi; **și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui.**
Matei 16:27-28

27 Căci Fiul Omului urmează să vină în slava Tatălui Său, împreună cu îngerii Lui, şi atunci El va răsplăti fiecăruia după faptele lui. 28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Luca 9:27
27 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici care nu vor gusta moartea înainte de a vedea Împărăţia lui Dumnezeu.[a]
Marcu 13:30
30 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.

Matei 24:29-34
29 Imediat după necazul acelor zile,

soarele se va întuneca,
luna nu-şi va mai da lumina,
stelele vor cădea din cer
şi puterile cerurilor vor fi clătinate.[a]

30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului Omului şi atunci toate seminţiile pământului se vor jeli şi-L vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului[b] cu putere şi mare slavă. 31 El îi va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa cea răsunătoare, iar ei îi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

32 Învăţaţi de la smochin pilda lui: când mlădiţa lui devine deja fragedă şi încep să apară frunzele, ştiţi că vara este aproape. 33 Tot aşa şi voi, când vedeţi toate aceste lucruri, să ştiţi că El[c] este aproape, este chiar la uşi. 34 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.
Iisus a promis că se va întoarce acu 2.000 de ani și încă nu a făcut-o.
Iisus și îngerii nu au apărut niciodată din Cer, stelele nu au căzut niciodată din cer, niciunul dintre aceste lucruri nu s-a întâmplat. Nimic din el a profețit nu s-a întâmplat.
**Apologeticii pot încerca să răspundă asta, dar Iisus ori a gresit ori a fost citat gresit.

Conform Bibliei acest lucru îl face pe Iisus un profet fals sau care a fost citat greșit (și dacă Iisus este citat greșit, Biblia nu este cu adevarat sau Cuvântul lui Dumnezeu)
Cum ne putem da seama cand un profet este fals?
Deuteronom 18:21-22
21 Poate vă veţi întreba: «Cum vom recunoaşte cuvântul pe care nu l-a rostit Domnul?» 22 Dacă cuvântul pe care-l va rosti profetul în Numele Domnului nu se va adeveri sau nu se va împlini, acel cuvânt nu a fost rostit de Domnul. Profetul a vorbit din îngâmfare; să nu vă fie teamă de el.
Iisus a profețit în mod fals marelui preot și la Sanhedrin
De asemenea, Iisus a profețit în mod fals marelui preot și Sinhedrinului (adunări de douăzeci și trei sau șaptezeci și unu de rabini numiți să stea ca tribunal)

Matei 26:64
64 Isus i-a răspuns:
– Este aşa cum spui. Dar vă spun că,

de acum încolo, Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind pe norii cerului![a]
Marcu 14:62

62 Isus a răspuns:

– Sunt.

Şi Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind cu norii cerului![a]

Doar că marele preot și Sinedriul nu L-au văzut niciodată pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu, sau venind pe norii cerului, sau ceva de genul acesta.
Iisus i-a profețit în mod fals si lui Nathaniel

De asemenea, Iisus i-a profețit în mod fals lui Natanael când i-a spus: „Rabi, tu ești Fiul lui Dumnezeu; tu ești regele lui Israel."
Ioan 1:50-51

50 Isus i-a răspuns:

– Crezi pentru că ţi-am spus că te-am văzut sub smochin? Vei vedea lucruri mai mari decât acestea! 51 Apoi i-a zis:

– Adevărat, adevărat vă spun că veţi vedea cerul deschis şi pe îngerii lui Dumnezeu înălţându-se şi coborându-se peste Fiul Omului[a]!
Nathanael nu a văzut niciodată așa ceva. Nici altcineva.

Iisus nu a împlinit ceea ce profeții lui Israel au spus că Mesia a fost însărcinat să facă: El nu a eliberat poporul legământului de dușmanii lor neamuri, nu a reunit pe cei împrăștiați în diaspora, nu a restabilit împărăția lui David și nici nu a stabilit pacea universală (cf. Isaia 9: 6–7; 11:7–12:16 etc.).
În loc să-i elibereze pe evrei de asupritori și, prin urmare, să împlinească promisiunile străvechi ale lui Dumnezeu – pentru pământ, națiune, regalitate și binecuvântare – Isus a murit cu o moarte „rușinoasă", învins de însăși puterile politice pe care a fost profețit că Mesia le va birui.
Într-adevăr, profeții evrei nu au prevăzut că salvatorul lui Israel va fi executat ca un criminal obișnuit de către neamuri, făcând din răstignirea lui Iisus o „pietră de poticnire" pentru evreii alfabetizați din scripturi. (1 Corinteni 1:23)

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Nu ma pun mai importanta dar gandesc cu mintea si creierul pe care Dumnezeul care ma creat mi le-a dat.

