| VladMaxim a întrebat:

BUNA TPU! Am o intrebare : Daca un calugar se izoleaza in munte DEVINE PUSTNIIC, duminica ce face el? merge la liturghie? face el liturghie? sau se roaga?

Răspuns Câştigător
| tinerelul a răspuns:

Pustnicia se face sub ascultare de duhovnic. Nu face nimeni pustnicie de capul lui pentru ca l iau dracii in primire. Doi la mana. Pot fi pustnici cum au trait o perioada Arsenie Papacioc cu Cleopa Ilie. Pentru ca ei erau si preoti in acelasi timp, duhovnici si se puteau spovedi unul celuilalt.S i puteau tine Sf. Liturghie. Mai apoi Arsenie Papacioc a tinut Sf. Liturghie in inchisoare pentru martirii de acolo care au fost cu el inchisi. Pustnicul daca nu e preot (hirotonisit) de obicei face ascultare de duhovnic care i va zice ca Duminica sau in sarbatori sa vina la Sf. Liturghie. Si cu ocazia asta mai ia si niste paini cu el.

4 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Cred ca duminica se odihneste.

| Zenit313 a răspuns:

Relatia cu Dumnezeu este directa, personala si spirituala, nu are nevoie de intermediari!

| tasmania a răspuns:

De obicei se roaga. Uneori vine si se impartaseste la manastirea cea mai apropiata - unde, de regula, are duhovnicul.

| tinerelul a răspuns:

Sari cu funda