| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai mare profet din vechiul testament?

11 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Eu, cum cine?

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu, nu le-am masurat inaltimea.

| ErrorFound a răspuns:

Ala care abera mai bine.

| Maxim96 a răspuns:

Sf.Ioan Botezatorul

| claudica2703 a răspuns:

Cel mai mare profet al vt este Moise. Sf Ioan Botezatorul a facut profetii dar actul care L-a consacrat este Botezul Domnului, iar ceilalti mari brbati cunoscuti din VT sunt patriarhii.

| Exilee a răspuns:

Nu exista "cel mai mare".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ioan botezatorul, fiindca a marturisit mantuitorul Iisus Hristos; adevarat va spun ca nu exista pe pamant, nascut din femeie profet mai mare decat el, dar in imparatia cerurilor el este cel mai mic.

| Messerschmitt a răspuns:

Becali.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Evreii îl considerau pe Moise cel mai mare profet. Interesant este însă ceea ce a spus chiar Moise înainte de a muri:"Dumnezeul tău, îţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un profet ca mine — de el să ascultaţi!" (Deuteronomul 18:15). Aceste cuvinte s-au împlinit în persona lui Isus Cristos, cel mai mare profet a lui Dumnezeu pe pământ.

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul Hristos nu este un simplu prooroc! El este FIUL LUI DUMNEZEU, Întrupat pentru mântuirea neamului omenesc!

Iată doar câteva citate dintre multele care pun în evidenţă NATURA Sa DIVINĂ, diferenţa dintre El şi profeţi:

Coloseni 1, 16. Pentru că întru El (Dumnezeu Fiul - Hristos) au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;

| milan9 a răspuns:

Potrivit cu narațiunea Vechiului Testament (Pentateuh), Moise a fost cel mai de seamă din profeții evreilor. Credința în profeția lui este definită ca principiul al șaptelea din cele douăsprezece principii ale credinței iudaice, asa cum au fost formulate în crezul lui Rabbi Moshe ben Maimon (Maimonide).
Tradiția evreiască îi atribuie lui Moise scrierea primelor cinci cărți ale Bibliei ebraice, cărți cunoscute sub numele ebraic Tora, sau sub echivalentul grecesc Pentateuh.
Dintre personajele Bibliei ebraice Moise este singurul pe care evreii îl numesc Omul lui Dumnezeu.
Pentru credincioși, Moise este cel mai blând om născut vreodată și ales de Dumnezeu să scoată poporul evreu din robia egipteană.