Pai prefer pacatul pentru ca asa ma creat sa prefer, asa sunt setata. Nu este alegerea mea sa fac pacate sau sa merg in iad.
Ce rau as putea sa fac eu ca stau mai mult in casa abia ies afara, nu am prieteni prea multi, nu ies sa omor oameni nu ies sa violez cu toate astea sunt sceptica ca Dumnezeul din Biblie este bun, de ce sa merit sa fiu aruncata intr-un lac de foc si sa sufar o eternitate si sa fiu distrusa la final, cum poti sa zici ca Dumnezeu este iubire?!
Pai si nu e adevarat ca fara bani nu faci nimic in lumea asta si ca esti lasat sa mori? Multi Crestini zic sa ma rog dar rugaciunile NU au efect deja am testat asta. Deci pana la urma Dumnezeu deja a setat un viitor si rugaciunile mele nu-l pot influienta sa schimbe acel viitor.
Daca vrei sa vorbim despre Vechiul Testament ti se pare ok ca Dumnezeu sa-si verse furia pe umanitate si sa scufunde intreaga lume in apa? Pun pariu ca erau si femei cu copii mici pe acolo dar aparent ''toata lumea avea pacate'' Dar oare exista vreo perioada aici pe pamant cand omul nu a avut pacate?
Dupa Dumnezeu sa pocait ca a cauzat potopul si a promis ca nu ne mai omoara cu apa ...ci..cu FOC. Si el isi bate joc de omenire de aceea oameni au ajuns mai rau ca inainte. Pe unde vad doar oameni care se cearta din vina religiei, nimic nu ne mai uneste, daca si-a dorit sa dezbine lumea asta a reusit cu brio.
Plus de asta o sa-ti mai arat ceva
„Multe pasaje atribuite lui Isus îl fac să prezică sfârșitul în generația sa („timpul s-a împlinit și împărăția cerurilor este aproape. Pocăiți-vă și credeți în vestea bună" (Marcu 1:15); „generația aceasta nu va trece departe până se vor întâmpla toate aceste lucruri" (Marcu 13:30) „Adevărat vă spun că nu veți termina de străbătut cetățile lui Israel până nu va veni Fiul Omului" (Matei 10:23); pentru voi, sunt unii dintre cei care stau aici, care nu vor gusta moartea până nu vor vedea Împărăția lui Dumnezeu, după ce va veni cu putere (Marcu 9:1); Omul care vine pe nori..." (Matei 26:64))."

Iisus, ca profet apocaliptic eșuat, este consensul general al savantului critic, chiar și al savanților creștini critici precum Dale Allison. Fiul Omului (Iisus însuși?) trebuia să fie un arbitru al sfârșitului lumii, așa cum subliniază Bart Ehrman în prelegerea sa la care se face referire mai jos, și după cum afirmă Biblia, el trebuia să vină în timpul vieții discipolilor lui Iisus. Acest lucru nu s-a intamplat
Conform Scripturei
1)
Isaia 7:14
14 De aceea Însuşi Stăpânul vă va da un semn. Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi îi va pune numele Emanuel.
pe Iiisus il cheama Iisus NU Emanuell
2)Iisus și-a profețit în mod fals întoarcerea în secolul I.
Matei 10:23
23 Când vă vor persecuta într-o cetate, să fugiţi în alta! Adevărat vă spun că nu veţi termina de străbătut cetăţile lui Israel înainte să vină Fiul Omului!

Căci Fiul omului va veni în slava Tatălui Său cu îngerii Săi; **și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui.**
Matei 16:27-28

27 Căci Fiul Omului urmează să vină în slava Tatălui Său, împreună cu îngerii Lui, şi atunci El va răsplăti fiecăruia după faptele lui. 28 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea înainte de a-L vedea pe Fiul Omului venind în Împărăţia Sa.[a]
Luca 9:27
27 Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici care nu vor gusta moartea înainte de a vedea Împărăţia lui Dumnezeu.[a]
Marcu 13:30
30 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.

Matei 24:29-34
29 Imediat după necazul acelor zile,

soarele se va întuneca,
luna nu-şi va mai da lumina,
stelele vor cădea din cer
şi puterile cerurilor vor fi clătinate.[a]

30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului Omului şi atunci toate seminţiile pământului se vor jeli şi-L vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului[b] cu putere şi mare slavă. 31 El îi va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa cea răsunătoare, iar ei îi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.

