| U2lrish a întrebat:

Care profet din Vechiul Testament (in afara de Moise) ar putea fi considerat a fi cel mai important?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Moise nu a fost profet ci conducator.
Cel mai important profet din Biblie a fost Ilie. Ioan Botezatorul a fost comparat cu Ilie. Intre cei doi se "disputa" intaietatea.

| doctorandus a răspuns:

Mahomed, pentru ca e avatarul lui Vishnu.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Cred ca fiecare profet din Vechiul Testament a avut cate un rol important, dar personal m-a impresionat loialitatea lui Isaia care a murit fiind taiat in 2 cu fierastraul.

| mODIN a răspuns:

Mahomed si Iisus

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns (pentru U2lrish):

Scuze,nu am vazut fraza:"Din Vechiul Testament".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pai cred ca eu.

| RaduMD a răspuns:

Au fost 4 profeti mari si 12 mici. In realitate, numarul lor a fost mai mari, dar, cand spunem "profeti" ne gandim mai ales la acestia 4+12 fiindca acestia sunt autorii vizibili a cate unei carti din Biblie.

Nu putem face sfintilor un clasament ca la fotbal. Nu ar fi in spiritul lor. Dar, daca tinem neaparat sa facem departajari, atunci dintre toti, cel mai des citat de catre Domnul nostru a fost Isaia. Din acest motiv (dar si din altele) poate fi considerat cel mai important.

Un loc special il ocupa si Ilie.

| Crestin1 a răspuns:

Dupa profetul Moise, al doilea profet este Ilie, pentru ca cand a avut loc Schimbarea la Fata a Domnului doar ei doi stateau langa Isus.