| Sunnyツ a întrebat:

Buna! Dumnezeu iarta orice pacat daca te spovedesti? :s

Răspuns Câştigător
| dudumihai a răspuns:

Din cate am inv eu pe la scoala pacatele sunt de 3 feluri:

1. capitale care prin gravitatea lor dau nastere la alte pacate(mandria, lacomia, PACATELE CELE DE TOATE ZILELE, pe care le facem toti.)

2. strigatoare la cer ( crima, hotia, desfrnarea,...)

3. impotriva Duhului Sfant ( se refera la primele 4 porunci cum ar fi lepadarea de credinta, increderea prea mare in bunatatea lui Dumnezeu ceea ce il face pe om sa greseasca continuu la care se mai adauga erezia)

Prima categorie se iarta prin spovedanie, a doua categorie se iarta prin spovedanie urmata obligatoriu de Canon, cea de a treia categorie nu se va ierta nici in sec asta nici in cel ce va sa vie, deci nu se iarta nici prin spovedanie nici prin Canon- nu se iarta deloc.

33 răspunsuri:
| Huliganul a răspuns:

Depinde de banii pe care ii ia popa, daca ai "pacate" mari trebuie bani pe masura, religia nu te ajuta te distruge... iarta-te singura si du-te la un suc cu fetele

| ShalDawson a răspuns:

Iarta si doar prin a-ti cere iertare lui

Orice pacat poate fi iertat usor

| ShalDawson a răspuns:

Dar trebuie sa te rogi

| ShalDawson a răspuns:

Ma rog, Dumnezeu e o mizerie si nu exista pacate de fapt