32 Învăţaţi de la smochin pilda lui: când mlădiţa lui devine deja fragedă şi încep să apară frunzele, ştiţi că vara este aproape. 33 Tot aşa şi voi, când vedeţi toate aceste lucruri, să ştiţi că El[c] este aproape, este chiar la uşi. 34 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri.
Iisus a promis că se va întoarce acu 2.000 de ani și încă nu a făcut-o.
Iisus și îngerii nu au apărut niciodată din Cer, stelele nu au căzut niciodată din cer, niciunul dintre aceste lucruri nu s-a întâmplat. Nimic din el a profețit nu s-a întâmplat.
**Apologeticii pot încerca să răspundă asta, dar Iisus ori a gresit ori a fost citat gresit.

Conform Bibliei acest lucru îl face pe Iisus un profet fals sau care a fost citat greșit (și dacă Iisus este citat greșit, Biblia nu este cu adevarat sau Cuvântul lui Dumnezeu)
Cum ne putem da seama cand un profet este fals?
Deuteronom 18:21-22
21 Poate vă veţi întreba: «Cum vom recunoaşte cuvântul pe care nu l-a rostit Domnul?» 22 Dacă cuvântul pe care-l va rosti profetul în Numele Domnului nu se va adeveri sau nu se va împlini, acel cuvânt nu a fost rostit de Domnul. Profetul a vorbit din îngâmfare; să nu vă fie teamă de el.
Iisus a profețit în mod fals marelui preot și la Sanhedrin
De asemenea, Iisus a profețit în mod fals marelui preot și Sinhedrinului (adunări de douăzeci și trei sau șaptezeci și unu de rabini numiți să stea ca tribunal)

Matei 26:64
64 Isus i-a răspuns:
– Este aşa cum spui. Dar vă spun că,

de acum încolo, Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind pe norii cerului![a]
Marcu 14:62

62 Isus a răspuns:

– Sunt.

Şi Îl veţi vedea pe Fiul Omului
şezând la dreapta Puterii
şi venind cu norii cerului![a]

Doar că marele preot și Sinedriul nu L-au văzut niciodată pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu, sau venind pe norii cerului, sau ceva de genul acesta.
Iisus i-a profețit în mod fals si lui Nathaniel

De asemenea, Iisus i-a profețit în mod fals lui Natanael când i-a spus: „Rabi, tu ești Fiul lui Dumnezeu; tu ești regele lui Israel."
Ioan 1:50-51

50 Isus i-a răspuns:

– Crezi pentru că ţi-am spus că te-am văzut sub smochin? Vei vedea lucruri mai mari decât acestea! 51 Apoi i-a zis:

– Adevărat, adevărat vă spun că veţi vedea cerul deschis şi pe îngerii lui Dumnezeu înălţându-se şi coborându-se peste Fiul Omului[a]!
Nathanael nu a văzut niciodată așa ceva. Nici altcineva.

Iisus nu a împlinit ceea ce profeții lui Israel au spus că Mesia a fost însărcinat să facă: El nu a eliberat poporul legământului de dușmanii lor neamuri, nu a reunit pe cei împrăștiați în diaspora, nu a restabilit împărăția lui David și nici nu a stabilit pacea universală (cf. Isaia 9: 6–7; 11:7–12:16 etc.).
În loc să-i elibereze pe evrei de asupritori și, prin urmare, să împlinească promisiunile străvechi ale lui Dumnezeu – pentru pământ, națiune, regalitate și binecuvântare – Isus a murit cu o moarte „rușinoasă", învins de însăși puterile politice pe care a fost profețit că Mesia le va birui.
Într-adevăr, profeții evrei nu au prevăzut că salvatorul lui Israel va fi executat ca un criminal obișnuit de către neamuri, făcând din răstignirea lui Iisus o „pietră de poticnire" pentru evreii alfabetizați din scripturi. (1 Corinteni 1:23)

Din acest motiv nu cred ca Biblia e chiar inspirata de Dumnezeu ci de oameni.

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Si Dumnezeu ce facea? laughing

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Ai citit toată Biblia dar răspunsul la primele trei întrebări este în primele 3 capitole ale Bibliei.
Dumnezeu l-a creat pe om, dar omul de cine a ascultat? Pe cine a pus de bună voie "șef" peste el? Pe Dumnezeu care i-a spus să nu mănânce ceva sau pe satana care a spus să mănânce acel ceva?

Noi nu-l sărbătorim pe profetul fals numit Isus, nu știu cine e acesta, nici nu am auzit de el. Dar dacă prin Isus te referi la Cel despre care a mărturisit Dumnezeu că este Fiul Său în care își găsește plăcerea, atunci ai grijă că nici unui părinte nu-i place să audă lucruri urâte spuse de alții la adresa copilului său în suferință.
De exemplu dacă ai o problemă gravă la inimă și părintele unui copil ce i-a murit, singurul copil, acceptă să-ți fie donată inima sa și tu îl ignori pe părinte și spui că copilul ăla nici nu a existat, o poveste inventată și că inima este de fapt artificială deși ai dovada în piept chiar dacă nu o vezi... cum crezi că se simte părintele ăla. Și ce ți-ar face părintele ăla dacă ar fi regele țării în care locuiești? D-apoi Dumnezeu care este al întregii creații.

Oamenii sunt buni după părerea ta, părere care mai înainte ai spus că Isus este fals și cine știe ce alte credințe și valori mai ai.
În momentul în care vine un tânăr la Domnul Isus și I se adresează ca "bunule Învățător", Isus îi răspunde: "Nimeni nu este bun, decât Unul singur: Dumnezeu."
Deci ce înseamnă om bun după tine? Cineva care face din când în când ceva bun(ce?), cineva care a făcut o dată în viață ceva extraordinar de bun pentru altcineva? Dă-mi un exemplu și am să-ți zic ceva interesant, dacă te interesează.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Hyperion7):

Auzi cică ne aruncă in iad pentru ca preferam păcatul laughing pai daca este asa de bun acest Dumnezeu din biblie ar trebui sa nu fie răzbunător, sa nu pedepsească, ci sa ierte, pentru ca asta face el, nu? Iarta. Chiar si pe cei mai nenorociti criminali, pedofili care violează copii mici, gen daca merge la biserica si se spovedește este iertat, nu? Asa se presupune, asa zice biserica. Mie mi se pare absurd sa fiu bagata in același oala cu " păcătoși " cu astfel de oameni. Sunt prea multe chestii pe care biserica le consideră păcate, sa speli duminica, sa nu faci aia, sa nu faci ailaltă, chiar si nașterea e considerata păcat, pe bune?!? Ce naiba vina avem noi ca ne-am născut, ca respirăm? Astea sunt niste absurdități pentru care, ce sa vezi, Dumnezeu ne pedepsește, desi el este bunatatea supremă? Nu are nicio logică. Ori este iertator cu oricine, chiar si cu cei mai rai, ori e răzbunător. Biblia se contrazice singura, sa fim serioși

| Hyperion7 a răspuns (pentru Madaxo97):

Oameni buni,stați strâmb și cugetați drept și nu în ultimul rând, acceptați cu totul o chestie,nu luați ce va convine!
Uite, Dumnezeu poate fi asemuit cu tatăl tău pământesc,daca lui îi greșești la nesfârșit,cum te mai vede acel om pe tine? Cum poate sa te ierte la nesfârșit daca faci niste atrocități atât de mari? Te iartă daca înjuri sau ce mai faci tu,dar deja daca ajungi sa omori pe alții,deja e o problema grava.
Sau, hai, mai aproape de tine, tu să fii iubita sau iubitul cuiva și vezi persoana că înșeală, o mai poți vedea cu aceiași ochi dulci cu care o vedeai înainte.Nu,exact!
Dumnezeu de ce ar trebui sa accepte așa atrocitate doar pentru că e bun? Sper că te ai auzit când ai zis asta big grin

Mai mult de atât,nu e absurd,fiecare are o cruce de dus,mai ușoară sau mai grea și poate nu omori oamenii,dar înjuri, preacurvești sau ce mai faci tu(sa zicem, ipotetic) și cum poruncile interzic acestea,nu înseamnă că dacă tu nu omori,ești vreun sfânt.
De aceea trebuie sa fii smerit,oricât ai fi greșit,ca vameșul din pilde.
Nu sa fii precum un fariseu sa zici că ești curat,dar tu ești plin de ura, venin pe fratele tău!
Înțelegeți odată că Dumnezeu îngăduie toate astea,dar la judecata va pedepsi pe toți cei ce își bat joc de El și iau în râs anumite chestii! Nu e de joaca!

Sa te speli duminica nu e păcat,sa speli haine,da,este păcat, pentru că în biblie Dumnezeu nu zice sa stam murdari ci zice "Cinstiți cea de-a șaptea zi".
Eu cred că găsești nod în papură doar pentru că nu-l vrei pe Dumnezeu în viața ta,sincer.
Înțelege odată pentru totdeauna, Dumnezeu îngăduie tot,că altfel acel ce comitea crima era omorât instant.Cel cu violează era ars de para focului.
Vezi tu, Dumnezeu e bun și iartă, dar când oamenii i se urca in cap și își bat joc de El, e normal, zic eu, să aducă foamete, furtuni, inundații și toate astea!
Atât îți zic! Nu-L lepăda pe Domnul! Vin vremuri grele!

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Pai hai so luam altfel. Daca Raiul este un loc fara pacate. Ce cauta sarpele(o creatura paactoasa cu intentii malitioase acolo? Cine crezi ca la pus daca nu Dumnezeu? laughing Inseamna ca asta si-a dorit.
Deci daca acel copac se numea Copacul Cunoasterii Binelui si al raului asta inseamna ca pana sa manance din acel copac, Adam si Eva erau intr-o stare nevinovata dar abia dupa ce au mancat au devenit constienti de ce este in juru lor si nu uita Dumnezeu a pus acel copac in fata lor si ei NU au vrut sa manance decat atunci cand sarpele le-a zis sa manance. A mintit cumva sarpele cand a zis ca atunci cand vor manca vor ajunge sa cunoasca binele si raul si ca ochii lor se vor deschide si ca nu vor murii? Ei NU au murit dupa ce au mancat, Adam si Eva au trait mii de ani comform Bibliei tale iar ce a zis Dumnezeu ''nu mancati ca veti murii de indata ce veti manca. Ei nu au murit imediat dupa ce au mancat asta ce inseamna? Ca sarpele a avut dreptate. De ce un bun si corect Dumnezeu nu siar dori ca creatia sa sa nu cunoasca binele si raul decat daca era de fapt un dumnezeu rau?
Geneza 3
Căderea în păcat şi consecinţele sale
3 Şarpele era mai şiret[a] decât toate fiarele câmpului, pe care Domnul Dumnezeu le făcuse. El i-a spus femeii:
– A zis oare Dumnezeu: „Să nu mâncaţi din orice pom din grădină."?
2 – Putem să mâncăm din rodul pomilor din grădină, i-a răspuns femeia şarpelui, 3 dar Dumnezeu a zis: „Să nu mâncaţi din rodul pomului care este în mijlocul grădinii; nici să nu-l atingeţi, pentru că veţi muri negreşit!"
4 Dar şarpele i-a zis femeii:
– Nu veţi muri nicidecum! 5 Dimpotrivă, Dumnezeu ştie că, atunci când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul.
(Geneza 2:17)
17 dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, pentru că în ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit!"
Geneza 5:3-5
3 La vârsta de o sută treizeci de ani, lui Adam i s-a născut un fiu după asemănarea sa, după chipul său, iar el i-a pus numele Set. 4 După naşterea lui Set, Adam a mai trăit opt sute de ani şi i s-au mai născut şi alţi copii: fii şi fiice. 5 Astfel, Adam a trăit în total nouă sute treizeci de ani; apoi a murit.
Geneza 3:22
22 Atunci Domnul Dumnezeu a zis: „Omul a ajuns ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul; acum el şi-ar putea întinde mâna să ia şi din pomul vieţii ca să mănânce şi va trăi veşnic."
Deci concluzia Adam si Eva nu au murit si nici nu si-au pierdut nemurirea deoarece acestia NU au mancat si din copacul vietii deci nu erau nemuritori. Sarpele a avut dreptate.
==================================================
Daca e copilul lui Dumnezeu atunci
Isaia 45:5
5 Eu sunt Domnul, nu este altul;
în afară de Mine nu există un alt Dumnezeu!
Te voi încinge, deşi tu nu Mă cunoşti,
Dumnezeu a mintit? Nu a zis ca exista alti zei langa el sau ca ar avea copii. happy

Da dar nu a cerut nimeni sa faca asta pentru noi plus ca asta arata din nou ca e corupt de ce? Inventeaza o problema si o boala si tot el inventeaza leacul. Te mustreaza sal apreciezi si te manipuleaza desi nu ai cerut asta nici macar nai cerut sa fii creat/creata.
Si de ce ar fi corect moral si just ca altcineva sa plateasca pentru pacatele care eu le-am comis?
Alta chestie bizara care o observ e ca noi daca facem pacate si murim, ajungem in iad si ardem vesnic, Iisus a murit doar 3 zile si nu a suferit in iad pentru o eternitate iar apoi a devenit Dumnezeul universului. Nu crezi ca e lipsit de rationalism si logica?
De ce era nevoie ca Dumnezeu care e infinit si dintre atatea metode a aleso pe cea mai nasoala ca sa ne faca sa intelegem noi ceva. Un rege bun I pasa de oamenii din tara lui si nu-i amagete sa le creeze ''capcane'' in care ei sa pice sa aiba motiv sai distruga nu crezi? Eu cel putin nas face asta.
Oameni pot fi si buni nu doar rai, poate ti se pare ciudat dar exista oameni buni in lumea asta si fara Dumnezeu sau religie. Din contra pot avea mai multa empatie decat unii Crestini.
Am fost si eu crestina dar am observat ca cand incepi sa deconstruiesti biblia toate chestiile pica.
În momentul în care vine un tânăr la Domnul Isus și I se adresează ca "bunule Învățător", Isus îi răspunde: "Nimeni nu este bun, decât Unul singur: Dumnezeu."
Arunci de ce a mintit cu ce am, postat mai sus? Credeam ca minciuna este un pacat?
Deci ce înseamnă om bun după tine? Cineva care face din când în când ceva bun(ce?), cineva care a făcut o dată în viață ceva extraordinar de bun pentru altcineva? Dă-mi un exemplu și am să-ți zic ceva interesant, dacă te interesează.
Un om bun nu ucide in primul rand. Iti dau exemplu legile noastre pamantesti desi nu sunt perfecte
Daca un om fura dintr-un magazin este pedepsit corespunzator infactiunii comise, poate va sta o noapte la in puscarie dar nu pe viata pe cand Dumnezeu ma arunca in iad, ma separa de lumina sa si ma lasa sa ard o vesnicie fara o care de iesire de acolo daca nu accept gandirea sa.
Cu asta ce facem? Parca Dumnezeu iubea familia si copii?
Matei 10:34-36
Costul uceniciei
34 Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. 35 Căci am venit să-i întorc

«pe fiu împotriva tatălui său,
pe fiică împotriva mamei ei
şi pe noră împotriva soacrei sale,
36 aşa încât duşmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui»[a].
De ce as dori sa ma supun si sa renunt la gandirea mea libera si la viata de aici pentru un zeu care a creat pacatul comform acestui pasaj si care nici macar nu doreste sa fim uniti unii cu altii si care doreste sa ne dezbine. Pentru mine acest zeu este orice altceva numai iubire nu.

| Scotianca explică (pentru Madaxo97):

Pai vezi tocmai aici vreau sa ajung. Crezi ca un Dumnezeu perfect si bun care vede viitorul mai permitea sa existam in lumea asta? Mi se pare putin ciudat ca ne-a creat si ne-a dat niste standarde morale super inalte care nimeni nu le poate onora. Comform Bibliei toti ar trebui sa ajungem in iad dar daca credem in Iisus absolut orice am facut e sters cu buretele. Mi se pare putin manipulativ asa ceva. Ori Dumnezeu asta e real ori e inventat de biserica ca vad ca se face multe profituri si tin oamenii in linie din cauza fricii iadului.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Dacă Dumnezeu ți-a dat creirer înseamnă că este al tău nu al Lui.

Niciodată nu a fost vorba să nu faci ceva(rău), ci tot ce contează este să faci ceva: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău." și "Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți"
Știi ce a spus Hristos despre aceste două porunci? A spus că "În aceste două porunci se cuprind toată Legea și Prorocii." Cu alte cuvinte asta e tot ce trebuie să faci. Nu știi cum? Învață de la El că de asta a venit, să-ți arate cum se face, și de la ucenicii Săi, și pâână în ziua de astăzi poți găsi o persoană de încredere, blândă, iubitoare, credincioasă de la care să înveți.

De ce Dumnezeu judecă necredincioșii arucându-i afară din Casa Sa? Aici este o întreagă discuție teologică, dacă vrei ofer un răspuns separat.

Sunt multe alte neînțelegeri pe care le ai și întrebări ce necesită răspunsuri mai ample. Dacă vrei pune-mi câte o întrebare și răspund/dezbatem pe rând. Sau spune-mi dacă ești disponibil/disponibilă să-ți răspund aici pe rând revenind când mai am timp.